Ko su treneri koji vode premijerligaše, kakve su škole završili, kakvu reputaciju uživaju, tema je kojom se pozabavio portal Sportske.ba, u želji da vam približi „dvanaestoricu žigosanih“, koji će voditi svoje klubove u Ligi 12.
Nermin Bašić je najmlađi, a Faik Kolar najstariji. Pojedini se izdvajaju po stilu odijevanja, neki po nastupima u medijima, ili načinom vođenja. U nekoliko redaka predstavit ćemo vam najbolje bh. trenere. Najbolji su, jer vode premijerligaše. No, poznavajući praksu i tradiciju u našem nogometu, već za tri četiri kola predstavljat ćemo nova imena na klupama klubova.
Uvozni i najbolji
Slavko Petrović pripada srednjoj generaciji trenera. „Uvozni“ je stručnjak. Da, stručnjak. Kakvi trebaju bh. nogometu. Petrović se samo za neupućene u početku svog rada izdvajao po frizuri i kilaži. No, svakim medijskim nastupom, svakom utakmicom i laici su shvatili da se radi o prvoklasnom stručnjaku. Koji je vlasnik čuvene trenerske škole „Sepp Herberger“ u Koelnu. Dva osvojena kupa s Radnikom najbolja su potvrda naših konstatacija i referenci s kojima je došao u bh. nogomet. Najbolji bh. klubovi su kupili ponajbolje „šljakere“ što dodatno potvrđuje tezu da je uspjeh Radnika autorsko djelo ovog srbijanskog stručnjaka.
Husref Musemić je bez sumnje najzvučnije ime Premijer lige. Kao igrač i trener. Za igračke karijere osvajao je trofeje sa Sarajevom i Zvezdom. Sa Sarajevom i kao trener. Nisku uspjeha potvrdio je plasmanom Slobode u Evropu. Musemić je, uzevši u obzir osvojene titule, najtrofejniji trener u BiH. Trenutno. Poznat je po dosta temperametnom vođenju svojih ekipa, pa često dolazi u konflikt sa sudijama.
Kolarov rukopis
I Faik Kolar je trener čiji se rukopis prepozna na igri ekipe. Igračka je legenda Olimpica, jedan od najboljih „haklera“ na ovim prostorima. I kao trener forsira takvu igru. Nije neki govornik, jer u prvi plan stavlja igrače, klub, viši cilj, a ne sebe. S Vukovima je, kojeg su svi otpisali, ostvario čudo. Opstao u elitnom rangu. U Kolarovoj nogometnoj filozofiji nema bunkera. Već igra za gol više.
Almir Hurtić je krenuo iz Doboja, golmanski se usavršavao u Njemačkoj. Tamo je i pokupio radne navike i način kako se opstaje u sportu. Njegova pristojnost, pristupačnost, elokvencija dio je imidža koji je godinama gradio. Radio je s Kemalom Alispahićem u Azerbejdžanu, a bio je trener specijalista u stručnom štabu mlade reprezentacije BiH. Hurtić je trener koji govori nekoliko jezika. Kao golman neko vrijeme branio je u Željezničaru, a trenerski se izgradio vodeći brojne selekcije i Akademiju na Koševu.
Kemal Alispahić se nakon avantura po Iranu, Azerbejdžanu, Siriji i Tadžikistanu vratio u BiH. On će sa klupe voditi Čelik koji se nalazi u izuzetno teško situaciji.
Debitant Kostić
Slobodan Starčević, rođeni Banjalučanin koji je kao pomoćnik Vladi Jagodiću 2011. godine osvojio titulu prvaka BiH sa Borcem. Starčević je Borac samo stalno vodio u sezoni 2012/2013, zatim je trenirao i Rudar Prijedor. Krupu na Vrbasu je preuzeo 2014. godine, a kao nagrada za sjajan posao koji obavlja sa tom ekipom stigao je plasman u Premijer ligu BiH.
Miloš Kostić, debitant koji u Premijer ligu stiže sa pedigreom, krasi ga odličan rad sa omladinskim selekcijama, gdje je uglavnom i dokazivao svoje trenersko znanje. U svojoj trenerskoj karijeri je trenirao dva puta U-17 selekciju Slovenije, te U-19 selekciju. U sva tri navrata je selekcije odveo na Evropsku prvenstvo. Jedan je od nekolicine stranca u PL BiH, a u narednoj sezoni pred njim je jasan zadatak: vraćanje šampionskog pehara u vitrine FK Željezničar.
Branko Karačić je završio sezonu s Vitezom, napravio odličan tim i rezultate, ali neće voditi „viteze“ u novoj sezoni. Mijenja ga njegov „zemljak“ Boris Pavić. Sinjanin nije nepoznanica na bh. terenima. Naprotiv, s dosta uspjeha vodio je na Čelik, premda je u Čeliku radio „na crno“.Preko sedmice je trenirao i uigravao tim, a tokom utakmice negove zamisli je s klupe sprovodio radišni Elvedin Beganović.Pavić je trener s modernim shvatanjim, fajter, igra za gol više.
Osvajali trofeje
Vinko Marinović, bivši fudbaler Borca bh. fudbalskoj sceni zapao je za oko u sezoni 2014/2015 kada je kao trener banjalučkog kluba u 1/4 finalu Kupa BiH izbacio tada favorizovano Sarajevo. Već tada se vidjelo da se radi o odličnom taktičaru. U finišu iste sezone preuzima Zrinjski sa kojim je uspio osvojiti i titulu prvaka BiH u sezoni iza nas. Uz Husrefa Musemića i Branka Karačića jedan je od trojice trenera u Premijer ligi koji je imao čast da podigne šampionski pehar.
Jedan od najiskunijih i onih koji su osvajali titulu prvaka je Brako Karačić. Prošle sezone je izborio opstanak sa Vitezom, a novoj sezoni će sa klupe predvoditi Široki Brijeg. Ovo će mu biti drugi mandat na klupi kluba iz Hercegovine.
Veležova loza
Ibro Rahimić potječe iz čuvene mostarske škole. Prošao je sve Veležove pogone. Igračko i trenersko iskustvo stekao je u Švicarskoj. Osvaja džentlmenskim ponašanjem, ali i zavidnim fudbalskim umijećem. Premda se laički misli da je treneru najlakše kada mu „gazda“ kupi sve što poželi, ustvari, trenerima je tada najteže, jer mora raditi s dosta igrača različitih navika. I zato što je to neko „nepisano pravilo“, da svi koji dođu u manje sredine, dolaze po pare i drže se s visoka. Smatraju se zvijezdama koje su u Doboju u prolazu.
Trenerima je najteže u takvim prilikama, a Rahimić je u potpunosti uspio s Mladosti. Najvećim dijelom što je iza sebe imao predsjednika Mensura Mušiju, a on ga birao, kako nam je često puta govorio, „zato što je Ibro odličan čovjek i trener!“
Bašićeve dvije promocije
Nermin Bašić, mladi i perspektivni stručnjak svoju trenersku karijeru započeo je u Travniku kojeg je kao Šef stručnog štaba vodio dva puta. Krajem 2013. godine preuzeo je Metalleghe BSI, a sa tom ekipom uspio je ostvariti dvije promocije u viši rang.
U sezoni 2013/2014 ekipu je uveo u Prvu ligu FBiH, a dvije godine kasnije zahvaljujući Bašiću i igračima grad Jajce će imati i svog predstavnika u Premijer ligi BiH. Inače, ovaj 32-godišnjak je trenutno najmlađi trener u najjačem rangu bh. fudbala.