Selektor fudbalske reprezentacije BiH Sergej Barbarez, objavio je spisak za predstojeće utakmice Lige nacija protiv Njemačke i Nizozemske. Iako su šanse za ostanak u Grupi A svedene na minimum, iz Barbarezovog spiska očito je da se ekipa stvara planski za naredne kvalifikacije, “kockicu po kockicu”.
Iako u proteklim utakmicama pod Sergejevim vodstvom nismo posebno oduševili na terenu, treba priznati kako je Barbarez počeo stvarati jednu potpuno novu reprezentaciju sa nekim novim klincima, a sada je postalo i jasno da se tim stvara planski.
Skautiranje, rad u potpunoj tišini, tajnosti, bez mnogo pompe, sa jasno i ciljano odabranim pojačanjima poput Šunjića, Kulenovića, ali i velikim zalogom za budućnost u liku Sameda Baždara, očit su pokazatelj da su Sergej i društvo na pravom putu i da znaju šta rade.
Barbarez ciljano stvara kompaktan vezni red i ispravlja greške prethodnika
Na osnovu dosadašnjih utakmica pod Sergejevim vodstvom, postaje manje ili više jasno da ćemo primarno biti orijentisani na formaciju 3-5-2.
Istina, pokušavali su to ranije i Petev, Hadžibegić, Kodro pa i Savo Milošević…Međutim, dojam je da je skoro kod svakog od navedenih ovaj sistem bio više slovo na papiru nego kako to zaista treba izgledati na terenu. Napravit ćemo izuzetak, pa ako bi istakli utakmice u kojima i jesmo izgledali kao ekipa sa glavom i repom, onda je to Petevov dvomeč sa Francuzima i Savina utakmica baraža protiv Ukrajine, do 85. minute.
U svim ostalim slučajevima, izgledali smo smušeno, bezidejno, sporo i tromo, bez prave ideje i, ono što je po mnogima bio glavni problem: previše istih ili sličnih igrača u veznom redu! Nekada je to bilo ili previše defanzivno ili sa tri “osmice” bez pravog zadnjeg veznog i suviše daleko od igrača koji bi bio spona veze i napada.
Sasvim je očito da je Barbarez sa pomoćnicima uvidio taj problem pa shodno tome i kreira spisak reprezentacije, sa različitim profilima igrača u veznom redu.
Je li Sergej konačno pronašao dio koji mu je potreban – orginalnu “šesticu”?
Očito da je Barbarez sa pomoćnicima shvatio da mu za kompaktnu 3-5-2 trebaju tri različita profila igrača, prava šestica koja će da “hapsi” protivničke igrače i ima ozbiljnu ulogu u defanzivnom dijelu, zatim “osmicu” koja će trčati do iznemoglosti, vraćati se po loptu između stopera, ali i raditi na distribuciji lopte prema naprijed te jednog kreativca, sa malo ofanzivnijim ulogama koji je u srcu veznog reda, ali dovoljno blizu dvojcu u napadu.
Pa tako možemo primijetiti da Sergej sada za svaku od pozicija ima po dvije ili čak tri opcije.
Najveća glavobolja bio je pronalazak prave “šestice”. I dalje vjerujemo da bi u budućnosti, kao dugoročno rješenje za navedeno mjesto, mogao biti Benjamin Tahirović. Ali kako u posljednje vrijeme i nema mnogo minuta u svom Ajaxu, selektor je hitno morao pronaći novo rješenje. Istina, poziciju zadnjeg veznog igra i Dženis Burnić, ali je očito selektor sa pomoćnicima uvidio da Burnić u posljednje vrijeme igra više na pozicijama uz aut liniju u svom Karlsruheru, nego u sredini terena pa nas i ne čudi zbog čega je njegovo ime na Barbarezovom spisku među onim igračima koji čine odbranu, a vrlo vjerovatno potencijalno bekovsku poziciju u formaciji 3-5-2 pa će Burnić očigledno biti više konkurencija Gazibegoviću na lijevom bočnom nego igračima u sredini terena.
Kako ni Tahirović ni Burnić u ovom momentu možda ne mogu odgovoriti izuzetno zahtjevnim zadacima jedne od najvažnijih pozicija, tako je Barbarez posegnuo za Ivanom Šunjićem. Ivana Šunjića nekoliko puta do sada se pominjalo u kontekstu reprezentacije, još prije četiri godine najavili smo njegov potencijalni dolazak, ali iz nekog razloga sve je ostalo na interesu. Interes za Šunjića svojevremeno je pokazao i Savo Milošević, ali konkretne akcije ni tada nije bilo.
Ovog puta Barbarez i njegov tim sve su odradili u tišini, od razgovora do promjene sportskog državljanstva (Ivan je ranije nastupao za mlađe selekcije Hrvatske) pa je dobio novo potencijalno rješenje na poziciji zadnjeg veznog. Šunjić je sa dosta uspjeha nosio dres Dinama u prvom mandatu Nenada Bjelice, a protekli niz godina nastupao je u engleskom Championshipu za ekipu Birminghama, sa kratkom epizodom u Herthi. Nakon razlaza sa Birminghamom, skrasio se u kiparskom Pafosu gdje je standardan ove sezone, a njegov tim je lider na tabeli kiparskog prvenstva.
Na “osmici” najviše nedoumica
Ako je Šunjić Barbarezovo rješenje na poziciji zadnjeg veznog, onda ostaje pitanje ko će mu biti najbliži na sredini terena. Selektor će vjerovatno birati između Gigovića, Huseinbašića i Bašića. Obzirom na minutažu, ali i činjenicu da nastupa u Bundesligi, nekako se najlogičnijim čini odluka da je za sada prvi “pick” na osmici Armin Gigović, ali zdrava konkurencija svakako je uvijek poželjna.
Treba nam paker i znalac – je li vrijeme da vidimo Ifeta Đakovca?
Kada je u pitanju pozicija ofanzivnog veznog, knjiga je spala na dva imena: Haris Hajradinović i Ifet Đakovac. Hajradinović ima mnogo iskustva u nogama, redovno nastupa za Kasımpaşu i, otkako ga je Savo Milošević vratio u reprezentaciju, redovno je na spisku. Definitivno je igrač koji ima znanje, ali i potrebno iskustvo pa je možda konačno došlo vrijeme i za kontinuitet u dresu sa državnim grbom.
Pored Hajradinovića, na poziciji prednjeg veznog Barbarez na raspolaganju ima i četiri godine mlađeg Đakovca. Fudbalera srbijanskog TSC-a do sada nismo vidjeli na djelu u dresu reprezentacije. U tome su ga spriječile lakše povrede, ali činjenica da se u posljednje vrijeme nalazi u sjajnoj formi te da je jedan od najboljih veznjaka u prvenstvu Srbije, mogla bi značiti da će Barbarez u narednim utakmicama vidjeti koliko mu Đakovac može donijeti.
Kompatna trojka za stabilan vezni red i tim sa glavom i repom
Vjerujemo da je Barbarez sa svojim pomoćnicima shvatio da 3-5-2 nije slovo na papiru, ali i da je uvidio greške svojih prethodnika pa tako kreira vezni red u kojem je kompaktnost najbitnija, što je preduslov za rezultat.
Potpuno je nebitno zamarati se imenima klubova u kojima pojedini igrači nastupaju, igračkim stažom u reprezentaciji pa i samim imenima ako će nam sredinu terena “pojesti” reprezentacija Luksemburga u dvije utakmice.
Zato pravilno skauitirani igrači sa jasno definisanim zadacima uspješno pretočenim na terenu, itekako mogu donijeti puno. Nadamo će se da će Sergej Barbarez sa svojim pomoćnicima uspjeti u tome i za predstojeće kvalifikacije stvoriti čvrstu ali ujedno kompaktnu i funkcionalnu ekipu koja će donijeti rezultat.
R.S.