Close Menu
    Sportske.baSportske.ba
    • Naslovnica
    • Najnovije
    • Fudbal
      • Reprezentacija BiH
      • Premijer liga BiH
      • Niže lige
      • Ino fudbal
      • Omladinski fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Ostali sportovi
    • Magazin
    Sportske.baSportske.ba
    Home»Košarka»NBA: Washington Wizardsi raširenih ruku dočekuju Bojana Bogdanovića

    NBA: Washington Wizardsi raširenih ruku dočekuju Bojana Bogdanovića

    23.02.2017
    Facebook Twitter WhatsApp
    podijeli
    Facebook Twitter WhatsApp

    Hrvatski košarkaški reprezentativac Bojan Bogdanović od srijede više nije član Brooklyn Netsa, a karijeru će nastaviti u Washingtonu, službeno su potvrdili iz oba kluba.

    U razmjeni igrača na relaciji Brooklyn – Washington, uz Bogdanovića je novim igračem Wizardsa postao i 22-godišnji krilni igrač Chris McCullogh, a među Netse su stigli bek Marcus Thornton i krilo Andrew Nicholson. Uz spomenutu dvojicu, Brooklyn je od Washingtona dobio i izbor u prvom krugu sljedećeg NBA drafta, prenosi Hina.

    “Bojan je vrlo dobar šuter i talentirani strijelac, čija nam svestranost daje dodatnu dimenziju u pripremi za produženu sezonu. Dokazani je član početne petorke koji će nam dati i dodatni poticaj s klupe i dati nam dodatnu mogućnost da budemo kreativni s našom postavom”, rekao je predsjednik Wizardsa Ernie Grunfeld, najavljujući Bogdanovićev dolazak u glavni grad Sjedinjenih Američkih Država.

    Bogdanović je u Brooklynu proveo dvije i pol sezone, nakon što je izabran kao 31. ukupno na draftu 2011. godine i završio u Netsima u trostrukoj razmjeni u kojoj su sudjelovali Miami, Minnesota i njegov dosadašnji klub. No, u NBA ligu je stigao tek tri godine poslije.

    U dresu Netsa je u dvije i pol sezone odigrao 212 utakmica, u početnoj petorci bio 121 put te prosječno ubacivao 11,2 koševa uz 3,1 skok i 1,2 asistencije. Bogdanović je iz igre imao 44 posto šuta, za tricu 36,6 posto, a slobodna bacanja je gađao sa 84,7 posto uspješnosti.

    U tekućoj je sezoni odigrao 55 utakmica, a samo u jednoj nije bio starter. Prosječno je ubacivao 14,2 koša, uz 3,6 skokova i 1,6 asistencija. Imao je 44 posto šuta iz igre, a za tricu je gađao s 35,7 posto preciznosti. Na 44 utakmice je postigao dvoznamenkast broj koševa, a na njih 12 uspio postići 20 ili više poena.

    Bogdanović je s Netsima samo u prvoj sezoni uspio izboriti mjesto u doigravanju, a Brooklyn je u prvom krugu izbacila Atlanta. Sada ponovno dolazi u momčad koja s učinkom 34-21 čvrsto drži treće mjesto u Istočnoj konferenciji iz ekipe koja jedina u ovoj sezoni još nije uspjela skupiti dvoznamenkasti broj pobjeda (9-47).

    Bogdanović dolazi u čvrsto ustrojenu momčad u kojoj igrom dirigira razigravač John Wall (10,6 asistencija), ujedno i prvi strijelac momčadi (22,8 koševa po utakmici). Glavnu šutersku ulogu ima Bradley Beal (22,2 koša). U vanjskoj liniji je stalni član početne petorke i 23-godišnji Otto Porter (14,6 koševa) na poziciji krilnog igrača. Bogdanovićeva napadačka raznovrsnost će treneru Scottu Brooksu dati mogućnost da ga koristi kao alternativu za Portera i Beala, a za minute će se boriti i s 21-godišnjim Kellyjem Oubreom.

    Prema svemu sudeći, 27-godišnji hrvatski reprezentativac morat će se u Washingtonu prilagoditi na ulogu šestog igrača, koji bi trebao biti u stalnoj rotaciji i dati dodatni poticaj momčadi koja će zasigurno biti među onih osam u Istočnoj konferenciji koje će se, nakon 82 utakmice regularne sezone, u doigravanju nastaviti boriti za naslov NBA prvaka.

    Bojan Bogdanović Washington
    Prethodni članakČomor i Redžić optimisti pred Željezničar
    Sljedeći članak Odbojkašice Bimal Jedinstva okončale nastup u CEV kupu

    Povezani članci

    Drama u ABA finalu: Partizan traži majstoricu, Dubai prvu titulu u historiji kluba

    12.06.2026

    Ataman objavio spisak Turaka koji će na megdan u Zenicu, stiže i NBA zvijezda

    11.06.2026

    Bh. reprezentativac slavio veliku senzaciju: Cibona nakon teških godina ponovo na vrhu Hrvatske

    11.06.2026

    Đorđević pred novim angažmanom? Vraća se na mjesto uspjeha

    11.06.2026
    Najnovije

    Sofascore ocijenio Zmajeve: Defanzivci briljirali, jedan igrač podbacio

    13.06.2026

    Jovo Lukić nakon Kanade: Žao mi je zbog pobjede, ali ovo je veliki korak

    13.06.2026

    Amar Osim: Tokom cijele utakmice nismo napravili smislenu akciju

    13.06.2026

    Posao u Kanadi je završen: Zmajevi sele u SAD, slijedi okršaj sa Švajcarskom

    13.06.2026
    Preporuka

    Amar Osim: Tokom cijele utakmice nismo napravili smislenu akciju

    ESPN oduševljen potezom Kolašinca: Ovo će biti odbrana Mundijala

    Zeljković nakon boda protiv Kanade: Imamo kvalitet da se borimo za prolazak dalje

    Sergej Barbarez nakon Kanade: Dobar bod

    Sportske.ba
    Facebook Instagram YouTube
    • Naslovnica
    • Impressum
    • RSS
    • Pravila privatnosti
    • Uslovi korištenja
    © 2026 sportske.ba

    Unesite pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za povratak.