Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Istraživanje CIES instituta: Niko ne troši kao engleski klubovi

Blog Image

Manchester City je za posljednjih šest godina osvojio po dvije Premier lige i Liga kupa, FA kup i Community Shield trofej, a prošle sezone su ostvarili i najveći uspjeh u Ligi prvaka. Naime, oni su stigli do polufinala elitnog takmičenja gdje je od njih bio bolji Real koji je kasnije i osvojio najvažniji klupski trofej.

”Građani” su najbolji primjer da se u modernom nogometu velikim ulaganjima trofeji mogu ”kupiti”, s obzirom na to da su do prije šest godina za 130 godina postojanja osvojili ukupno dvanaest pehara. Prije nego što su vlasnici Cityja postali bogati šeici radilo se o prosječnoj ekipi koja je bila u sjenci mnogo poznatijeg gradskog rivala – Manchester Uniteda, piše Politika.

Prema istraživanju švaicarskog instituta CIES, Manchester City je od 2010. do danas potrošio više od milijardu eura na pojačanja (tačnije 1,024 milijarde). Njihov vlasnik u tom periodu nije žalio novac da, između ostalih, dovede Kevina de Broynea, Raheema Sterlinga, Johna Stonesa, Leroya Sanea, Nicolasa Otamendija, Fernandinha, Sergija Aguera, Edina Džeku… Najviše su izdvojili za belgijskog reprezentativca De Bruynea čiji je prelazak iz Wolfsburga u city, deveti svih vremena (74 miliona).

To je ujedno i rekordna suma izdvojena za jednog nogometaša u njemačkoj Bundesligi.

Abramovič preporodio Chelsea

Slijedi ih još jedan engleski klub koji tek posljednjih desetak godina, spada u ”krem” evropskog i svetskog nogometa. To je Chelsea, koji je tek dolaskom Romana Abramoviča počeo da ostvaruje dobre rezultate. Rus je za posljednjih šest godina, tokom kojih je klub između ostalog osvojio Ligu šampiona, Ligu Evrope i Premier ligu, za kupovinu igrača izdvojio 871 milion eura. Najviše je koštao Fernando Torres koji kao član ”plavaca” nikada nije igrao na nivou na kakvom je bio dok je nosio dres Atletica i Liverpoola.

United nije štedio

Manchester United je ovoga ljeta bio akter najskupljeg transfera u historiji nogometa, pošto su platili Poula Pogbu Juventusu čak 105 miliona eura. ”Stara dama” je na taj način napravila posao vijeka pošto je mladog Francuza dovela prije četiri godina kao slobodnog igrača upravo iz Uniteda.

”Crveni đavoli” su za posljednjih šest godina doveli igrače u vrijednosti od 841 milion eura, a pored Pogbe ogroman novac u tom periodu potrošen je i za Ángel Di Maríu, Martiala, Juana Matu…United je najtrofejniji engleski klub, ali je posljednji trofej u domaćem šampionatu osvojio prije tri godine, dok ove nisu uspjeli da izbore ni plasman u Ligu prvaka.

PSG dominira u Francuskoj

Ono što su Manchester City i Chelsea u Engleskoj, to je Paris Saint-Germain u Francuskoj. Klub koji od dolaska bogatih vlasnika dominira francuskim nogometom, osvojio je četiri uzastopne titule prvaka.
Pored toga ostvaruju dobre rezultate i u elitnom takmičenju gdje su prošle godine bili među najboljih osam ekipa. Njihov uspjeh ”koštao” je 691 milion eura koliko je katarski šeik uložio u dolazak, između ostalih, Edinsona Cavanija, Anhela di Maríe, Davida Luiza, Javijera Pastorea, Thiaga Silve…

Barca zaboravila La Masiu

Na petom mjestu je Barcelona koja se najviše oslanja na igrače iz svoje omladinske škole ”La Masije” (Messija, Piqueta, Iniestu). Ali oni su od 2010. do danas potrošili i 680 miliona na kupovinu Neymara, Suáreza , Ville, Turana.

Citi je prvi i kada je u pitanju novac izdvojen na transfere ovog ljeta, pošto su doveli igrače za sumu od 231 milion eura. To se isplatilo ekipi Josepa Guardiole koja je na devet utakmica, koliko je odigrala ove sezone, ostvarila isto toliko pobjeda.

Slijedi ga gradski rival United koji je većinu od 185 miliona, koliko je ovog ljeta potrošio, izdvojio za Pogbu. Treći je Juventus, koji je novac zarađen od prodaje Francuza uložio u kupovinu Gonzala Igvajna, Miralema Pjanića, Marka Pjace…

Među dvadeset klubova koji su najviše trošili ove godine najviše je iz Engleske – čak jedanaest. Premijerligaške ekipe su ukupno potrošili nevjerovatnih 1,2 milijarde eura za dovođenje novih igrača, dok je u pet najjačih evropskih liga ukupno izdvojeno 4,2 milijarde evropskih novčanica.

Istraživanje švicarskog instituta pokazuje da su engleske ekipe od 2010. do danas potrošile 7,5 milijardi eura, dok je u najjačih pet šampionata izdvojeno 19,5 milijardi eura.

Slični članci