Strašna avionska nesreća koja je u usmrtila gotovo kompletnu nogometnu ekipu brazilskog Chapecoensea, samo je jedna u nizu velikih sportskih tragedija koje su uzele kompletnu generaciju sportista.
Češka hokejaška reprezentacija – 1948.
Češki hokejaši poginuli su na letu ka Londonu, 1948. Šest igrača je poginulo u nesreći iznad Francuske.
Nogometni tim Torina – 1949.
Na povratku s prijateljske utakmice iz Portugala 4. maja 1949. avion se srušio, a poginula je 31 osoba, 18 igrača, zatim klupski dužnosnici, novinari i avionsko osoblje. Jedini nogometaš koji je preživio bio je Sauro Toma, a u nesreći je izgubljeno i deset italijanskih reprezentativaca. Torino se od toga nikada nije oporavio te je kasnije osvojio još samo jedan naslov prvaka (1976).
Nogometni tim Manchester Uniteda – 1958.
U tragediji je život izgubilo osmero nogometaša slavne generacije Manchester Uniteda vraćajući se iz Beograda s utakmice Lige prvaka protiv Crvene zvezde.
Nesreća se dogodila nakon što je avion zbog lošeg vremena sletio u bavarsku prijestolnicu. Iz trećeg pokušaja avion je poletio, no na kraju piste je zapeo na nanos snijega zbog čega je avion izgubio kontrolu te je probio ogradu i krilom udario u obližnju kuću.
U nesreći i od posljedica iste stradalo je 23 od 44 putnika, od kojih su bila i dva Unitedova trenera, sekretar i osam novinara.
Rocky Marciano – 1969.
Krajem avgusta 1969. godine u avionskoj nesreći je poginuo i jedan od najvećih boksera svih vremena Rocky Marciano. Historija sporta ga pamti kao jedinog neporaženog prvaka teške kategorije. U 49 susreta pobijedio je 49 puta, od toga čak 43 puta nokautom. Marciano je stradao u nesreći malog aviona, Cessne, a ukupno su poginule tri osobe.
Urugvajski ragbisti – 1972.
Na filmskom platnu je završila i avionska nesreća urugvajskih ragbista čiji se avion srušio u čileanskim Andama u oktobru 1972. Od 45 osoba koliko ih je bilo u avionu, nakon pada i 72 dana čekanja na pomoć, preživjelih je bilo samo 16. U nesreći je poginulo 11 igrača. Frank Marshall je 1993. o nesreći snimio film “Preživjeli”.
Graham Hill – 1975.
Čuveni vozač Formule 1 pilotirao je avionom, koji se srušio kod Londona, na povratku sa test vožnji u Francuskoj. U toj nesreći poginulo je ukupno šest ljudi Fordovog tima, među njima i drugi vozač Tony Brise. Vraćali su se s testiranja iz Francuske u London.
Nogometni tim Pahtakora – 1979.
Svi članovi fudbalskog tima iz Uzbekistana poginuli su u avionskoj nesreći iznad Dnjiprodžerdzinska.
Američki bokseri – 1980.
Četrnaest članova amaterske bokserske selekcije poginilo je u nesreći u blizini Varšave.
Nogometni tim Alijanca Lima – 1987.
Svi igrači i članovi stručnog štaba, njih 23, poginuli su u nesreći kod Lime.
Nogometna reprezentacija Zambije – 1993.
Jedna od najtežih avionskih nesreća zadesila je nogometnu reprezentaciju Zambije koja je u aprilu 1993. ostala bez cijele reprezentacije. Zambija je putovala na kvalifikacijski susret za Svjetsko prvenstvo u SAD-u protiv Senegala. Avion se brzo nakon polijetanja srušio u Atlantski okean, te je pritom poginulo svih 25 putnika i pet članova posade od čega je bilo 18 reprezentativaca. Ubrzo nakon nesreće okupljena je nova reprezentacija koja je iste godine sve iznenadila i dogurala do finala Afričkog kupa nacija u kojem su izgubili od Nigerije.
Hokejaški tim Lokomotiva Jaroslav – 2011.
Prije pet godina poginulo je kompletan tim ruskog hokejškog kluba Lokomotiv iz Jaroslavlja. Avion Yak-42 srušio su rijeku Volgu 240 kilometara sjeveroistočno od Moskve. U nesreći su poginule ukupno 43 osobe, pri čemu 37 članova hokejškog tima, od ljekara, trenera do igrača. Nesreću je preživio igrač Aleksander Galimov i jedan član posade. Međutim, deset dana nakon nesreće i Galimov je preminuo.