Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Historija se ponavlja, “Rođeni” će napraviti i treći stadion

Blog Image

Piše: Mirsad Starčević

Kada neko spomene Mostar, prva asocijacija koju dobijete je – grad zelenila i behara, smaragdne i sjajne rijeke Neretve, čuvenog pjesnika Alekse Šantića i njegove Emine, legendarnog Starog mosta i najomiljenijeg jugoslovenskog prvoligaša – Veleža.

Nažalost, simboli grada, Stari most i FK Velež su početkom devedesetih doživjeli kataklizmu. Mostarski fudbalski velikan je protjeran sa stadiona gdje je stekao ime i slavu, te je sve ove poslijeratne godine prisiljen da igra u Vrapčićima i svake godine nešto novo gradi.

Juče u jutarnjim satima je počela montaža prvog reflektorskog stuba budućih reflektora stadiona Rođeni, koji će dosezati visinu od 41,5 metara.

U isto vrijeme, u toku je izgradnja nove istočne – Red Army (RA) tribine. Ovo je treći put u historiji da je FK Velež prisiljen praviti svoj stadion. Prva dva objekta su bili “Gradski stadioni”, dok će ovog puta to konačno biti u vlasništvu Veleža.

Prvo igralište Veleža nakon formiranja 1922. godine nalazilo se na području iznad Sjevernog logora. Ustvari, to je bila jedna prostrana ledina bez bilo kakvih sadržaja koje podrazumijeva iole skromniji stadion toga vremena. Velež je tokom takmičenja u Gradskoj ligi, koristio stadion Jugoslovenskog sportskog kluba (JSK) koji se nalazio podno Bakamovića glavice. Poslije Drugog svjetskog rata, sve do izgradnje stadiona pod Bijelim Brijegom, taj stadion isključivo koristi Velež tako da je nazvan Staro Veležovo igralište.

Vremenom se ukazala potreba za izgradnjom savremenog stadiona koji bi mogao zadovoljiti sve uslove za takmičenja u Prvoj ligi.

Rođeni su 1952. godine postigli veliki uspjeh pošto su izborili plasman u Prvu ligu. Opština Mostar je odlučila da pod Bijelim Brijegom započne izgradnju savremenog stadiona sa glavnim i pomoćnim terenom, svlačionicom i prostorijama za administraciju.
Na izgradnji učestvuju ne samo građevinske firme nego i građani, posebno učenici kroz dobrovoljne radne akcije. Upravo je zbog masovnog učešća građana ovaj stadion stekao atribut Gradskog stadiona. Radovi su počeli 1947. godine.

Stadion je projektovan za 15 000 gledalaca što je u to vrijeme predstavljalo veliki izazov. U drugoj fazi predviđena je izgradnja pomoćnog terena za treninge u južnom pojasu, zatim teren za tenis i uređenje partera sa hortikulturom oko službenih prostorija.

Stadion je svečano otvoren 7. septembra 1958. godine kada su snage odmjerili FK Velež i Željezničar iz Sarajeva.

Pred prvenstvenu utakmicu između Veleža i Želje održano je atletsko takmičenje. Pred oko 9000 gledalaca odigrana je utakmica u kojoj je trijumfovala ekipa Veleža savladavši ekipu Željezničara sa rezultatom 2:1. Sastav Rođenih: Zdravko Brkljačić, Anton Bolfek, Mehmed Handžić, Vlado Slišković, Dane Prajo, Kruno Radiljević, Drago Odžak, Muhamed Mujić, Vlado Zelenika, Slavko Rodin, Bruno Repar.
Golove su postigli Zelenika i Mujić, a za ekipu Željezničara Žigante.

Kasnije je stadion proširivan u dva navrata, a posebna pažnja je poklanjana uređenju prostora oko klupskih prostorija. Stadion Veleža je imao ono što nije niti jedan u nekadašnjoj Jugoslaviji – prostranu baštu, uokolo zasađene ruže i razne grmašice sa prelivima raznih boja, magnolije i mnoge druge vrste.

Posebna priča je prostrana krošnja lipe na izlasku iz svlačionica. Cijeli kompleks je okruživala živa ograda, besprijekorno njegovana i obrezivana, od neumornog – Mehe Mrkonjića. Takav ambijent je magično privlačio pažnju svih gostiju, nenaviklih na takvu čaroliju u krugu fudbalskog stadiona.

Po ocjeni novinarskih autoriteta, ekipa, gostujućih fudbalera, sudija, rukovodilaca klubova i brojnih visokih zvanica i delegacija, Gradski stadion u Mostaru proglašen je za najljepši u Jugoslaviji. Taj epitet, sve do posljednjeg rata, do kada ga je koristio Velež, nikada nije izgubljen.

I tako historija se ponavlja, Velež će izgraditi i treći stadion, najmoderniji do sada, sa svim pratećim stvarima i objektima koji zadovoljavaju UEFA-ine standarde i na kojem će se moći igrati evropske i reprezentativne utakmice. Veliki jubilej kluba i proslava se planira na stogodišnjicu osnivanja, 1922. – 2022.

Slični članci