Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Dževad Šarić, bh. trener u Omanu: Volim izazove, uvijek idem tamo gdje traže moje znanje

Blog Image

Iskustva koja stičem radeći u različitim kulturološkim okruženjima, poimanju sporta i života uopšte, neprocjenjiva su vrijednost u mom sazrijevanju na profesionalnom planu – kaže Šarić.

Dževad Šarić, mladi fudbalski trener, tipičan je primjer bosanko-hercegovačkog čovjeka koji se ne boji izazova, sticanja novih znanja i iskustava. Tridesettrogodišnji Maglajlija, vlasnik je UEFA Pro licence, a iza sebe ima već pet godina međunarodnog trenerskog iskustva. Trenutno je pomoćni trener u omanskom Al Nasr Sportklub u koji je stigao preko svog poznanika Sirijca Abdul Nasera Majsa ( Mkayes ).

– Poznanstvo sa Abdul Naserom datira iz vremena dok smo se školovali u Centru za edukaciju trenera pri F/N Savezu naše zemlje. Od tada smo u stalnim kontaktima, par puta mi je već nudio saradnju ali zbog angažmana u drugim klubovima to sam odgađao. Nakon završetka sezone na Islandu, gdje sam imao posljednji angažman, ponovo me zvao i odlučio sam prihvatiti njegovu ponudu da zajedno radimo – rekao je, na početku razgovora, Šarić.

Kako ste ste adaptirali na novu sredinu, sa hladnog Islanda, „skočili“ ste na vrelo omansko tlo?

– Ovdje sam stigao u oktorbru i polako se navikavam na uslove života i rada. Sve ide puno lakše jer su samnom supruga i djeca a to je bio jedan od uslova da prihvatim ovaj angažman. Oman je prelijepa zemlja, puna istorijskih znamenitosti i prirodnih ljepota. Salalah, grad u kojem živim, pripada regiji Dofar, smješten je na obali Arapskog mora. Nalazi se na sjeveru zemlje i nevjetrovatno je koliko vode i zelenila ima u ovoj regiji – kaže o svojoj novoj adresi stanovanja mladi trener.

U Al Nasru, trebao bi ostati do kraja maja naredne godine.

– Ugvor sam potpisao na jednu sezonu, koja traje od oktobra od maja. Trenutno je pauza a drugi dio počinje u februaru naredne godine. Posao trenera zavisi od rezultata i nikada niste sigurni do kada će neko biti njima zadovaljan. Ambicije čelnika klubova, vrlo često, su veće od stvarnih mogućnosti ekipe i to ponekad stvara probleme – kaže Šarić.

Ima li u Al Nasru raskoraka između želja i mogućnosti?

– Želja čelnika kluba je da ove godine osvojimo titulu prvaka. Trenutno smo peti, imamo pet bodova manje u odnosu na lidera Al Šabab i taj cilj nije nedostižan. Međutim, jasno smo im rekli da za to trebamo i određena pojačanja. Morali bi dovesti zadnjeg veznog, ofanzivnog bočnog i pravog špica. Da li će ispoštovati želju struke ostaje da vidimo.

Koliko se pažnje pridaje razvoju fudbala i sporta uopšte u toj arapskoj zemlji?

– Oman je, ekonomski vrlo stabilna zemlja što i nije čudo za ovaj dio zemaljske kugle. Za razliku od nekih drugih zemalja iz okruženja oni ne robuju američkom „blještavilu“ i sve im je u duhu tradicije. Ulaganja u sport su značajna a posebno u fudbal. Država je izgradila lijepe stadione i brine o njima a ostalu infrasturkturu razvijaju klubovi. Puno su bolji uslovi za igranje utakmica nego oni za trenažni proces i ako žele nešto više morat će stvoriti bolje uslove za trenažni proces – mišljenja je naš trener.

Mlad ste trener a iza Vas je već pet godina uspješnog rada na Islandu, Mianmaru i sada u Omanu.

– Uspješan je, trenutno, možda krupna riječ. Imponuje mi činjenica da sam, gdje god sam radio, ostavljao zadovoljne poslodavce. U ovom poslu, učiti se mora svaki dan a ja sam spreman na to a istinski uspjeh će možda doći. Nije bilo lako privikavati se na sve ta podoneblja ali iskustva koja stičem radeći u različitim kulturološkim okruženjima, poimanju sporta i života uopšte neprocjenjiva su vrijednost u mom ljudskom i stručnom sazrijevanju. Nikada neću bježati od posla i uvijek ću ići tamo gdje traže moje znanje – kaže Šarić.

Možete li našim čitaocima prenijeti svoja iskustva u radu sa različitim mentalitetima u poimanja sporta?

Teško mi je pričati o tome jer svako bi to doživio na svoj način. Situaciju u našoj zemlji znamo, očekivanja su nam uvijek veća od ulaganja u sport a to nije dobro. Na Isladu se radi planski, ulaže se u sport i u tom segmentu sve su profesionalniji. Na Mianmaru, još uvijek, je to više na nivou „zabave za narod“ nego ulaganje u sport. Oman je nešto drugo, žele napredak i u ovoj sferi života ali to rade planski i bez žurbe. Ne sumnjam da će, u bližoj budućnosti, postati fudbalski respektabilna snaga u ovom dijelu Azije – kaže Šarić.

Na kraju, mladi trener ima i jednu poruku svim sportistima i mladim ljudima u BIH.

– Ma šta ko mislio o nama, genetski smo inteligentan i radan narod koji svoju pamet dokazuje širom svijeta. Ako imam pravo na to, poručio bih svim mladim ljudima a posebno sportistima, da vjeruju u sebe, da se ne boje izazova ali u sve to moraju ući spremni. Iz ličnog iskustva, šaljem im poruku da su komunikacija i adaptacija ključ su za uspješnu opservaciju svake situacije i zato neka rade na sebi jer sam talenat nije dovoljan – poručio je mladi trener.

Iz biografije

– Dževad Šarić rođen je 8.10.1983. godine u Maglaju. Diplomirao je na Fakultetu za sport i tjelesni odgoj u Sarajevu. Trenersku karijeru počeo je u ŠF Novi Grad Sarajevo a u sezoni 2010/11 prelazi u Olimpik. U dva navrata, sa Ejubom Puriševićem, radio je na Islandu gdje su tamošnji Vikingur uveli u Prvu ligu što je naveći rezultat u istoriji tog kluba. Od decembra 2014. do novembra 2015. godine radio je u mianmarskom KBZ Fudbal klubu, prvo kao trener a potom kao tehnički direktor kluba. Stažiranje je obavio u turskom velikanu Galatasaraju a diplomski rad kojim je stekao UEFA Pro licencu branio je u januaru ove godine.

(F. Abdulahović)

Slični članci