Utakmicom između Radnika i Leotara danas će početi 20. po redu nogometna Premijer liga BiH, a lopta će se u najelitnijem nogometnom takmičenju u našoj državi opet zakotrljati nakon pauze od 47 dana.
Sistem takmičenja identičan je prošlosezonskom – prva faza takmičenja sastoji se od 22 kola (dva kruga, svako sa svakim), a naknadno će, u zavisnosti od stanja na tabeli, biti određen i raspored druge faze, odnosno preostalih 11 kola nakon kojih će biti poznato ko je novi prvak, koji klubovi idu u Evropu i ko će napustiti takmičenje.
Premijer ligu BiH su napustili Krupa, Mladost i Olimpik, njihova mjesta su zauzeli Rudar Prijedor, Posušje i Leotar. Olimpik je istupio iz lige nakon brojnih sudijskih napravdi, Mladost nije dobila licencu na drugostepenoj komisiji, dok je Krupa zbog finansijskih problema odustala od nastupa u društvu najboljih.
Rudar i Posušje su u društvo najboljih ušli nakon odlično odigranih sezona u Prvoj ligi Federacije BiH i Prvoj ligi RS-a, dok je Leotar ušao u ligu nakon što je Krupa zvanično odustala od nastupa.
Što se tiče same lige, nakon nastupa u Ligi prvaka i odlične predstave protiv Cluja Borac se nameće kao glavni favorit da odbrani titulu prvaka osvojenu prošle godine, dok bi se još za mjesta u Evropi ove sezone trebali boriti podmlađeno Sarajevo, razigrani Velež te uvijek opasni Zrinjski i Široki Brijeg.
Svoju šansu za izlazak u Evropu, pa čak možda i borbu za titulu će čekati i vrlo kvalitetna Tuzla City predvođena Husrefom Musemićem, a iz ove perspektive vrlo teška i neizvjesna sezona očekuje FK Željezničar, koji je trenutno u velikoj finansijskoj krizi.
Ukoliko Plavi ne dovedu značajna pojačanja, a to će se do kraja prijelaznog roka teško desiti, nije isključeno da tim s Grbavice bude čak i u borbi za opstanak, dok bi pravo čudo bilo ukolio sa znatno podmlađenim i oslabljenim sastavom uopšte budu u gornjem dijelu tabele pored već pomenutih protivnika.
Također je teško reći koliko u ovoj sezoni može tuzlanska Sloboda, odnosno da li bi Posušje, Rudar ili Leotar mogli pomrsiti račune nekim timovima u ligi i eventualno iznenaditi nastupima u narednoj sezoni.
Bitno za napomenuti je da će, za razliku od gotovo čitave prošle sezone, navijači biti na svakom stadionu uz ograničen kapacitet zbog pandemije koronavirusa.