Selektor fudbalske A reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez i direktor reprezentacije Emir Spahić održali su danas press konferenciju uoči odlučujućih utakmica kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo protiv Rumunije i Austrije.
Barbarez je na početku istakao da ekipa dočekuje predstojeće duele u dobrom raspoloženju i momentu, ali da ga muče problemi s povredama nekoliko važnih igrača.
„U dobroj smo poziciji, u dobrom momentu. Barišić neće biti spreman, povrijedio se jučer na utakmici i dobio sam informaciju da mu je pukao ligament, tako da neće biti s nama. Sa Radeljićem sam bio u kontaktu cijelu sedmicu, nije trenirao, bio je kod doktora van države. Nije spreman i dogovorili smo se da ga poštedimo“, izjavio je selektor.
Govorio je i o situaciji sa ostalim igračima: „Kolašinac nije igrao, Alajbegović je imao upalu krajnika, dok Dedić već treću utakmicu uzastopno nastupa. Pratim i Atalantu – Džeko je na pragu povratka u formu i vidjet ćemo može li nam pomoći. Fali nam iskustva, tu mislim na Seju, Bičakčića, Demirovića, Hajradinovića… To su igrači koji znaju nositi teške utakmice.“
Barbarez je naglasio da je u prethodnom periodu bilo određenih problema u veznom redu, posebno u komunikaciji i agresivnosti. „Stariji igrači nisu ispunili očekivanja u tom segmentu. Hadžiahmetović je iskusan i može nam pomoći da popravimo tu igru“, dodao je.
Kada je riječ o atmosferi i odnosu s navijačima, selektor je poručio: „Ne vjerujem da je atmosfera narušena. Momci će doći raspoloženi. Fudbal se igra zbog navijača i želim da ih pozovem da dođu na stadion i podrže nas. Od kako smo preuzeli tim, svaka utakmica osim one na Kipru bila je rasprodana. Ljudi žele da gledaju ovu reprezentaciju, i nadam se da će tako biti i u subotu i utorak.“
Emir Spahić je potvrdio da je Nogometni savez BiH ispunio sve obaveze prema navijačima: „Savez je obezbijedio karte za BH Fanaticose, 600 koliko su tražili. Nadam se da će se ta priča završiti i da ćemo se fokusirati samo na ekipu.“
Barbarez je otkrio i detalje o pojedinim igračima: „Dario je tu, željeli smo vidjeti i Hadžiahmetovića jer dugo nije bio u pravom ritmu. Dino (Beširović) je dio nas, na pretpozivu je i ništa se tu ne mijenja. Rumunija je ozbiljna reprezentacija s kvalitetnim pojedincima. Moramo biti agresivni, trkački dobri i fokusirani. Igramo kući i vjerujemo da možemo do pobjede.“
O stanju u napadu selektor je rekao: „Vjerujem u sva tri napadača. Boli me što nema Demirovića, stasao je u pravog napadača i nosio je veliki teret. Imamo vjeru u Baždara, mlad je i talentovan, a i forma Harisa (Tabakovića) raduje. Zaragoza možda nije idealan korak za njega, ali pred njim je duga karijera.“
Barbarez je zaključio da, uprkos brojnim povredama, u timu vlada vjera i zajedništvo: „Nikada me nećete čuti da se žalim na povrede. Imamo ono što imamo i vjerujemo u te momke. Želimo da iznenadimo, kao što smo to uradili i u prvoj utakmici.“




