Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Preko Veleža i Varteksa osvojio svijet: Dalić je najjeftiniji selektor u završnici SP-a

Blog Image

Finansijski i drugi statistički pokazatelji očekivano nisu na hrvatskoj strani uoči polufinalnog dvoboja Svjetskog prvenstva u Rusiji. Hrvatska reprezentacija vrijedi dvostruko manje od belgijske i engleske, te trostruko manje od francuske nacionalne selekcije. Proširimo li usporedbu na selektore, Zlatko Dalić uvjerljivo je najslabije plaćeni trener u polufinalu SP-a. Uzevši u obzir sve četvrtfinaliste, samo je švedski selektor Janne Andersson imao skromniju igračku i trenersku karijeru, te trenutno ima manju platu nego Dalić.

Selektori u oba polufinalna dvoboja imaju malo toga zajedničkog. Gledajući strogo faktografski, engleski strateg Gareth Southgate i Dalić doimaju se poput kraljevića i prosjaka. Southgate je 13 godina uspješno radio kao nogometaš u Premiershipu (Crystal Palace, Aston Villa i Middlesbrough) i još tri u Championshipu (Crystal Palace). Osim Carling kupa, koji je osvojio 2004. kao kapitan Middlesbrougha, igračku karijeru okrunio je nastupom u finalu Kupa UEFA-e 2006. i utakmicama za englesku reprezentaciju.

Dok je njegov danas 47-godišnji kolega zarađivao u ponajboljem ligaškom takmičenju svijeta, četiri godine stariji Dalić stigao je 1992. u Varteks iz mostarskog Veleža. Branko Ivanković okupio je u Varaždinu solidnu ekipu koju su predvodili Vugrinec i Mumlek, dok je Zlatko počeo kao defenzivni veznjak, a završio kao libero. Upečatljivim igrama u Varteksovu dresu zaslužio je poziv iz Hajduka. U Splitu je ostao dvije sezone, u vrijeme dok je Hajduk gledao u leđa Croatiji/Dinamu, ali su ga navijači darivali „Hajdučkim srcem“.

Toekom devet godina (1995. – 2004.) Southgate je skupio 57 nastupa u obrani nacionalne selekcije, no sjena koju i danas nosi je kardinalni promašaj u polufinalu Eura 1996. Bilo je 1-1 nakon 120 minuta i Southgatea je zapalo da izvede šesti jedanaesterac u polufinalnoj utakmici protiv Njemačke na Wembleyju. Köpke je obranio Southgateov pokušaj, a Möller pogotkom odveo Njemačku u finale.

Dalić nikad nije zaigrao u dresu reprezentacije. Završio je igračku karijeru punih šest godina prije Southgatea, ali otprilike u isto vrijeme obojica su dobili priliku voditi prvoligaške klubove. Zlatko se zadovoljio Varteksovom klupom u Prvoj HNL, a Garetha je odmah čekalo trenersko mjesto u Middlesbroughu.

I dok si je Englez u međuvremenu priuštio i četverogodišnji odmor od nogometa (2009. – 2013.), Dalić je strpljivo stvarao trenersko ime. Preko Varaždina, Rijeke, Tirane i Koprivnice stigao je 2010. do klubova u Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. U tamošnjem je Al-Ainu postigao i prve globalne uspjehe, poput plasmana u finale azijske Lige prvaka.

Southgateu su se i dalje otvarala sva vrata. Prvo je dobio englesku mladu reprezentaciju (2013. – 2016. ), s kojom nije postigao baš ništa, ali je „odgojio“ osmoricu igrača za ekipu koja predstavlja Englesku na ovom SP-u. U rujnu 2016. godine povjerena mu je nacionalna seniorska reprezentacija. Nešto više od godinu dana kasnije za isti je posao Hrvatski nogometni savez angažirao Dalića.

U ruke je dobio ekipu vrijednu ukupno 364 miliona eura (prema transfermarktu), odnosno 10. najvrijedniju ekipu turnira. Istodobno je Dalićeva plata bitno slabije plasirana na toj ljestvici. Ako je tačno da Dalić zarađuje 550.000 eura godišnje (kao što navodi totalsportek.com), onda su čak 22 selektora na SP-u 2018. bolje plaćena od njega. Samo dvojica od 10 najbolje plaćenih selektora stigla su do polufinala: Didier Deschamps, kojem Francuski nogometni savez uplaćuje 3,5 miliona eura na godinu, i Southgate koji zarađuje dva miliona eura godišnje.

Međutim, Francuska je najvrjednija ekipa turnira (1,08 milijardi eura), a Deschamps slavno ime svjetskog nogometa. Jedini čovjek uz Franza Beckenbauera i Ikera Casillasa koji je kao kapitan podigao trofej europskog klupskog prvaka, te pobjednika EP-a i SP-a. Southgateu je povjerena peta najvrjednija ekipa turnira (874 miliona eura), pa njegova primanja približno prate taj trend. Zanimljivo je dodati da Joachim Löw, selektor još uvijek aktualnog svjetskog prvaka Njemačke, sjetit ćete se te ekipe koja je zauzela posljednje mjesto u skupini F, zarađuje 3,85 miliona eura.

Ni belgijski selektor Roberto Martínez nije plaćen adekvatno uspjehu na SP-u 2018. i vrijednosti ekipe. Belgija je šesta po vrijednosti igrača (754 miliona eura) i probila se do polufinala SP-a, a Martínez je s godišnjom platom od milion eura tek na 19. mjestu među svojim kolegama. Sve nam to kazuje da najskuplje nije uvijek najbolje i sasvim sigurno nije uvijek optimalno i isplativo.

Dalićev primjer, pak, pokazuje da ponekad ni dubinske analize, ni due diligence, ni feasibility study, ni unosni ugovori, ni podobni kadrovi neće dati željeni rezultat, ali se praktički preko noći, u “vatrogasnom rješenju”, može pronaći trenerski MVP svjetske smotre.

(index.hr)

Slični članci