Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

BRUTALNA PORUKA

Klopp u žestokom napadu: „Svjetsko klupsko prvenstvo je najgora ideja u historiji fudbala!“

Blog Image

Liverpool FC

Jurgen Klopp, nekadašnji trener Borussije Dortmund i Liverpoola, a sadašnji šef odjela za svjetski fudbal u Red Bull grupaciji, dao je oštru i otvorenu izjavu za njemački list Die Welt u kojoj nije štedio kritike na račun Svjetskog klupskog prvenstva koje se trenutno održava u Sjedinjenim Američkim Državama.

Klopp je bez dlake na jeziku poručio da je ovaj turnir „najgora ideja u historiji fudbala“. Njegove riječi usmjerene su prema onima koji, kako kaže, odlučuju o sudbini fudbala, a da pri tome nikada nisu bili dio svakodnevnog života na terenu.

“Svjetsko klupsko prvenstvo je najgora ideja koja je ikada provedena u nogometu. Ljudi koji nikada nisu imali veze sa svakodnevnim radom donose odluke. Razumijem one koji kažu: ‘Ali sudjelovanje donosi sulude svote novca.’ Ali, to ne vrijedi za svaki klub. Prošle godine igrali su se Copa America i Euro, ove godine je Svjetsko klupsko prvenstvo, a iduće godine Svjetsko prvenstvo.

To znači da igrači koji sudjeluju nemaju pravi oporavak, ni fizički ni mentalno. Naravno, svi oni zarađuju puno novca. Ali ostavimo to po strani na trenutak. Igrač u NBA-u, koji također zarađuje puno novca, ima četiri mjeseca odmora svake godine.

Virgil van Dijk to nije imao ni jednom u cijeloj karijeri. Turniri poput Svjetskog klupskog prvenstva ne mogu se igrati na račun igrača. Ne želim to nikome, ali ozbiljno me strah”, rekao je Klopp i dodao:

“Ovako ne može dalje”

“Možda još nisu svi prepoznali pravi problem – da će igrači iduće sezone imati povrede kakve nikad prije nisu imali. Ako ne ove sezone, onda će se to dogoditi na Svjetskom prvenstvu ili nakon njega. Konstantno im govorimo da svaku utakmicu igraju kao da im je posljednja. To im govorimo 70 ili 75 puta godišnje.

Ali ovako ne može dalje. Moramo im osigurati odmor, jer ako ga ne dobiju, neće moći dugoročno pružati vrhunske nastupe, a ako to više ne mogu, cijeli proizvod gubi vrijednost za one koji ga prodaju. Jednom sam imao pripreme od dvije i pol sedmice u kojima su mi svi igrači bili dostupni. Dvije i pol sedmice – i onda smo igrali praktički svaka tri dana tokom cijele godine. To je brutalno.”

Kloppov apel ide direktno prema vodećim ljudima svjetskog fudbala, uz jasnu poruku da se nešto mora hitno mijenjati kako bi se zaštitilo zdravlje igrača.

Slični članci