Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

FOTO retrovizor: Kako su nastala imena šest najpopularnijih bh. klubova

Blog Image

Klubovi svoja imena dobijaju na različite načine. Najčešće je to po imenu grada iz kojeg dolaze, zatim rijeke, planine, pokrajine…Za nadimke motivi se uglavnom tiču boje dresova ili specifičnosti po čemu je klub kroz istoriju postao poznat. Često se na grbovima timova znaju naći motivi životinja ili mitskih bića. Po ovome su posebno prepoznatljivi klubovi koji dolaze iz Engleske. I površni poznavatelji fudbala u Evropi znaju ko su: Jorgandžije, Pijetlovi, Slijepi miševi, Crveni đavoli, Leteći magarci, Čekičari, Kanarinci, Žuta podmornica, Topnici, Milioneri, Apotekari, Stara dama, Real s Nišave, Parni valjak, Sveci, Crne mačke, Policajci, Plavci, Romantičari…

“FOTO retrovizor“ u ovom serijalu otkriva kako su nastala imena i nadimci šest najpopularnijih bh. klubova.

FK SARAJEVO

U oktobru 1946. došlo je do spajanja dva Sportska društva (SD) – Sloboda i Udarnik u novo društvo, koje je zvanično nazvano SD Torpedo. Ipak, 5. oktobra 1947. na prijedlog Mirka Ostojića, tadašnjeg glavnog urednika Oslobođenja, SD Torpedo i zvanično mijenja ime u Sarajevo, koje je ostalo do danas.

Tradicionalne boje kluba su bordo i bijela, iz čega dolazi i nadimak “Bordo bijeli“. Zanimljivost: Naziv navijačke skupine FK Sarajevo – Horde zla, nastao je po naslovnici jedne epizode popularnog crtanog romana – Zagor.

FK VELEŽ MOSTAR

Mostarski Velež je na zanimljiv način dobio ime i nadimak, a sve je krenulo iz poljane u Sjevernom logoru 26. juna 1922. Na inicijativu grupe radnika i đaka “Učiteljske škole“ osnovan je klub. Kada se raspravljalo o imenu, bilo je više prijedloga ( Radnički, Napredak, Jedinstvo, Sloga…), a na kraju klub je dobio ime po obližnjoj planini – Velež. Naravno s predznakom Radničko športsko društvo (RŠD).

Što se tiče popularnog nadimka kluba – “Rođeni“, on je nastao početkom pedesetih godina, kada je jedan od najvećih navijača Veleža – Ljubo Petković (vozač iz Mostara), na stadionu uzviknuo “Naprijed Rođeni“. To je masa na tribinama srdačno prihvatila i do dan-danas se isti naziv ori fudbalskim arenama. Sam Ljubo Petković je to ovako objasnio: “Ne znam ni sam kako je došlo da sam izgovorio tu riječ. Iznenada i spontano, jer sam klub osjećao i volio kao svoje najrođenije”.

FK BORAC BANJA LUKA

Banjalučki Borac je osnovan u gostioni “Putnik“, gdje su se okupljali trgovački putnici i pomoćnici. Osnivačka skupština održana je 1926. a jedan od osnovnih ciljeva bio je borba za radnička prava. Kako su isticali savremenici tih događaja Veselin Masleša, književnik, novinar i narodni heroj dao je ime klubu. “Ako se borite i ukoliko ćete se boriti za svoja radnička prava, klub treba da se zove Borac”, kazao je Masleša.

Tako je i bilo, prvi naziv ovog kluba bio je Radnički sportski klub (RSK) Borac. Boje kluba su tradicionalne radničke – plava i crvena pa je i logičan nadimak “Crveno-plavi“.

NK ČELIK ZENICA

Nogometni klub Čelik osnovan je 1945. i od svojih prvih dana predstavljao je jedan tipični radnički klub, kojeg je osnovala, vodila i poznatim napravila radnička klasa. Službena boja kluba je crvena i crna iz čega je nastao i nadimak “Crveno crni“.

Crvena boja čini boju usijanog željeza, zastavu radničke klase, dok crna predstavlja boju uglja, rudnika i crne industrije po čemu je Zenica uvijek bila poznata. Zanimljivo je da je u istoriji ovaj klub nosio i naziv FK Zenica, od 1953. do 1959. kada se ponovo vraća ime Čelik što je i dan danas oficijelni naziv ekipe iz Zenice.

FK ŽELJEZNIČAR

Fudbalski klub Željezničar je osnovan 15. septembra 1921. od strane radnika “Željezničke radionice“, na inicijativu Dimitrija Dimitrijevića. Od svog osnivanja spona navijača i kluba je uvijek bila jaka. Naravno kao i kod svakog drugog kluba, bilo je uspona i padova, radosti i tuge, ali Željo je vazda bio Željo. Naziv kluba potekao je po radničkoj klasi, upravo istim radnicima koji su ga osnovali – Željezničari.

Popularni nadimci kluba su “Plavi“ zbog plave radničke boje dresova, te Željo, što je skraćenica od Željezničar.

FK SLOBODA TUZLA

FK Sloboda je jedan od najstarijih sportskih kolektiva u Bosni i Hercegovini, osnovani još davne 1919. a prvobitno pod imenom Gorki. Kao takav su bili prvi korak ka osnivanju Radničkog sportskog društva (RSD) Sloboda 1928.

Tradicionalne boje kluba su crvena i crna iz čega je proizašao i nadimak – “Crveno crni“, a obzirom da je Tuzla grad soli postoji još jedan zanimljiv nadimak – “Slana garda“.

(Mirsad Starčević/Sportske.ba)

Slični članci