Fudbalski savez Kantona Sarajevo (FSKS) objavio je novo saopštenje, odgovarajući na tvrdnje iznesene dan ranije od strane Fudbalskog kluba Sarajevo. U svom obraćanju, Savez je iznio detaljan pregled događaja koji su doveli do aktuelne situacije, te odbacio navode Bordo kluba.
FSKS: “Podsjećamo na činjenice koje FK Sarajevo zanemaruje”
“Bez namjere polemisanja sa pojedinim klubovima iz članstva Saveza, Fudbalski savez Kantona Sarajevo je ipak, glede tačnog i pravovremenog informisanja, dužan upoznati sportsku javnost sa činjenicama vezano za funkcioniranje Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo, sa posebnim osvrtom na netačnosti u jučerašnjem saopćenju FK Sarajevo…”, stoji na početku saopštenja.
FSKS navodi kako je nakon četiri neuspješne skupštine, 4. juna ove godine konačno održana sjednica uz prisustvo svih klubova članova, uključujući i FK Sarajevo. Tada je, prema riječima Saveza, transparentno i legalno izabrano novo rukovodstvo.
Optužbe prema FK Sarajevo: “Zaboravili ste na svoju podršku”
U nastavku, FSKS podsjeća da je izbornu Skupštinu zakazala Komisija Nogometnog saveza FBiH za normalizaciju rada, u kojoj je sjedio i predstavnik FK Sarajevo Jasmin Salkić. Ističe se da tokom same skupštine nije bilo primjedbi ni od Salkića, ni od drugih članova FK Sarajevo.
Savez također proziva Bordo klub da je od početka podržavao izabrane kandidate, a da sada nezadovoljstvo leži u “neispunjenim željama i zadacima iz određenih centara moći”.
Spor oko B tima FK Sarajevo
Jedna od ključnih tačaka sukoba odnosi se na pitanje nastupa B tima FK Sarajevo u Kantonalnoj ligi, koji je, prema FSKS-u, većinom sastavljen od profesionalaca i stranih igrača. Savez navodi da Statut takvu praksu ne poznaje jer je liga namijenjena amaterima i mladim bh. igračima.
FSKS tvrdi da je spreman na razgovore i rješavanje problema, ali da je FK Sarajevo otkazao dogovoreni sastanak 13. augusta samo dva sata prije održavanja.
Poruka FSKS-a: “Nismo na prodaju ni na posudbu”
U zaključku saopštenja, Savez ističe da će nastaviti s “ozdravljenjem sarajevskog fudbala”, odbacujući navode FK Sarajevo kao “neutemeljene i zlonamjerne”.
“Fudbalski savez Kantona Sarajevo na koncu nije ni na prodaju ni na posudbu, već je na hrabrom i odvažnom putu konačnog ozdravljenja i u tom pravcu maršira krupnim koracima uprkos jeftinim podmetanjima i neutemeljenim primjedbama. Fudbalski savez Kantona Sarajevo bit će isključivo i sarajevski i bosanski!”, poručili su iz Saveza.
Oštar odgovor FK Sarajevo: “Na smišljenom smo udaru”
Samo nekoliko sati kasnije stigla je i reakcija sa Koševa. U saopštenju FK Sarajevo navodi se:
„Ako je i postojala neka dilema, nakon posljednjeg istupa FS KS sasvim je jasno kako se FK Sarajevo nalazi na smišljenom udaru nelegalnog rukovodstva Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo… U tome neće uspjeti. Znat ćemo zaštiti interese našeg kluba…“.
Bordo klub poziva nadležna tijela da osiguraju zakonit rad Saveza i poručuje da će iskoristiti sva pravna sredstva kako bi zaštitio svoje interese.
Sukob bez kraja na vidiku
Ovaj otvoreni sukob između FK Sarajevo i Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo prijeti da se prelije i na teren, ali i na odnose unutar fudbalske zajednice u glavnom gradu BiH. Dok FSKS tvrdi da radi na “ozdravljenju fudbala”, Bordo klub insistira da se radi o nelegalnim potezima koji ugrožavaju regularnost takmičenja.
