Close Menu
    Sportske.baSportske.ba
    • Naslovnica
    • Najnovije
    • Fudbal
      • Reprezentacija BiH
      • Premijer liga BiH
      • Niže lige
      • Ino fudbal
      • Omladinski fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Ostali sportovi
    • Magazin
    Sportske.baSportske.ba
    Home»Magazin»Prvi Bosanac u Bundesligi slavi 82. rođendan: Igrao je za Partizan, prošao pakao logora u Omarskoj i Manjači

    Prvi Bosanac u Bundesligi slavi 82. rođendan: Igrao je za Partizan, prošao pakao logora u Omarskoj i Manjači

    17.02.2026
    Facebook Twitter WhatsApp
    idriz hošić kolaž fotografija iz igračkih dana
    Idriz Hošić
    podijeli
    Facebook Twitter WhatsApp

    Rijetki ga se danas sjećaju iako je krajem šezdesetih godina bio jugoslovenski nogometni reprezentativac. I veznjak beogradskog Partizana.

    Idriz Hošić “slavi” 82.rođendan. Ustvari, ne slavi rođendane već desetljećima. Nakon pogibije sina Adnana u Sarajevu Hošić ili “Kole” kako ga pamte navijači, živi mirnim životom sa suprugom Enisom.

    Bio je vrstan veznjak, ljevak snažnog udarca, premda je četiri godine nosio dres Partizana, jugoslovenski reprezentativac i viceprvak Evrope, legenda Prijedora, ranih devedesetih završio je u logoru Omarska.

    Hošić je za Partizan odigrao 73 utakmice

    Hošić je za Partizan odigrao 73 utakmice i postigao 36 golova. Nosio je „desetku“ na leđima. Odigrao je i dva susreta za bivšu Jugoslaviju. Jedna od tih utakmica je i finale Evropskog prvenstva protiv Italije 1968. godine.

    Osim za prijedorski Željezničar, Partizan, Kaiserslautern, Duizburg Hošić je igrao za tadašnjeg stabilnog jugoslovenskog drugoligaša Famos iz Hrasnice. Željeli su ga svi klubovi ondašnje velike četvorke, a on je odabrao “crnobele” iz Humske 1. Godinama je imao restoran u Prijedoru “Crnobijela 10”, gdje se okupljala sportska raja.

    Prvi Bosanac koji je zaigrao u Bundesligi

    Podaci govore da je Hošić prvi Bosanac koji je zaigrao u Bundesligi, pa se može reći da je trasirao put kasnijim bundesligaškim vedetama s ovih prostora Demiru Hotiću, Enveru Mariću, Hasanu Salihamidžiću, Sergeju Barbarezu, Edinu Džeki, Vedadu Ibiševiću i drugima koji su ostavili zapažen trag u Bundesligi.

    Dobre igre u susretima s vječitim rivalom Zvezdom, nastavio je na bundesligaškim terenima protiv najjačih. Briljirao je u dresu Kaiserslauterna kada su igrali s Bayernom. Bio je neuhvatljiv za Breitnera, Beckenbauera, Mayera i ostale legende Njemačke.

    Hotić: Hvala što ste se sjetili Koleta

    Hošić se rijetko pominje u bh.medijima. Živi sa suprugom Enisom. Njegov “zemljak” i prijatelj i sam legendarni nogometaš Kaiserslauterna Demir Hotić za Sportske.ba je kazao:

    demir hotić
    Demir Hotić

    “Tu je Idriz, u Kaiserslauternu. Vidimo se. Jako dobar čovjek. Igrač također. Prenijet ću mu pozdrave. Hvala što ste se sjetili Koleta”, rekao nam je Hotić, čuveni golgeter Kaiserslauterna.

    Hošić je, kada je bilo najteže, na razne načine pomogao da se okupljaju bh. nogometaši, sakupljao pomoć, organizirao utakmice za tim Bosne i Hercegovine. Danas ga se niko iz NSBiH ne sjeća. Baš kao ni Aleksandra Ristića i mnogih drugih koji su puno toga žrtvovali da NSBiH postane član FIFA-e i UEFA-e, te 1996. starta u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo koje se igralo 1998.godine u Francuskoj.

    Na Facebooku je “osvanuo” tekst o Idrizu Hošiću, ispod kojeg su zaredali komentari “jugovića”. Sve pozitivni. Svi se slažu i naglašavaju da je Hošić bio veliki igrač i čovjek.

    komentari facebook o hošić

    Bilbija: Neka mi poživi još dugo dugo

    Prijedorčanin Nenad Bilbija za Hošića je napisao:

    “Kakav divan čovek i moj trener u OFK Prijedor. Kole pa takav se teško može roditi! Neka mi poživi još dugo dugo!!!”

    Dodajte sportske.ba među omiljene izvore

    hotic Idriz Hosic
    Prethodni članakJuniori BiH remizirali sa Crnom Gorom
    Sljedeći članak Željin košmar dugo traje, a navijači su s pravom zabrinuti zbog jedne stvari

    Povezani članci

    Oduševljenje bh. navijačima

    Bh. navijači oduševili SoFi, tiktoker poručio: Ovo nisam osjetio ni u jednom američkom sportu! (VIDEO)

    23.06.2026
    panini album

    Panini ažurirao album, dodali dva Zmaja, ali opet nisu Kerima Alajbegovića

    22.06.2026
    merdzana covic

    Na tribinama SoFi arene zablistala i Merdžana iz Chicaga: Uvijek mi je drago doći i podržati naše Zmajeve

    22.06.2026
    Stočani u Los Angelesu

    Stolac ima posebnu vezu sa Zmajevima: Navijači iz Amerike uz reprezentaciju BiH (FOTO)

    21.06.2026
    Najnovije
    Sergej Barbarez i Ivan Šunjić

    Barbarez upozorava pred Katar: Nisu slučajno na Svjetskom prvenstvu

    24.06.2026
    barbarez vels bih cardiff

    Jedan podatak nikako ne ide u prilog Zmajevima uoči Katara, Barbarez se toga sigurno sjeća

    24.06.2026
    pasalic

    Hrvatska savladala Panamu, protiv Gane će igrati odlučujući meč grupne faze

    24.06.2026
    hrvatska panama

    Dalić pogodio s izmjenama, Hrvatska povela protiv Paname: Pašalić propustio dotući Panamce

    24.06.2026
    Preporuka
    Sergej Barbarez i Ivan Šunjić

    Barbarez upozorava pred Katar: Nisu slučajno na Svjetskom prvenstvu

    barbarez vels bih cardiff

    Jedan podatak nikako ne ide u prilog Zmajevima uoči Katara, Barbarez se toga sigurno sjeća

    pasalic

    Hrvatska savladala Panamu, protiv Gane će igrati odlučujući meč grupne faze

    tabakovic trening bih (1)

    Sofascore objavio mogući sastav BiH protiv Katara, pogledajte koga su stavili u startnih 11

    Sportske.ba
    Facebook Instagram YouTube
    • Naslovnica
    • Impressum
    • RSS
    • Pravila privatnosti
    • Uslovi korištenja
    © 2026 sportske.ba

    Unesite pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za povratak.