Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Prije 20 godina u Kalamati: Kako je Osim “posvađao” Muzurovića i Baždarevića

Blog Image

Omerović, Šabić, Glavaš, Konjić, Katana, Begić, Smajić, Baždarević, Kodro, Bolić i Baljić, te Varešanović, Šašivarević i Musić igrali su prije dvadeset godina prvi kvalifikacijski susret za BiH u susretu protiv Grčke. Igralo se 1. septembra 1996. godine u Kalamati. Prve su to naše kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 1998. godine u Francuskoj. S BiH u grupi bili su još Hrvatska, Danska i Slovenija.

U prvom ciklusu BiH je osvojila 9 bodova i završila na trećoj poziciji, s tri pobjede i gol razlikom 9:14. “Ljiljani” su u oba meča slavili protiv Slovenije, te ostvarili trijumf na Koševu “kontra” Danske. Uz malo više sreće BiH je mogla dobiti i Dansku u Kopenhagenu i Hrvatsku na “domaćem” terenu u Bolonji. Oba protivnika su se provukla. Kao prvoplasirana završila je Danska, dok je Hrvatska kroz baraž izborila plasman na Svjetsko prvenstvo. U Francuskoj je Ćirina Hrvatska osvojila bronzu, a samo godinu dana ranije na Maksimiru “ljiljani” su držali u šahu “vatrene”. Ćiro se izvukao, jer je u bh. reprezentaciji bilo igrača koji “jedu kruh” u hrvatskoj nogometnoj ligi, pa su oni meč odigrali pod ručnom.

Vratimo se meču s Grcima. Domaćin je uvjerljivo (3:0) slavio. Prije meča niko nije razmišljao o rezultatu, jer je bilo “važno sudjelovati”. No, kada su nas Grci deklasirali pale su teške riječi, još u hotelu, potom na aerodromu pri povratku kući.

I prije meča u hotelu, u kojem je boravila bh. reprezentacija bilo je veselo. Skoro stotinu, uz igrače i vodstvo, bilo je gostiju koji su krenuli iz Sarajeva u Kalamatu. U koju se stiglo preko Splita. Nije se znalo ko je dio službene delegacije, a ko su “obični” gosti, navijači, privrednici, profesori…

U to vrijeme u Grčkoj je kao trener Olimpijakosa radio Duško Bajević, mostarska igračka legenda. Bajević je svom prijatelju i bivšem saigraču Enveru Mariću, koji je radio kao trener golmana u stručnom štabu BiH, donio korpu smokava. Refik Šabanadžović je želio doći, ali nije želio intrigirati grčke novinare, jer tada slovio kao mogući reprezentativac BiH. Čekao je na dobivanje bh. državljanstva. U tim kvalifikacijama nije ga dočekao, pa se Šaban držao po strani.

Jedan telefonski poziv zagrijao je atmosferu u taboru bh. reprezentacije. Iz Graca, tadašnji trener Šturma, nazvao je recepciju i tražio Fuada Muzurovića. Kako recepcioner nije mogao naći bh. selektora, pitao je treba li nekoga drugog.

– Dajte mi onda Mešu Baždarevića- zamolio je Osim. I tako će doći do varnica. Osim je želio Muzuroviću prenijeti neka svoja saznanja o grčkim reprezentativcima, među kojima su neki njegovi koje je vodio dok je bio trener u Grčkoj. Umjesto selektoru neke stvari je prenio kapitenu Baždareviću i zaželio uspjeh u Kalamati.

Meša je iste želio prenijeti, podijeliti sa selektorom, ali se Muzurović “zarumenio” u licu.

– Da je Osim htio meni to reći, nazvao bi mene, a ne bi tebi to rekao. Nije fer što je zvao tebe, a ne mene, bez obzira što ste vi godinama zajedno bili u Želji. Poštujem ja to, ali mogao je prvo mene zvati- ljutito je pričao Muzurović ne znajući i ne čekajući da mu Baždarević objasni kako je Osim upravo tražio selektora, kojeg u tom momentu nije bilo niti u sobi niti oko recepcije.

Selektor na temu igre grčke reprezentacije nije želio pričati sa kapitenom. Završilo je bolno. Bilo je poprilično propusta. Recimo, neshvatljivo je da se odsjeda u hotelu u kojem je noć prije utakmice bila svadba. Lumperaj je trajalo do zore.

– Oka nisam mogao sklopit- pričao je Admir Smajić, tadašnji veznjak BiH. I ostali igrači su se žalili na nesnosnu buku. Nije to bio jedini problem za naš sastav. Igralo se u ranim popodnevnim satima na plus 35 stepeni. Selektor je bio u dilemi krenuti s iskusnim Fahrudinom Omerovićem na golu ili mlađim Mirsadom Dedićem. Selektor se odlučio za Omerovića. Inače, u postavi je bilo poprilično starih i sporijih igrača…

Ispostavit će se da će kolateralna šteta takve igre “ja tebi ti meni”, ispasti Meho Kodro. Jednostavno u takvoj igri Kodro se osjećao kao riba na suhom. I već “prekrižen” za narednu utakmicu s Hrvatskom.

U Grčkoj je, umjesto za A tim, za mladu reprezentaciju debitirao Hasan Salihamidžić, u to vrijeme najmlađi prvotimac njemačkog Hamburga. Džemaludin Mušović, ondašnji direktor reprezentacije danima je pritiskao HSV da s priprema u Španiji pusti Salihamidžića. Kojem se, umjesto Muzurovića, obradovao Nermin Hadžiahmetović, koji je vodio mladu reprezentaciju. Nakon minimalnog poraza našeg mladog sastava (0:1) Mušović je nakon utakmice pozvao Salihamidžića u stranu.

– Pozdravi se s momcima. Ti ćeš ubuduće igrati za A reprezentaciju!

Isto je ponovio direktor Mušović selektoru Muzuroviću. Koji će Hasana pozvati za meč s Hrvatskom u Bolonji, na kojem će Salihamidžić postići prvi gol za BiH u kvalifikacijama.

Uz jake turbulencije, podmetanja, pritiske, Muzurović je prvi ciklus završio prilično dobro. Svakom narednom utakmicom otpisivao je i dopisivao nove. Kao i izvjesnog Amira Teljigovića, koji je na pripreme došao iz Južne Koreje. Vodstvu saveza, od njegove lošije igre teže su pali ogromni avionski i hotelski troškovi.

Inače, u Kamalati je kao kapiten debitirao Mehmed Baždarević. U ekipi je bio jedini Hrvat Vlatko Glavaš. Senad Begić i Vedin Musić bili su jedini iz domaće lige. Na klupi je bio još Mirsad Dedić. Uz Muzurovića u stručnom štabu bili su još Mustafa Hukić i Enver Marić. Huka, kao i stoper Suvad Katana nisu više među živima. Nema ni Ivice Mioča, Ante Marića, Seje Balalića, dr. Ismeta Arslanagića, koji su bili u vodstvu bh. tima. Jusuf Pušina je bio predsjednik NSBiH. Podsjetit ćemo i da je utakmicom u Pirgosu, naša mlada reprezentacija nagovijestila veliki potencijal. U toj generaciji bili su, između ostalih: Adnan Gušo, Omer Joldić, Ervin Smajlagć, Bulend Biščević, Alen i Enes Mešanović, Nermin Gogalić, Dženan Uščuplić, Samir Muratović, Vedran Pelić, Salim Karalić, Dženan Hošić, Izo Hadžiahmetović, Aldin Ćenan, Ferid Berbić…

Dvadesetak godina kasnije BiH ima Edina Džeku, apsolutno najboljeg igrača BiH svih vremena. Ima kolosalnog Miralem Pjanića i još nekoliko klasnih igrača iz liga petice. Može li se Mehmed Baždarević dvadesetak godina kasnije revanširati Grcima za tricu iz Kamalate, hoće li biti promjena nakon Atine, kao u Muzurovićevo vrijeme, mogu li trijumfom Zmajevi početi vizirati pasoš za Rusiju ili će za još jednog selektora novembar biti koban. Podsjećanja rad,i u novembru su odstupili Mišo Smajlović, Faruk Hadžibegić, Blaž Slišković, Miroslav Blažević, Fuad Muzurović, Safet Sušić… Nekima su baš tada završavali ugovori ili neuspješni ciklusi ili su, kao Sušić smijenjeni. Meša je riješen da ide do kraja. Do Rusije!

(Sinan Sinanović/Sportske.ba)

Slični članci