Iranska nogometna reprezentacija oprostila se od Los Angelesa rukom pisanom porukom u kojoj se spominje i tragično bombardiranje škole tokom rata između Irana i Sjedinjenih Država. Nakon što su u nedjelju odigrali 0:0 s Belgijom i tako sačuvali izglede za prolazak u iduću fazu takmičenja, Iranci su prije odlaska u Seattle, gdje ih čeka utakmica s Egiptom, u svlačionici stadiona SoFi ostavili pismo zahvale gradu i navijačima.
Hvala i “168” “minab”
“Od drevne Perzije prije više hiljada godina do današnjeg civiliziranog Irana, iranski duh ostaje živ i neslomljiv”, stoji na početku poruke. U pismu su se našli i hashtagovi #168 i #minab, koji se odnose na broj poginulih djevojčica u raketiranju škole u gradu Minabu krajem februara tokom napada SAD-a i Izraela na Iran.
Poruka se nastavlja riječima: “U Los Angeles smo došli s ponosom, takmičili se časno i odlazimo s dostojanstvom. Hvala ti, Los Angeles, na gostoprimstvu. I hvala svakom Irancu koji je srcem, glasom i dušom bio uz Iran tokom ovih 180 minuta. Neka mir, poštovanje i prijateljstvo prevladaju među svim narodima.”
Najpotlačenija reprezentacija na SP
Boravak iranske reprezentacije u SAD-u tokom Svjetskog prvenstva obilježili su i brojni logistički problemi. Zbog ograničenja američkih imigracijskih službi, ekipa u SAD-u nije smjela boraviti duže od 48 sati. To ih je prisililo da svoj bazni kamp iz Tucsona u Arizoni premjeste u meksičku Tijuanu.
SRAMOTA Na utakmici Urugvaj – Zelenortska Ostrva viđen je najnesportskiji trenutak Mundijala
Za prvu utakmicu protiv Novog Zelanda, reprezentacija je doletjela u Los Angeles dan prije susreta, no odmah nakon završetka morali su se vratiti u Meksiko. Osim toga, nekim članovima stručnog štaba i pomoćnom osoblju odbijeni su zahtjevi za vize. Igraču Mehdiju Torabiju viza za jednokratni ulazak istekla je nakon utakmice s Novim Zelandom, zbog čega je morao tražiti novu u američkom konzulatu u Tijuani.
Zbog svih navedenih ograničenja, iranski selektor Amir Ghalenoei svoju je ekipu nazvao “najpotlačenijom ekipom na cijelom Svjetskom prvenstvu”.
Najstariji tim na SP ikada
Zanimljiv podatak stiže iz Sjedinjenih Američkih Država, gdje je selektor reprezentacije Irana Amir Ghalenoei, povukao potez kojim je ispisao historiju Mundijala.
Naime, Ghalenoei je na susretu protiv Belgije na teren izveo najstarijih startnih 11 na SP otkad se vodi statistika, odnosno od 1966. godine.
Među startnih 11 našli su se veterani poput kapitena Ehsana Hajsafija (36), defanzivca Shojaea Khalilzadeha (37), beka Ramina Rezaeiana (36), te prve zvijezde tima, napadača Mehdija Taremija (33).
Oni su tako oborili dugogodišnje rekorde i zvanično se upisali u historijske knjige FIFA-inih šampionata kao najstariji tim ikada.
Startnih 11 Irana izgledalo je ovako: Beiranvand (1992), Hajsafi (1992), Nemati (1996), Khalizadeh (1992), Kanaani (1992), Hardani (1992), Mohebi (1992), Ezatolahi (1996), Ghoddos (1993), Rezaeian (1990), Taremi (1992).
To predstavlja prosijek od 32,52 godine starosti.
Do ove utakmice je rekord po starosti startnih 11 na jednom susretu SP-a držala Njemačka, koja je 1998. godine imala tim star 31,9 godina.



