Nogometni klub Čelik je osnovan 1945. godine. Od svojih prvih dana Čelik je predstavljao jedan tipični radnički klub, kojeg je osnovala, vodila i poznatim napravila radnička klasa. Službena boja NK Čelik je crno-crvena. Crvena boja čini boju usijanog željeza, zastavu radničke klase, dok crna predstavlja boju uglja, rudnika i crne industrije po čemu je Zenica i dan danas poznata.
Prvih nekoliko godina, nakon svog osnivanja, Čelik je svoje utakmice igrao na šljakastom igralištu uz rijeku Bosnu koje se nalazilo na mjestu današnjeg stadiona Bilino polje. Početkom 50-tih godina Čelik se seli na novo igralište u naselju Blatuša, po kojem stadion i dobija ime. Novi stadion bio je mnogo moderniji od prethodnog.
Nalazio se na mjestu sadašnje saobraćajne petlje na ulazu u Zenicu. Sa jedne strane stadiona nalazile su se stare željezarske kasine za stanovanje, dok je sa druge strane prolazila željeznička pruga. Duž čitavog igrališta nalazila se šljakasta atletska staza koja je dijelila teren od drvenih tribina na koje se moglo smjestiti oko 10.000 poklonika zeničkog nogometa.
Ovaj stadion je veoma brzo pobrao je simpatije Čelikovih navijača i postao simbol Zenice. Ostaće zapisano da je na ovom stadionu, 1966. godine, Čelik po prvi puta ušao u Prvu saveznu ligu. Na jedinstvenoj fotografiji koja opisuje finiš 60-tih vidjet ćemo čuvenu ekipu Čelika. Krajem 60-tih i početkom 70-tih godina stadion Blatuša postaje premali za sve zeničke navijače koji su htjeli da gledaju svoje ljubimce. Zeničani se odlučuju izgraditi novi moderni stadion koji će moći zadovoljiti sve navijače koji budu željeli gledati Čelik.
Stadion Bilino polje je izgrađen i otvoren 1972. godine. Izgradnja je okončana pred finalnu utakmicu Srednjoevropskog kupa u kojoj je Čelik pobijedio Fiorentinu i drugi put zaredom osvojio ovo takmičenje.

Čelik Zenica 1968/69., stoje s lijeva : Galijašević, Pintol, Golubović, Bajramović, Talić i Vuković – čuče: Andrejić, Mikloušević, Renić, Krojić, Bajrić.
(Mirsad Starčević/Sportske.ba)