Nekadašnji veznjak Arsenala i bivši reprezentativac Njemačke, Mesut Özil, konačno je javno potvrdio ono o čemu se dugo nagađalo. Njegov odlazak iz londonskog kluba bio je direktno povezan s njegovim javnim istupima o kršenju ljudskih prava u Kini.
Tokom nedavne posjete Maleziji, Özil se prisjetio perioda iz 2019. godine, kada je putem društvenih mreža progovorio o položaju ujgurske zajednice. Istakao je da je bio svjestan posljedica koje takva objava može donijeti. Ali kaže da nije imao dilemu kada je riječ o moralnoj odgovornosti.
“Kao javna ličnost imao sam glas i smatrao sam da ga trebam iskoristiti. Znao sam da bi to moglo izazvati probleme s klubom. Ali sam ipak odlučio da to objavim i ne kajem se zbog toga”, rekao je Özil.
Nakon njegovih istupa, Arsenal se brzo distancirao od njegovih riječi, što je tada obrazloženo poslovnim interesima kluba, posebno na kineskom tržištu. Ubrzo potom uslijedio je i drastičan potez – Özil je izostavljen sa spiska prijavljenih igrača za domaća i evropska takmičenja.
Iako je klub takvu odluku pravdao isključivo sportskim razlozima, Özil sada tvrdi da je pozadina bila drugačija.
“Praktično su mi zatvorili vrata. Više nisam imao priliku igrati”, kazao je bivši veznjak.
Dodao je da mu je najteži dio bio period proveden van terena, s obzirom na to da mu je nogomet bio velika strast.
“Bilo je teško gledati sa strane. Nogomet mi je mnogo značio, a odjednom mi je to oduzeto. Srećom, imao sam podršku porodice”, istakao je.
Nakon epizode u Arsenalu, karijeru je nastavio u Turskoj, gdje je nosio dresove Fenerbahčea i İstanbul Başakşehira, prije nego što je u martu 2023. godine zvanično okončao profesionalno igranje.




