Nogometni klub Čelik je osnovan 1945. a ime kluba nije teško zaključiti odakle dolazi. Zenica je nekada bila jedan od najvećih industrijskih centara crne metalurgije, a klub i željezara su uvijek bili usko povezani. Stoga, Čelik predstavlja jedan tipični radnički klub, kojeg je osnovala, vodila i poznatim napravila radnička klasa. Službena boja kluba je crno-crvena. Crvena boja čini boju usijanog željeza – zastavu radničke klase, dok crna predstavlja boju uglja, rudnika i crne industrije.
Prvih nekoliko godina, nakon svog osnivanja, Čelik je svoje utakmice igrao na šljakastom igralištu uz rijeku Bosnu, koje se nalazilo na mjestu današnjeg stadiona Bilino polje. Bio je to jedan običan zemljani nogometni teren, koji je od ostatka zemljišta bio odvojen drvenom ogradom. Početkom pedesetih godina Čelik se seli na novo igralište, u naselje – Blatuša, po kojem stadion i dobija ime. Novi stadion bio je mnogo moderniji od prethodnog. Duž čitavog igrališta nalazila se šljakasta atletska staza, koja je dijelila teren od drvenih tribina na koje se moglo smjestiti oko 10.000 poklonika nogometa.
Ovaj stadion je veoma brzo pobrao simpatije navijača i postao simbol Zenice. Ostaje zapisano da je na ovom stadionu, 1966. Čelik po prvi puta ušao u Prvu saveznu ligu. Početkom sedamdesetih godina Zeničani se odlučuju izgraditi novi, još moderniji stadion.
Stadion Bilino polje je izgrađen i otvoren 1972. Izgradnja je okončana pred finalnu utakmicu Srednjoevropskog kupa u kojoj je Čelik pobijedio Fiorentinu i drugi put zaredom osvojio ovo takmičenje. Svojevremeno je stadion imao kapacitet od 30.000 mjesta, ali postavljanjem stolica na zapadnu tribinu kapacitet je umanjen na 20.000. Nekoliko godina nakon izgradnje, Bilino polje je dobilo epitet “najljepšeg stadiona“ u Jugoslaviji. Stadion ima dimenzije u britanskom stilu, sa kvadratnim oblikom, a ne ovalnim, kakav je imala većina stadiona u bivšoj državi.
U divnom ambijentu Bilinog polja voljela je gostovati i reprezentacija Jugoslavije, bilo da su u pitanju revijalne, prijateljske ili službene utakmice. “FOTO retrovizor“ se ovaj put prisjeća prijateljskog ogleda domaćeg Čelika i reprezentacije Jugoslavije iz 1980. Rezultat je bio u drugom planu, ali Čelik je nadvisio Jugoslaviju i slavio s 2:1.
Jedinstvena retro ulaznica i izvještaj s pomenutog meča se mogu vidjeti samo u “FOTO retrovizoru“.
U prijateljskom ogledu nastupile su mnoge legende i igračke veličine: Simović, Zajec, Bajević, Sušić, Šurjak, Kranjčar, Deverić, Varga, Slišković, Pašić, Zukanović, Preldžić, Gradinčić, Bloudek…
(Mirsad Starčević/Sportske.ba)