Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Druga strana jedne evropske utakmice: Očajni uvjeti rada za novinare na Koševu

Blog Image

Sarajevo igra u Evropi, ali infrastrukturom je duboko u podrumu evropskog nogometa. Koliko god birali riječi, ne možemo pronaći bolju od one koja se često koristi u kontekstu opisivanja stanja u našem nogometu – SRAMOTA.

Naime, uvjeti za rad novinara jednostavno ne postoje. Na pozicijama koje su, navodno, rezervisane za medije, ima više običnih gledalaca nego predstsvnika medija.

Zaštitari dozvoljavaju prolaz na taj dio tribine i onima koji nemaju novinarske akreditacije. Takvi zauzmu novinarska mjesta i onda među “sedmom silom” imamo i nasilnike koji skaču, psuju, viču, mašu…

Da ne govorimo o stolicama i stolovima. To su zapravo klupe podignute na nivo stola na koje ne može stati ni laptop, glavni alat za rad novinara. Kad pada kiša, onda tu imamo dvostruki problem; ne može se normalno raditi, jer novinari moraju paziti na opremu, povrh problema sa slabim internetom i guranja sa navijačima kojima nije mjesto u tom prostoru. i dok je svečana loža obnovljena kao i press sala ispod istočne tribine, u novinarske kabine nije ništa uloženo još od 1996. godine kako kažu starije kolege.

Kada se završi utakmica, da bi došli do press salona i mixed zone, morate se spustiti niz tribinu, a onda preko atletske staze i terena, preći na drugi dio stadiona.

Nažalost, stadion Asim Ferhatović Hase ima licencu za UEFA-ine utakmice. Kao i velika većina stadiona u BiH i Koševo je gradski. U glavama konzumenata, to znači – ničiji. Tako se svi i odnose prema njemu.

Inkriminirani stadion kao domicilni koristi FK Sarajevo, koji je nositelju organizacijskih prava (uređenje terena i prostorija).

Koliko god ulagali truda u poboljšanje infrastrukture, možemo sa žaljenjem konstatovati da najveći bh. stadion izgleda očajno. Nemali broj puta smo slušali kolege iz drugih zemalja koji su se zgražavali nad onim što vide.

Koliko god smo se trudili da okrećemo glavu i pravimo se da ne vidimo, ni mi, bh.sportski novinari, više ne možemo da se pravimo uviđavni nad nečim što ne zaslužuje uviđavnost.

Sarajevo kao grad i kao klub zaslužuje bolje od ovoga što predstavljamo kultnim i olimpijskim stadionom.

Slični članci