Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Spuštena zavjesa na 16. Svjetsko prvenstvo u Londonu, sljedeća stanica je Doha

Blog Image

U Londonu je jučer završeno 16. Svjetsko prvenstvo u atletici. Sigurno jedno od najkvalitetnijih i najneizvjesnijih prvenstava, ali i prvenstvo sa najviše spornih situacija. Atletski savezi su ulagali žalbe, neke su prihvaćene, a većina je onih koje su odbijene. Prema mišljenju svjetske javnosti, najveća nepravda je napravljena prema srbijanskoj atletičarki Ivani Španović. Skokom od preko sedam metara u šestoj seriji, Ivana je trebala doći do zlatne medalje, međutim, viša sila se ispriječila na tom putu. Broj koji je Španovićeva nosila na leđima se poderao u jednoj od serija, te je u šestoj i odlučujućoj seriji napravio trag ispod sedam metara, te je “zahvaljujući” tome, Ivana umjesto prva završila kao četvrta. Iz njenog tabora poručuju da se ne radi o mogućoj sabotaži i štimanju rezultata. Sudije su postupile po pravilima koja kažu da se računa otisak svega na tijelu što se nalazi prilikom doskoka. Tako je broj za Ivanu bio koban, dok je u sličnoj situaciji, prije nekoliko sedmica, nigerijska skakačica u dalj, Blessing Okagbare, zanemarena perika koja je pala u pijesak prilikom doskoka.
Na takmičenju oboren je i veliki broj rekorda.
Takmičenje je pratilo preko milion i dvije stotine gledatelja širom svijeta, te je konstatovan porast u odnosu na Svjetsko prvenstvo u Pekingu, održano 2016. godine koje je pratilo oko 900 000 gledalaca širom svijeta.

Neslavan završetak karijere za Mo Faraha i Usaina Bolta

Prije početka Svjetskog prvenstva, Usain Bolt i Mo Farah najavili su povlačenje u penziju nakon smotre najboljih svjetskih atletičara. Iako se od njih očekivalo da će osvojiti zlatne medalje u disciplinama u kojim nastupaju, to se na kraju nije desilo. Bolt je u trci na 100m završio kao treći, dok je odustao u štafetnoj trci 4×100 metara zbog povrede. Malo uspješniji od njega bio je Mo Farah. On je u nevjerovatnoj trci na 10000 metara osvojio zlatnu medalju, dok se u trci na 5000 metara morao zadovoljiti srebrom.

Najveća iznenađenja priredili Turčin Ramil Guliyev i Hrvat Stipe Žunić

Jedno od najvećih iznenađenja na Svjetskom prvenstvu priredili su Turčin Ramil Guliyev i Hrvat Stipe Žunić. Prvi je pobijedio u trci na 200 metara, te je tako na najvećoj stepenici pobjedničkog postolja naslijedio legendarnog Usaina Bolta i tako je donio prvo zlato Turskoj u historiji. Žunić je pored velikog broja favorita za medalju u bacanju kugle, osvojio bronzanu medalju. Imao je hitac preko 21 metar prije nastupa u Londonu. Na nekoliko mitinga držao je kontinuitet, ali i pored toga se nije očekivao ovakav rezultat s obzirom da se takmičio veliki broj bacača koji imaju hitac ili preko 22 metra ili približno 22 metra.

Amerikanci se vratili na vrh, Jamajčani zakazali

Po broju osvojenih medalja i bodova, Amerikanci se nalaze na samom vrhu. Imaju osvojenih 30 medalja, deset zlatnih, jedanaest srebrenih i devet bronzanih medalja, te su osvojili ukupno 272 boda. Na drugom mjestu po broju osvojenih medalja nalaze se Kenijci, a treća je Južna Afrika. Prema broju osvojenih bodova na drugom mjestu se nalaze Kenijci, a na trećem Britanci. Od država iz okruženja samo su Hrvati osvojili medalju, već pomenutu u bacanju kugle, te zlatnu medalju koju je osvojila Sandra Perković u bacanju diska.
Veliku senzaciju su napravili i atletičari Trinidada i Tobaga u štafetnon trci 4×400 metara. Iako nisu bili među favoritima, istrčali su ovosezonski svjetski rekord i osvojili su zlatnu medalju u ovoj disciplini. Interesantno za štafetni tim ove države jest to da niko od atletičara se nije plasirao u finale trke na 400 metara, a Jereem Richards je nakon prve izmjene štafetne palice trčao brže dionicu od 400 metara nego li je to uradio osvajač zlatne medalje u trci na 400 metara. Ovaj rezultat Trinidada i Tobaga je šesti u svijetu svih vremena.

Atletičari iz Jamajke su na ovom takmičenju imali loše rezultate koje su pratili i pehovi koje je doživio Usain Bolt. Osvojili su samo četiri medalje.

Pored svega navedenog takmičenje je obilježeno i (ne)nastupanjem ruskih atletičara zbog doping afera. Atletičarima kojima je nastup odobren nastupali su kao neutralni atletičari, te su na kraju osvojili šest medalja.

Slični članci