Close Menu
    Sportske.baSportske.ba
    • Naslovnica
    • Najnovije
    • Fudbal
      • Reprezentacija BiH
      • Premijer liga BiH
      • Niže lige
      • Ino fudbal
      • Omladinski fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Ostali sportovi
    • Magazin
    Sportske.baSportske.ba
    Home»Fudbal»Najluđa priča HNL-a: Otišao kući za praznike, nikada se više nije javio, a pričalo se da ga je pojeo lav?!
    Fudbal

    Najluđa priča HNL-a: Otišao kući za praznike, nikada se više nije javio, a pričalo se da ga je pojeo lav?!

    10.01.2025
    Facebook Twitter WhatsApp
    FOTO: Zadar
    podijeli
    Facebook Twitter WhatsApp

    Hrvatska nogometna liga u svojih prvih deset ili 15 godina bila je jedno vrlo romantično natjecanje. Barem danas tako gledamo na nju svi mi koji smo te prve godine na stadionima i pred ekranima proživjeli.

    Nekako ostaje dojam da je to vrijeme ponudilo više ikona, živopisnih igrača i priča, više ludih dogodovština i anegdota. A možda je samo stvar u godinama, pa nam puno draže izgleda ono što se događalo kad smo bili mlađi. Govorim naravno o svojoj generaciji te onima nešto mlađima i naravno starijima.

    Bilo kako bilo, rado se danas prisjetimo tog vremena kroz razne priče, a jedna je ipak posebna po puno toga. Ona nosi ime ganskog nogometaša Thomasa Amugija, piše Gol.hr.

    Ovaj veznjak rođen 1980. godine pristupio je NK Zadru 2001. godine te se odmah ustalio u njihovoj prvoj momčadi. Odigrao je pune dvije sezone, a osim po dobrim partijama na terenu i nastupima kad god je bio dostupan, iskazao se po još nekim karakteristikama.

    Naravno, s razlogom je navedeno ovo kad god je bio dostupan, budući da je Amugi gotovo po pravilu završavao ozlijeđen kad god bi kasnila plaća u klubu. Barem se on sam kao takav uvijek okarakterizirao, da bi se dolaskom plaće uvijek odjednom oporavio.

    Sjećamo se i legendarno priče Stanka Mršića, koji je tad bio trener Zadra. Legendarni Stanko ispričao je kako je jednom prilikom namjeravao uvesti Amugija u igru, a onda se okrenuo i vidio kako ovaj nije na klupi. Amugi je sjeo iza klupe na tribinu i rekao kako ga boli trbuh.

    Ipak, sve dogodovštine iz njegovog bivanja u Zadru zasjenio je kraj te avanture.

    Odletio za Ganu i zauvijek nestao bez traga

    Naime, nakon prvog dijela sezone 2004./05., dakle tačno 20 godina od danas, Amugi je dobio dozvolu odletjeti kući u Ganu za praznike.

    Tada su ga svi u Zadru posljednji put vidjeti. Nikad se nije vratio, nikad se nije javio, a djelatnici kluba pokušavali su svim silama doći do bilo kakvih informacija, ali Amugiju više nije bilo ni traga ni glasa.

    Nije pomogla niti FIFA. Naime, nikad više igrač tog identiteta nije profesionalno zaigrao nogomet za bilo koju momčad.

    Što se točno dogodilo? Je li pokušao pobjeći iz Zadra, s kojim je imao dugogodišnji ugovor, tako da promijeni identitet, što u Africi zapravo nije teško napraviti?

    Pojeo ga lav!?

    Sve u svemu, Zadar je potpuno neočekivano ostao bez igrača na kojeg su računali te na kojem su namjeravali i nešto zaraditi.

    S vremenom su se pojavile neke priče kako je Amugi u Gani izgubio život i to na vrlo bizaran način. Naime, neko je provukao priču da ga je pojeo lav, a ona se jako brzo proširala. Ta priča naravno nikad nije službeno potvrđena, ali ako je istinita, samo bi dala dodatnu dozu bizarnosti cijeloj njegovoj misteriji.

    Gdje je Amugi? Ako neko zna odgovor na to pitanja, puno je onih koji bi ga voljeli čuti, piše Gol.hr.

    Prethodni članakFudbaler koji je briljirao u Prvoj ligi FBiH stiže u Slobodu
    Sljedeći članak UEFA se divi našem majstoru: Pogledajte kakav su video posvetili Esmiru Bajraktareviću

    Povezani članci

    Predsjednik Cityja: Pep Guardiola je sto puta prijetio odlaskom

    04.06.2026

    Konate otvorio dušu o borbi s depresijom: Navijači to ne razumiju jer misle da novac rješava sve

    04.06.2026

    Muslić pali motore u Gelzenkirhenu: Poznat datum prozivke Schalkea nakon povratka u Bundesligu

    04.06.2026

    Tenzije u Albaniji: Navijači divljali i zviždali himni Izraela, slavlje fudbalera umalo izazvalo tuču na terenu

    04.06.2026
    Najnovije

    Mario Cvitanović se oglasio nakon odlaska iz FK Sarajevo: Bilo je i teških trenutaka…

    04.06.2026

    Ruska tinejdžerka deklasirala Martu Kostjuk i ušla u finale Roland Garrosa

    04.06.2026

    Predsjednik Cityja: Pep Guardiola je sto puta prijetio odlaskom

    04.06.2026

    Gradski stadion u Banjoj Luci dobija moderniji izgled: Postavljena konstrukcija, krov na istočnoj tribini u završnoj fazi

    04.06.2026
    Preporuka

    Mario Cvitanović se oglasio nakon odlaska iz FK Sarajevo: Bilo je i teških trenutaka…

    Zeljković optimističan nakon novog dogovora: Radovi na Nacionalnom stadionu u Zenici počinju već ove godine

    Samir Muratović za Sportske: Kanada je opasnija od Švicarske, oni će nas najviše namučiti

    Dok u BiH čekaju njegov oporavak, Šunjiću skočila cijena na tržištu

    Sportske.ba
    Facebook Instagram YouTube
    • Naslovnica
    • Impressum
    • RSS
    • Pravila privatnosti
    • Uslovi korištenja
    © 2026 sportske.ba

    Unesite pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za povratak.