Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

ANALIZA

Hladni Šveđani, vreo sistem: Lekcija za bh. fudbal

Blog Image

Svensk E

Dok švedskim stadionima odzvanja strastven navijački zbor, bh. stadioni često ostaju tiši, a atmosfera je daleko od onoga što bi se očekivalo.

Iako je fudbal u Bosni i Hercegovini neupitno voljen, razlike u organizaciji, infrastrukturi i društvenom angažmanu čine da se često osjećamo kao “inferiorna” nacija u odnosu na Šveđane.

Ipak, većina ljudi na ovim prostorima ih naziva “hladnim” i “skijašima”.

Da to nije baš tako pokazuje i činjenica da je u 2024. prosječna posjeta na utakmicama švedske “Allsvenskan” lige iznosila 10786 gledalaca, dok je u Bosni i Hercegovini taj broj u sezoni 2023/24, iznosio oko 2500.

Da li možda u Švedskoj gledaju “veća”imena i skuplje fudbalere?

Šta je rekao Ahmetović

Enes Ahmetović sportski direktor fudbalskog kluba Örebro, a tadašnji sportski direktor IFK Värnamo 21.10.2023 godine gostujući u Podcastu “Dribler”- rekao je da igrači u bh. ligi nemaju loše uslove što se tiče ekonomskog aspekta, te da dosta klubova, to jest 5,6 pa čak i više plaćaju više od IFK Värnamo, a dosta igrača ima platu za koju sa budžetom IFK Värnamo ne može da konkuriše.

U Švedskoj fudbal nije samo sport. Utakmice su mjesta druženja i okupljanja porodica. Ima dosta primjera gdje poslodavci odnosno firme obezbjeđuju besplatne ulaznice svojim radnicima kao i njihovim porodicama za utakmice voljenog kluba.

Na ovaj način dobiju jedan zadovoljni trougao: radnik je sretan, jer ima mogućnost da pruži podršku svom timu, poslodavac dobija zadovoljnog radnika i druge benefite kroz sponzorstva i slicno, a klub ima ispunjen stadion i punu kasu.

Švedski stol i bosanska kuhinja

Da je ovakav pristup vrlo učinkovit pokazuje i činjenica da Bosna i Hercegovina u nacionalnom timu trenutno ima veliki broj nogometaša koji su produkti nogometnih škola skandinavske države: Tahirović,Hadžikadunić, Gigović…

Zanimljiv je slučaj veznjaka Brondbya. Benjamin Tahirović je iz ekipe Vasalund, ekipe koja se takmiči u trećem rangu švedskog fudbala napravio nevjerovatan transfer u talijansku Romu. Da li je baš realno u ovom trenutku da neki fudbaler Krivaje iz Zavidovića ili Dinama iz Donje Mahale napravi neki sličan transfer?

Da li je sve ovo zbog toga što djeca u Švedskoj jedu kvalitetniju puru nego djeca u BiH, ili je rezultat dugog sistemskog i kvalitetnog rada?

Adnan Mujić

Slični članci