Piše: Tarik Šatara
Početkom avgusta, Simon Rožman je postao novi šef stručnog štaba FK Sarajevo. Iako je bilo sumnjičavih, izbor čelnika kluba se pokazao odličnim. U 11 utakmica na klupi Sarajeva, Rožman je ostvario osam pobjeda, dva remija i svega jedan poraz. Zatekao je psihološki rasturenu ekipu koja sada izgleda kao tim sa karakterom. Našao je i ekipu sa mnogo problema u defanzivi i puno primljenih pogodaka, i svojim dolaskom je napravio sastav koji od njegovog debija nije primio niti jedan gol na domaćem terenu.
Pa ipak, pogrešno bi bilo misliti da su sve to isključivo Rožmanove zasluge.
Jer kada je Simon Rožman stigao u Sarajevo, sa njim je – prilično tiho – došao i cijeli tim ljudi.
POMOĆNIK KOJI ŽIVI ZA NOGOMET
Rožmanov prvi pomoćnik u Domžalama bio je Luka Gobec koji je za Simonom vjerno pošao i na Koševo. Trenersku karijeru je započeo u omladinskim selekcijama Grofa – upravo tamo je prvi put surađivao sa šefom Rožmanom. Zatim je vodio školu fudbala NK Celje, bio pomoćnik u Aluminiju, a trenirao je i omladince Domžala.
Ovaj Rožmanov pomoćnik za sebe je još u Domžalama kazao da „živi za nogomet“. U slobodno vrijeme voli igrati tenis, gledati filmove…. Fan je Barcelone.
SPECIJALISTA ZA DEFANZIVU
Rožmanu u radu pomaže i Denis Mešanović. Kao igrač, nastupao je za više slovenskih i austrijskih klubova. On je ranije brinuo o razvoju Domžalovih dječaka iz U11 selekcije, a kada ga je Rožman pozvao u stručni štab Domžala, bio je to prvi pravi trenerski izazov u Denisovoj karijeri.
Mešanović sebe opisuje kao pozitivnu ličnost: „Sa današnjom inteligencijom, mogao sam uraditi mnogo više u svojoj igračkoj karijeri. Ali ipak mogu reći da ne žalim ni za čim, odnosno prihvatam da je tako moralo biti“, izjavio je jedne prilike. “Mladim igračima savjetujem da iskoriste svaku priliku, svaki trening”, njegova je poruka.
Dok se bavio profesionalnim igranjem fudbala, Mešanović je nastupao na poziciji defanzivnog veznog. I ovaj podatak je neobično važan; u Rožmanovom timu, Mešanovićev zadatak je i ranije bivao usmjeren na zadnju liniju ekipe. Pa ako je njegovom zaslugom raštimani orkestar od odbrane Sarajeva postao druga najbolja defanziva lige – kako mu ne odati počast?!
BEOGRAĐANIN VELIKE KARIJERE MEĐU SLOVENCIMA
Bojan Jorgačević, rođeni Beograđanin, trener je golmana u timu u kojem dominiraju Slovenci. U odnosu na svoje kolege iz stručnog štaba, Jorgačević je imao bogatiju igračku karijeru: Svojevremeno je bio „broj jedan“ u Belgiji, simbol velikog Genta, najskuplje plaćen golman velikana Club Bruggea. U srbijanskim medijima moguće je pronaći tekstove koji Bojana nazivaju „čuvenim golmanom“. Odmah po završetku karijere posvetio se trenerskom poslu. Vrlo brzo je završio sve licence koje se mogu završiti u segmentu golmana. Postao je trener u mladim selekcijama reprezentacije Srbije, potom je otišao u Rad, a onda i u stručni štab Crvene zvezde. Senijad Ibričić ga je doveo u Domžale.
„Po prirodi šaljiv, volim da uživam sa prijateljima. Nikad nisam mijenjao društvo, bez obzira na karijeru. Volim saslušati svakoga. Držim do nekog morala i normalnih ljudskih stvari“, riječi su kojima sebe opisuje Jorgačević.
“TRAVEL MANIAC”
Jedan od članova stručnog štaba bordo-bijelih je i Anže Kunavar. I on je sa Rožmanom surađivao u Domžalama – bio je kondicioni trener – a radi se o diplomiranom kineziologu te stručnjaku za ishranu i fizičku spremu. U prošlosti je radio i u ženskoj teniskoj reprezentaciji Slovenije. Kunavar izrazito voli putovanja i sebe predstavlja kao „travel maniaca“.
Naravno, pored nabrojanih stručnjaka pristiglih iz Domžala, nepravda bi bila barem ne spomenuti i druge članove stručnog štaba. Eldin Jelešković, kondicioni trener, profesor je sa sarajevskog Univerziteta javnosti od ranije poznat po uspjesima ostvarivanim od strane timova koje je trenirao. Ulogu kondicionog trenera ima i Evelin Pipo. Team-manager je Mustafa Beridan koji na utakmicama obavlja funkciju službenog predstavnika kluba, a ekonomi su Halil Berilo i Nermin Huskić, dugogodišnji ekonom Sarajeva i simbol svlačionice bordo tima.
(Tarik Šatara/Sportske.ba)