Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Na današnji dan prije 34 godine olimpijski duh prekrio je Sarajevo

Blog Image

Prije 34 godine, grad ljubavi, prijateljstva, humora, grad raje i jake historije, prekrio je olimpijski duh. Nije bez razloga te daleke 1984. godine Sarajevo bilo domaćin Zimskih olimpijskih igara. Tamo gdje se spajaju religije, kulture, tamo na raskrsnici istoka i zapada, spojili su se olimpijski krugovi.

Bjelašnica, Igman, Trebević, Zetra, Skenderija… Sarajevo, Bosna i Hercegovina, Jugoslavija, bili su centar svijeta.

Međunarodni olimpijski komitet 1978. godine, u Atini, je odabrao Sarajevo za organizatora XIV zimskih olimpijskih igara. U konkurenciji su bili japanski Sapporo i zajednička kandidatura dva švedska grada Falun i Göteborg.

U organizaciju su utrošena velika sredstva. Pripreme koje su trajale godinama, pored dobro organizovanih igara, kao rezultat imaju izgrađene saobraćajnice, hotelske komplekse kako na planinama (Bjelašnica, Igman, Jahorina) tako i u gradu, sportski centri Skenderija i Zetra, žičare, ski liftovi…

Glavni grad BiH je postao centar svjetskih i medijskih interesovanja. XIV zimske olimpijske igre bile su održane od 8. do 19. februara. U programu je bilo alpsko skijanje (Bjelašnica i Jahorina), bob i sankanje (Trebević), hokej i umjetničko klizanje (Zetra i Skenderija), biatlon, nordijsko skijanje i skokovi (Igman). Na ovim igrama prijavilo se 49 nacionalnih olimpijskih komiteta. U Sarajevo je stigao rekordan broj učesnika (preko 2500). Sarajevo je otvorilo vrata i poželilo dobrodošlicu svima!

Brojke su bile fascinantne u to vrijeme. Otvaranje XIV zimskih olimpijskih igara pratilo je oko 60 000 Sarajlija, na stadionu Koševo, i oko dvije milijarde ljudi preko TV-a. Olimpijski plamen je upalila klizačica Sanda Dubravčić. Ipak, najveće zvijezde sarajevske Olimpijade su bili učesnici u umjetničkom klizanju. Najbolji dojam je ostavio britanski par Jayne Torvill i Christopher Dean koji su osvojili zlatnu medalju. Na Igrama je zlatnu medalju dobila i istočnonjemačka klizačica Katarina Witt koju je upravo sarajevska olimpijada učinila jednom od najvećih sportskih ikona kraja 20. stoljeća.

“Više volimo našeg Jureka, nego domaćeg bureka”, ili kraće “Volimo Jureka, više od bureka”, bila je parola koju će pamtiti svi zaljubljenici zimskih sportova. To je bila parola upućena Juri Franku, koji je u veleslalomu Jugoslaviji donio jedinu medalju sa Zimskih olimpijskih igara.

Olimpijski duh još uvijek živi u ovom gradu i njegovim stanovnicima, uprkos generacijskim smjenama. Zimske olimpijske igre su sigurno jedna od najboljih stvari koje su se desile gradu Sarajevu i državi Bosni i Hercegovini.

Naredni veliki korak je EYOF 2019. godine, a ne sumnjamo da će Sarajevo svijetu opet poslati jednu sliku kojoj će se diviti.

Slični članci