Close Menu
    Sportske.baSportske.ba
    • Naslovnica
    • Najnovije
    • Fudbal
      • Reprezentacija BiH
      • Premijer liga BiH
      • Niže lige
      • Ino fudbal
      • Omladinski fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Ostali sportovi
    • Magazin
    Sportske.baSportske.ba
    Home»Fudbal»LEGENDARNI LUIS FIGO: BiH ima Džeku, Pjanića, Kodrinog sina i gužvu u saobraćaju
    Fudbal

    LEGENDARNI LUIS FIGO: BiH ima Džeku, Pjanića, Kodrinog sina i gužvu u saobraćaju

    30.03.2019
    Facebook Twitter WhatsApp
    podijeli
    Facebook Twitter WhatsApp

    Bivši kapiten nogometne reprezentacije Portugala i aktuelni savjetnik UEFA-e Luis Figo boravio je u petak u Sarajevu. U glavni grad Bosne i Hercegovine došao je na poziv gradonačelnika Abdulaha Skake. Reporter N1 Haris Mrkonja razgovarao je sa bivšim igračem najpoznatijih svjetskih klubova, među kojima su i Real i Barcelona.

    N1:Luis, hvala mnogo što ste pristali da da uradimo ovaj intervju.

    Zadovoljstvo mi je.

    Dobrodošli u Sarajevo. Prvi put ste ovdje?

    Da. Prvi put u vašem gradu.

    I? Šta mislite? Kakve su vaše prve impresije?

    Pa, naravno, nisam imao priliku doći igrati, jer je u skorije vrijeme BiH igrala često sa Portugalom u dodatnim kvalifikacijama, a prije toga nismo imali priliku. Moje impresije, otkako sam stigao jutros, da je ovdje jako mirno. Probao sam hranu, jako je dobra.

    Čuo sam da ste bili na ručku. Jeste li jeli bosansku hranu, ili..?

    Jeo sam meso koje se jede ovdje. Bilo je ukusno. Dobio sam utisak da u gradu imate gužve u saobraćaju, kada smo se vraćali u hotel, a nakon toga sam došao ovdje kako bih se pozdravio sa gradonačelnikom. Za više nisam imao prilike, ali dobio sam informacije o vašoj zemlji, o idejama za budućnost i drago mi je što sam ovdje.

    Šta mi možete reći o događaju zbog kojeg ste došli u posjetu, ili razlogu zbog kojeg ste u glavnom gradu Bosne i Hercegovine?

    Ovdje imam prijatelje koji investiraju u Sarajevu, i ujedno sarađujem sa kompanijom koja organizuje fudbalske događaje, koja se zove GLS. Pozvali su me da dođem kod gradonačelnika na gala večeru kako bismo promovisali grad. I evo me. Sretan sam što sam tu.

    Naravno, ne želim vas pustiti bez da imam priliku da govorimo malo i o fudbalu. Ali najprije o vašem poslu. Da li još uvijek radite kao savjetnik UEFA-e u ovom trenutku?

    Da.

    Je li teško raditi taj posao? O čemu savjetujete ljude u UEFA-i?

    Veoma sam sretan i ponosan. To je pozicija koja mi omogućuje da se uključim u ono što je generalno fudbal u UEFA-i, drago mi je što mogu blisko sarađivati sa predsjednikom. Mislim da imamo najbolji klupski i reprezentativni fudbal na svijetu. Stalno pokušavamo da unaprijedimo stvari, da imamo najveći profit za klubove, nacije i saveze. Nastavljamo da brinemo, jer je predsjednik skoro izabran, za ženski fudbal, također, za Grassroots program. Mnogo je posla, mnogo stvari za poboljšati, a drago mi je što mogu pomoći.

    Pošto ste spomenuli predsjednika Aleksandra Čeferina, on je ovdje u Sarajevu bio relativno skoro, kako bi otvorio novu zgradu Fudbalskog Saveza BiH. Tada smo razgovarali o mnogo stvari, a Liga Nacija bila je jedna od njih. Da li smatrate da je Liga Nacija uspješno takmičenje?

    Mislim da trenutno jeste, jer prva faza, odnosno prvo izdanje, koje još nije završeno, jer imamo još finala koja će se odigrati u Portugalu, ali takmičenje pokazuje dobre rezultate kada su u pitanju posjećenost i gledanost, I ukazuje na to da je to bila sjajna ideja i sretan sam zbog toga.

    Imali smo skoro utakmice reprezentacija, a ja bih da razgovaramo o vašoj zemlji, Portugalu. Dvije utakmice, dva remija. Koje je vaše mišljenje za utakmice protiv Ukrajine i Srbije?

    Pa, kada je u pitanju rezultat, nismo počeli kako smo željeli, jer na početku uvijek želite pobjede, ali igra je, mislim, bila dobra. Imali smo mnogo šansi protiv Ukrajine, protiv Srbije također. Ali to je fudbal, ponekad lopta jednostavno neće u gol, ali što se tiče igre, ekipa je pokazala dobru igru.

    Bosna i Hercegovina je također igrala dvije utakmice, prvo sa Armenijom, pobijedila 2:1, a onda protiv Grčke sa remijem 2:2. Koliko znate o reprezentaciji Bosne i Hercegovine i igračimja koje imamo?

    Znam da imate jako dobre igrače, koji igraju u najboljim klubovima, Pjanića, Džeku, Kodrinog sina, koji je također tamo, a moj dobar prijatelj je vaš selektor Prosinečki.

    Jeste li imali priliku da se čujete sa Robertom Prosinečkim danas?

    Da, razgovarali smo telefonom jer nije ovdje, rekao mi je da nije znao da dolazim i otišao je jučer. Ali on je veoma dobar prijatelj, igrali smo zajedno u Barceloni. U to vrijeme smo bili i cimeri, tako da imam dobar odnos sa njim i želim mu najbolje, gdje god da je.

    Ima li stvari koje ste od njega naučili iz vremena kada ste igrali skupa?

    Naravno, on je jedan od najtalentovanijih igrača s kojima sa imao priliku igrati. Kada je tako, onda uvijek naučite nešto.

    Pošto je N1 regionalna televizija, emitujemo također i u Hrvatskoj i Srbiji. Želio bih razgovarati i o tim zemljama. Koja od njih, po vašem mišljenju ima dovoljan kvalitet i dobre igrače kako bi se plasirala na EURO 2020?

    Ovaj region ima potencijal da daje sjajne igrače, ali trenutno, prema rezultatima, to je Hrvatska, jer su finalisti Svjetskog prvenstva

    Ali ne ide im najbolje u kvalifikacijama?

    Da, tačno je, ali ako gledamo posljednje rezultate, oni su najjači. Ne znam šta će se dešavati u budućnosti jer ne mogu predvidjeti, ali dobrih igrača možete pronaći ovdje u BiH i Srbiji, tako da mogu samo pričati o onome što su posljednji rezultati.

    Samo još jedno pitanje, ok? Dakle, ponovno počinje klupski fudbal. Želim vas pitati za klub u kojem ste nekada igrali, taj klub je Inter. Priča se da su zainteresovani za Edina Džeku, našeg najboljeg nogometaša iz Bosne i Hercegovine. Da li mislite da bi se dobro uklopio u Interu?

    Ja sam uvijek mislio da ako imate kvalitet, uklopit ćete se u svaki veliki klub. Tako da je važno da pokažete svoj kvalitet i karakter. Možda imate kvalitet, ali ako fali karakter, ne možete igrati na visokom nivou kako bi trebalo. Ali takav talenat se može uklopiti u sve velike klubove.

    (N1)

    Luis Figo
    Prethodni članakDžanan Musa na sjajan način dao podršku Jusufu Nurkiću
    Sljedeći članak LIGA ZA PRVAKA BiH: Pobjede Sparsa i Zrinjskog

    Povezani članci

    Benfica potvrdila da Mourinho odlazi u Real, biće to treći najveći otkup za jednog trenera u istoriji

    04.06.2026

    Predsjednik Cityja: Pep Guardiola je sto puta prijetio odlaskom

    04.06.2026

    Konate otvorio dušu o borbi s depresijom: Navijači to ne razumiju jer misle da novac rješava sve

    04.06.2026

    Muslić pali motore u Gelzenkirhenu: Poznat datum prozivke Schalkea nakon povratka u Bundesligu

    04.06.2026
    Najnovije

    Benfica potvrdila da Mourinho odlazi u Real, biće to treći najveći otkup za jednog trenera u istoriji

    04.06.2026

    Šok u Prostejovu: Džumhura zaustavio 318. teniser svijeta

    04.06.2026

    Ruska tinejdžerka deklasirala Martu Kostjuk i ušla u finale Roland Garrosa

    04.06.2026

    Predsjednik Cityja: Pep Guardiola je sto puta prijetio odlaskom

    04.06.2026
    Preporuka

    Zeljković optimističan nakon novog dogovora: Radovi na Nacionalnom stadionu u Zenici počinju već ove godine

    Samir Muratović za Sportske: Kanada je opasnija od Švicarske, oni će nas najviše namučiti

    Dok u BiH čekaju njegov oporavak, Šunjiću skočila cijena na tržištu

    Osmanagić „pecnuo“ Štimca: Pojedincima je danas kafa pravo gorka

    Sportske.ba
    Facebook Instagram YouTube
    • Naslovnica
    • Impressum
    • RSS
    • Pravila privatnosti
    • Uslovi korištenja
    © 2026 sportske.ba

    Unesite pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za povratak.