Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Kad pogledate sve će biti jasno: Evo za šta Slobodi treba 200.000 KM svaki mjesec

Blog Image

U Rudarskoj 2 posljednjih dana je izuzetno turbulentno. Igrači dolaze, odlaze, bivši šef stručnog štaba, koji je i dalje uposlenik FK Sloboda, tvrdi da mu klub duguje skoro pola miliona, Fukare protestuju, navodno, protiv trenutne Uprave kluba, a onda na protestima ništa konkretno ne kažu protiv istih, nego optužiše pet tadašnjih članova kluba, od kojih su čak četverica napustila klub.

Prije dva dana u prostorijama Radničkog sportskog društva Sloboda organizovana je vanredna konferencija za medije na kojoj je predsjednik Sead Kozlić odgovarao na pitanja novinara, uglavnom vezana za bivšeg šefa stručnog štaba Zlatana Nalića.

U jednom momentu u diskusiju se uključio gospodin Zdenko Jurić koji je obrazložio koliko je sredstava mjesečno potrebno za normalno funkcionisanje kluba. Pomenuo je cifru od oko 200.000 KM. Šta zapravo ulazi u navedeni iznos?

Naš portal saznaje da se više od pola iznosa navedenog iznosa trošilo na plate i doprinose igrača i uposlenika FK Sloboda. Brojevima iskazano to je oko 110.000 KM. U to su uračunati igrači (oko 90.000 KM plate i doprinosi), treneri prvog tima i šef stručnog štaba, dva fizioterapeuta, ekonom, sportski direktor, treneri iz omladinskog pogona, članovi administracije (20.000 KM plate i doprinosi).

Na iznos od 110.000 KM dodaje se oko 45.000 KM za reprogram. Za organizaciju jedne prvenstvene utakmice potrebno je obezbijediti vozilo hitne pomoći, vatrogasce, spikera i ozvučenje, momke na nosilima, redare na ulazu zadužene za prodaju ulaznica i firmu koja će raditi na obezbjeđenju utakmice. Pred svaku utakmicu u svim normalnim sredinama potrebno je ekipi obezbijediti karantin i za gostujuće utakmice prevoz fudbalerima. Pored navedenog, tu su i obaveze organizacije utakmica za omladinske kategorije, od pionirske selekcije do juniora.

Prema navedenom, FK Sloboda je potrebno oko 2.400.000,00 KM za normalno funkcioniranje u idealnim uslovima. Ako na navedeni iznos se dodaju tužbe i vansudske nagodbe, ovaj iznos je i veći.

U poređenju sa drugim klubovima koji se svake godine bore za vrh, kao što su Sarajevo, Željezničar, Zrinjski, Široki Brijeg, sada već i Mladost DK, kao i Tuzla City koja ima izuzetno bogatog vlasnika Azmira Husića, Sloboda ne spada u gornji dom gledajući finansije. Svi od navedenih klubova sve segmente imaju uređene i zaposleno osoblje u administraciji koje radi organizaciju kluba od omladinskog pogona do seniora, dok Sloboda ima samo dva uposlena operativca u administraciji i nekoliko povremeno angažovanih osoba po ugovoru o djelu.

Više od 50% budžeta FK Sloboda obezbjeđuje gradska uprava putem mjesečnih tranši namjenski datih za reprogram i mali dio ostalih troškova. Svaka mjesečna tranša uslovljena je financijskim izvještajem i dokaznim materijalom o izvršenim uplatama. Za popunu ostatka budžeta je potrebno naći sponzore. Sloboda nema mogućnost zarade ni na osnovu prodatih ulaznica zbog velikih dugova prema pravnim licima koji datiraju od prije oko 15 godina. Sudski izvršioci na svakoj domaćoj utakmici uzmu kompletan prihod zbog naplate duga prema pomenutim.

Prema riječima direktora Jurića na vanrednoj konferenciji za medije, kompletno poslovanje se obavlja preko žiroračuna, tzv. plaćanje na ruke kešom ne postoji.

Sve navedeno pokazuje da se FK Sloboda nalazi u izuzetno teškoj situaciji, a pred novom Upravom kluba je veliki zadatak. Bez kapitala, dužni su prodati mlade igrače i na takav način barem djelomično popuniti praznine u budžetu. Zbog negativne atmosfere izazvane djelovanjem različitih struja i sponzora je sve manje.

(R.S.)

Slični članci