Znate li ko je udarao temelje katarske nogometne reprezentacije s kojom će Zmajevi u srijedu navečer (24.juna) u Seattleu igrati utakmicu biti ili ne biti za obje selekcije kada je plasman u nokaut fazu u pitanju.
Kao treneri i selektori najveći trag u Kataru ostavili su nekadašnji igrači Sarajeva, Hajduka, Veleža…
Devedesetih godina Katar je, odnosno katarska nogometna federacija, za trenera doveo, najprije Džemaludina Mušović, potom Džemala Hadžiabdića.
NAČITANIJE Sva tri selektora iz BiH na Svjetskom prvenstvu mogu do 1/16 finala. Jedan je već završio posao?
Mušović je bio čuveni igrač Sarajeva, Hajduka, te nekoliko inostranih klubova u Francuskoj i Belgiji, dok je Hadžiabdić respektabilnu karijeru izgradio u Veležu, a internacionalnu klasu potvrdio u velškom Svonsiju. Igrao je i za jugoslovensku reprezentaciju. U Velsu je Hadžija ili po nadimku čuveni “Čorba” počeo trenersku karijeru.

Nakon svjetskog prvenstva 1990. godine u Italiji, Mušović je od nekoliko evropskih ponuda izabrao Katar. Tada se u Dohi igrao “rekreativni” nogomet. Dolaskom Mušovića, s kojim je kao trener specijalista radio Eso Dugalić, počeo je profesionalni način rada i razmišljanja. Mušović i Hadžiabdić, vodeći različite najbolje katarske klubove, osvojili su sve što se moglo uzeti u Kataru i Golfskom zaljevu. Što s klubovima što s reprezentacijom.
I jedan i drugi bh.stručnjak bili su uspješni na klupi katarske reprezentacije. Mušović i Hadžiabdić imaju status trenerskih ikona u Kataru.
Iako već neko vrijeme nisu u katarskom fudbalu, Muše i Hadžija visoko kotiraju u katarskoj fudbalskoj federaciji.

Mušović živi na relaciji Sarajevo-Doha, dok Hadžiabdić najviše vremena provodi u Mostaru.
Istorijski bod protiv Švicarska
Nogometna reprezentacija Katara već je ostvarila istorijski uspjeh na Svjetskom prvenstvu 2026. kada je u prvoj utakmici grupne faze senzacionalno osvojila svoj prvi bod na svjetskim prvenstvima u ikada. Taj bod osvojili su protiv Švicarske.

U 2. kolu doživjeli su istorijski poraz od Kanade rezultatom 0:6.
U istoj utakmici protiv Kanade postali su prva azijska (AFC) ekipa koja je ikada dobila dva crvena kartona u jednoj utakmici svjetskog prvenstva. Podsjećamo, utakmica BiH – Katar igra se 24. juna od 21. sat u Seattleu uz direktan TV prenos na Federalnoj TV i Arena Sport.
R. S.




