Bivši trener Dinama i Osijeka Nenad Bjelica nakon duže pauze dao je opširan intervju, u kojem je bez zadrške govorio o brojnim temama iz svoje karijere. Gostujući u emisiji ”Druga strana medalje“, kod voditeljice Valentine Miletić, osvrnuo se i na turbulentan rastanak s Dinamom.
Bjelica je Dinamo u svom prvom mandatu vodio od 2018. do proljeća 2020. godine, kada je sezona prekinuta zbog pandemije koronavirusa. U tom trenutku zagrebački klub imao je čak 18 bodova prednosti u odnosu na Rijeku, pa je njegov odlazak mnoge iznenadio.
Kako je ispričao, nekoliko dana nakon prekida prvenstva nazvao ga je Zoran Mamić i prenio odluku Uprave o smanjenju plata – 33 posto na godinu dana, 33 posto na neodređeno vrijeme, dok bi se preostali dio isplaćivao redovno. Upravo ta odluka, koja se odnosila i na igrače i na stručni štab, bila je ključni problem.
Odluka je, prema njegovim riječima, igračima i trenerima saopćena putem WhatsAppa, iako su kasnije rezovi svedeni na period od šest mjeseci. Nogometni sindikat savjetovao je da se Upravi pošalje e-mail s neslaganjem, što su članovi stručnog štaba i učinili.
”Već narednog dana ljudi iz mog stožera dobili su raskid ugovora putem e-maila. Ja nisam, ali oni jesu. Tada mi je sve postalo jasno i raskinuli smo saradnju. Bio je to veliki šok za mene jer sam sa skoro svima u klubu imao odlične odnose” rekao je Bjelica.
Posebno se osvrnuo na odnos sa Zoranom Mamićem, tadašnjim sportskim direktorom, a sadašnjim savjetnikom predsjednika FK Sarajevo.
”Mislim da je on naš razgovor drugačije predstavio Upravi. Bilo mu je previše to što sam bio trener godine, komunikator godine, što sam srušio brojne rekorde Dinama i prezimio u Evropi. Koliko god Zdravko Mamić govorio da to nije istina, ja mislim da jeste i da je Zoran u svemu tome imao ključnu ulogu. Nakon toga više nikada nismo razgovarali” iskreno je priznao.
Bjelica ističe da je s ostatkom Uprave imao izuzetno korektne odnose.




