Close Menu
    Sportske.baSportske.ba
    • Naslovnica
    • Najnovije
    • Fudbal
      • Reprezentacija BiH
      • Premijer liga BiH
      • Niže lige
      • Ino fudbal
      • Omladinski fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Ostali sportovi
    • Magazin
    Sportske.baSportske.ba
    Home»Fudbal»Domaći fudbal»Poznata ukupna vrijednost igrača iz Premijer lige BiH
    Domaći fudbal

    Poznata ukupna vrijednost igrača iz Premijer lige BiH

    04.02.2019
    Facebook Twitter WhatsApp
    podijeli
    Facebook Twitter WhatsApp

    Trenutna ukupna vrijednost svih igrača iz klubova BH Telecom Premijer lige Bosne i Hercegovine iznosi 57 miliona evra, pišu Nezavisne novine.

    Podatak je to Transfermarketa, internet platforme koja se bavi procjenom i praćenjem tržišne vrijednosti fudbalera u svim ligama svijeta. Elitni rang bh. fudbalskog takmičenja broji 12 timova, koji u svojim redovima imaju registrovano ukupno 314 fudbalera, od čega je 91 stranac. Ukupna vrijednost svih timova iz BiH je iznos koji klubovi poput Manchester Cityja, Chelsaja, Real Madrida, Barcelone, PSG-a i drugih izdvoje za samo jednog igrača.

    Dokaz toga da svi igrači zajedno koji fudbalski hljeb zarađuju na zelenim terenima bh. elite nisu premašili najveći transfer zabilježen u ovom zimskom prelaznom roku u kojem je Borusija Dortmund za Cristiana Pulišića londonskom Chelseaju platila 64 miliona eura.

    Najskuplji bh. klub je Sarajevo. Aktuelni lideri u svojim redovima imaju 27 igrača čija je ukupna vrijednost 7,65 miliona eura. “Bordo tim” je vlasnik i najskupljeg pojedinca od svih na bh. tržištu, a to je Nihad Mujakić (750.000 evra). Riječ je o igraču koji je ove zime potpisao za belgijski Kortrijk, ali će na “Koševu” ostati do ljeta.

    Drugo mjesto na tablici klubova po tržišnoj vrijednosti pripada Zrinjskom. Ukupno 27 imena vrijedi 7,35 miliona eura. Široki Brijeg takođe ima 27 fudbalera, vrijednih 6,03 miliona eura, a u top pet još su Željezničar (24 fudbalera), 5,78 miliona eura, i Čelik koji ima 32 igrača ukupne vrijednosti 4,45 miliona eura. Na dnu liste po vrijednosti je GOŠK 2,15 miliona eura, te Mladost Doboj Kakanj i Tuzla siti 3,70 miliona eura.

    Bosna i Hercegovina je 40. zemlja Evrope po koeficijentu Evropske fudbalske asocijacije (UEFA), a timovi su do sada nastupima na međunarodnoj pozornici sakupili 7.125 bodova. Prosječna starost igrača u elitnom bh. razredu je 25,5 godina. Najstariju ekipu ima Tuzla siti – u prosjeku 26,5, dok je GOŠK iz Gabele najmlađi sa prosjekom 23,7.

    Gabeljani imaju i najmanje igrača, svega 19, i ujedno najmanje stranaca u svojim redovima – tek četvoricu. Rubriku sa najviše stranaca predvodi Široki Brijeg sa 14, a prate ga Zvijezda 09 i Zrinjski sa po 12.

    Vrijednost ekipa u PLBiH (u milionima eura):

    Sarajevo 7,6
    Zrinjski 6,03
    Široki Brijeg 6,03
    Željezničar 5,78
    Čelik 4,45
    Sloboda 4,28
    Radnik 4,18
    Krupa 3,93
    Zvijezda 3,83
    Mladost 3,70
    Tuzla City 3,70
    GOŠK 2,15

    Najskuplji stranci:

    Miloš Filipović (Srbija) – Zrinjski – 600.000 €
    Joachim Adukor (Gana) – Sarajevo – 600.000 €
    Dražen Bagarić (Hrvatska) – Široki Brijeg – 550.000 €
    Krste Velkoski (Makedonija) – Sarajevo – 400.000 €
    Mirsad Hasanović (Švicarska) – Tuzla City – 300.000 €
    Eliomar (Brazil) – Široki Brijeg – 300.000 €

    Najskuplji igrači:

    Nihad Mujakić – Sarajevo – 750.000 €
    Vedran Kjosevski – Željezničar – 700.000 €
    Miloš Filipović – Zrinjski – 600.000 €
    Joachim Adukor – Sarajevo – 600.000 €
    Dražen Bagarić – Široki Brijeg – 550.000 €

    Premijer liga
    Prethodni članakBez većih promjena na ovosedmičnoj ATP listi
    Sljedeći članak Usamljena zvijezda Reala stiže u Seriju A

    Povezani članci

    Bivši igrač Schalkea na probi u Čeliku

    29.05.2026

    Novoizgrađeni “Wembley” na obroncima planine Konjuh otvorit će 20. maja fudbalski asovi iz cijele BiH

    17.05.2026

    Reakcije iz Srbije: ”Samo sam čuo kako je nešto palo, puklo, pritrčao sam, borio se za život”

    03.11.2025

    Čolpa traži da mu se Magoda izvini i upozorio: ”Štitit ću ugled, čast i profesionalno dostojanstvo”

    30.10.2025
    Najnovije

    Benfica potvrdila da Mourinho odlazi u Real, biće to treći najveći otkup za jednog trenera u istoriji

    04.06.2026

    Šok u Prostejovu: Džumhura zaustavio 318. teniser svijeta

    04.06.2026

    Ruska tinejdžerka deklasirala Martu Kostjuk i ušla u finale Roland Garrosa

    04.06.2026

    Predsjednik Cityja: Pep Guardiola je sto puta prijetio odlaskom

    04.06.2026
    Preporuka

    Zeljković optimističan nakon novog dogovora: Radovi na Nacionalnom stadionu u Zenici počinju već ove godine

    Samir Muratović za Sportske: Kanada je opasnija od Švicarske, oni će nas najviše namučiti

    Dok u BiH čekaju njegov oporavak, Šunjiću skočila cijena na tržištu

    Osmanagić „pecnuo“ Štimca: Pojedincima je danas kafa pravo gorka

    Sportske.ba
    Facebook Instagram YouTube
    • Naslovnica
    • Impressum
    • RSS
    • Pravila privatnosti
    • Uslovi korištenja
    © 2026 sportske.ba

    Unesite pojam i pritisnite Enter za pretragu. Pritisnite Esc za povratak.