Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Bh. grad sa ogromnom tradicijom: ”100 godina fudbala u Konjicu”

Blog Image

Konjic, najsjeverniji hercegovački grad, mjesto koje je u BiH poznato kao jedno od najljepših sredina za život.

Grad kojeg krasi lijepa Neretva, planine, jezera… Na kraju svega toga dolazi i najvažnija sporedna stvar na svijetu, fudbal.

Mnogi ne znaju, ali Konjic je ove godine ušao u elitno društvo gradova koji u svojoj historiji imaju fudbalski klub sa stogodišnjom historijom. U pitanju je FK Igman, koji je osnovan 1920. godine, te je ovog ljeta napunio 100. godinu postojanja.

Povodom Igmanovog rođendana, Safet Hebibović, poznati i ugledni Konjičanin, koji je cijeli svoj život posvetio kolekcionarstvu, fotografiji, sportu i umjetnosti, odlučio je da napiše knjigu koja će objediniti svu historiju Igmana na jedno mjesto.

”Knjigu ”100 godina fudbala odličio sam pripremiti i objaviti kao zalog za budućnost. Prije svega generacije koje su danas u ovom sportu, za koji se kaže da je najvažnija sporedna stvar na svijetu, i za one koji će to biti u budućnosti, da bi znali kako i čijom zaslugom imaju to što imaju. Pripremao sam je uz zahvalnost i sjećanje na brojne pojedince koji su u fudbalskoj prili od samih početaka, od prvog kluba RSK Sloboda davne 1920., brojnih klubova u tom stogodišnjem periodu, pa sve do danas”, rekao je Hebibović pa dodao:

”Za sve one ljude koji su dali doprinos da se ova priča ne prekine, i da bude predata u amanet i na čuvanje, knjiga je nastala kao plod mog dugogodišnjeg sakupljanja novinskih izvještaja i fotografija vezano za fudbal u Konjicu. Nisam bio samo posmatrač i simpatizer sa strane. Za desetak godina sktivnog bavljenja fudbalom, prošao sam, i sam, sve selekcije kao igrač fudbalskih klubova Metalac-Željezničar-Igman, i odigrao oko 200 utakmica na kojima sam postigao desetke golova. Nakon prestanka aktivnog igranja, ostao sam aktivan kao član Uprave FK Igman, i za taj angažman dobio zahvalnicu 2002. godine, od Predsjedništva kluba”, priča nam Safet Hebibović.

”Svi ti događaji, mnoštvo ljudi, izvještaja, koje sam decenijama sakupljao, nisam želio ostaviti sakrivene od javnosti. Vodio sam se mišlju da, ono što se ne objavi i ne napiše, ostane izgubljeno u vremenu, što se, ni u kom slučaju, nije smjelo dogoditi. Za brojne događaje i ljude koji su značili i znače nešto za grad Konjic, sistematski i hronološki sam pripremao i samostalno objavljivao, sve ono najvažnije, kroz knjige i Monografije. Zbog tog mog ličnog angažmana u očuvanju baštine naše Opštine, nagrađen sam najvećim opštinskim priznanjem Poveljom sa zlatnim grbom Opštine Konjic i zahvalnicom od Narodnog Univerziteta za donacije Zavičajnom muzeju i rodnoj kući Zuke Džumhura. To priznanje mi je bilo i čast i obaveza da nastavim i dalje skupljati sve što će značiti generacijama poslije nas”, ističe Safet.

”Tako je nastala, i ova, za mene lično, najdraža i najznačajnija Monografija ”100 godina fudbala u Konjicu”, koja zorno pokazuje da je naš Konjic bio čaršija i prije čaršije. Uz želju da knjiga nađe svoj put do svakog Konjičanina koji je, pa i najmanjim dijelom, bio dio ove izuzetne storije, te da bude štivo za budućnost, želim se zahvaliti: gospodinu Emiru Bubalo, načelniku Opštine Konjic i gospodinu Đahidu Muratbegoviću, direktoru PD Igman Konjic, bez čije finansijske podrške knjiga ne bi bila odštampana. Velike zasluge imaju moji saradnici, rezecenti, tehnički urednik kao i sportski izvještavači i fudbaleri koji su mi svojim izvještajima iz novina i fotografijama pomogli da obogatim knjigu, na čemu im se u ime svih čitatelja i simpatizera fudbala u Konjicu, te u svoje lično ime neizmjerno zahvaljujem. Neka se ne naljute svi oni koje nisam spomenuo, jer 100 godina fudbala u Konjicu je veliki period kroz koji je prošlo hiljade ljudi, a sva arhiva je izgorila u ratnim dešavanjima 1993. godine”, rekao je autor Monografije ”100 godina fudbala u Konjicu”, Safet Hebibović.

Knjiga ”100 godina fudbala u Konjicu” je odštampana u 500 primjeraka, te je nema, niti će je biti u prodaji. Knjiga je namijenjena kao poklon Konjicu i njegovim mlađim generacijama koje trebaju da uče i da znaju historiju svoga grada.

Knjiga također nije imala ni svoju promociju, zbog svih ovih dešavanja, ali se svi nadamo kako ćemo biti u prilici čuti autora krajem godine, kada bi na svečanosti Igmana, trebao biti održan neki vid promocije ove fudbalske enciklopedije.

Želim da se kao autor teksta zahvalim u svoje ime, te u ime portala Sportske.ba, gospodinu Safetu Hebiboviću, koji je zaista ostavio neizbrisiv trag u historiji Konjica, te da ćemo zahvaljujući njemu, se još dugo sjećati, Jozića, Jakovljevića, Jusufbegovića, Džumhura…

 

(Semir Tikveša/Sportske.ba)

Slični članci