Piše: Tarik Šatara/Sportske.ba
Protekla dva dana premijerligaškog nogometa u Bosni i Hercegovini donijela su četiri utakmice, isto toliko golova i barem tri velike sudijske greške koje su utjecale na rezultat na dvije od četiri spomenute utakmice. U takvim okolnostima, sasvim razumljivo je da se o suđenju govori mnogo više negoli o, primjerice, pogrešci Fejzića kod gola Avramovskog ili o preciznosti Ninkovića pri izvođenju Borčevog penala.
Prašina se posebno digla nakon što je Dražen Marić na sinoćnjoj utakmici dosudio još jedan nepostojeći penal za Borac protiv Igmana, a da se nije ni slegla nevjerica zbog poništena dva regularna gola na nedjeljnom susretu između FK Sarajevo i FK Tuzla City.
Neukusno bi bilo reći da je cijela galama bespotrebna ili zakašnjela, ali se čini realnim navesti da su greške poput dosuđenog penala na Ninkoviću samo vrh ledenog brijega, a da već dugo unazad postoji problem neujednačenog kriterija koji se ne mora nužno manifestovati krupnim sudijskim greškama.

Nikola Ninković izvodi sporni jedanaesterac (Foto: FK Borac)
Kritike na arbitre najčešće su vezane za utakmice Borca, pa ćemo kazati nešto o tome – konkretno o broju prekršaja koji se svira za i kontra banjalučkog kluba u toku proljetnog dijela prvenstva.
Od početka proljetnog toka sezone, Borac je odigrao osam prvenstvenih utakmica. YouTube kanal TV Arena Sport omogućava da se zaviri u statistiku šest od osam Borčevih proljetnih mečeva. Bilo iznenađujuće ili ne – u svih šest proljetnih utakmica banjalučkog kluba u čije se statistike može zaviriti – Borac je napravio manje prekršaja nego njegov protivnik!
Dvije proljetne utakmice Borca za koje na YouTube kanalu TV Arena Sport nisu dostupni statistički podaci jesu one koje su Banjalučani igrali protiv Tuzla Cityja u 22. odnosno 24. kolu. I baš tu se krije jedini proljetni susret gdje su Borčevi igrači napravili više prekršaja od protivnika – i to onaj iz 22. kola u Banjaluci. Sabrija Topalović je tada sudio tako da su crveno-plavi napravili prekršaj više u odnosu na Tuzlake. Dva kola kasnije, akteri su se vratili starim navikama pa je Tuzla na Tušnju napravila deset faulova više nego Borac.
Dakle, u osam kola proljetnog dijela takmičenja, Borac je u čak sedam utakmica napravio manje prekršaja od svojih protivnika!

Dražen Marić sa pomoćnicima izlazi na teren Gradskog stadiona u Banjaluci (Foto: Screenshot/MY TV)
Razlika u broju prekršaja nekada je manja, nekada veća. Naprimjer, u utakmici 25. kola između banjalučkog kluba i Zrinjskog, Plemići su napravili 33 prekršaja – čak 20 više od njihovog domaćina, iako su pobijedili sa 0:3. Postoje i utakmice gdje je razlika u faulovima manja, pa je u 23. kolu Borac napravio 14, a Leotar dva prekršaja više. Svejedno; trend – da ne kažem tendencija – jeste očit i konstantan.
Vratimo se za trenutak na očite i krupne sudijske greške kakva je sinoćnji penal za Borac; kada se one dogode, nerijetka su prizivanja uvođenja VAR tehnologije u bosanskohercegovački fudbal. Ne demantujemo – makar se njeno uvođenje pretvorilo u nekakav cirkus kao u slučaju zamjene travnjaka – i dalje bi se radilo o određenom napretku. Ne treba, međutim, zaboraviti da je ljudski faktor glavni i kada je u pitanju VAR. Također, ako bi VAR riješio ili barem smanjio broj krupnih sudijskih previda, tehnologija ne bi spriječila tendenciozna sjeckanja igre niti problem neujednačenog kriterija za odluke koje ne nose teret krupnih.
Glavni uvjet da bi se nešto promijenilo jeste postojanje želje za promjenom kod onih koji o nečemu odlučuju. Ako želje za promjenom na bolje i pravednije ne bude među ljudima koji i sada donose odluke – ‘ta zalud i VAR!
BROJ PREKRŠAJA NA PROLJETNIM UTAKMICAMA BORCA U PREMIJER LIGI BIH:
- kolo: Borac – Široki Brijeg (8:22)
- kolo: Velež – Borac (21:11)
- kolo: Borac – Tuzla City (18:17)
- kolo: Borac – Leotar (14:16)
- kolo: Tuzla City – Borac (21:11)
- kolo: Borac – Zrinjski (13:33)
- kolo: Široki Brijeg – Borac (18:15)
- kolo: Borac – Igman (11:17)