Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Sumrak bh. atletike: Bruka na ekipnom prvenstvu u krosu u Doboju

Blog Image

U Doboju, na stadionu niželigaša, Sloge, danas je održano Ekipno prvenstvo BiH u krosu u svim kategorija. Iako se očekivala dobra organizacija, učesnike je dočekalo suprotno. Nikad jedno zvanično prvenstvo u BiH nije lošije organizovano. Trčao se kros, a od krosa smo mogli vidjeti samo kombinaciju betona u tragovima i trave, bez uspona koje smo nekad i imali na prvenstvima ili i prepreka koje se postavljaju na stazu na evropskim takmičenja. Istini za volju, treba mnogo ulaganja da bi se takva staza obezbijedila, ali da je ona najveći problem, bilo bi odlično.

U mlađim kategorijama problema nije bilo. Takmičari su trčali mali broj krugova, pa to nije bili teško pratiti ni sa tribina. Problemi su nastali kada su na red došle juniorska i seniorska kategorija. Juniorke su trčale 6 km (6 krugova), juniori 8 km (8 krugova), seniorke 8 km (8 krugova) i senioru 10 km (trebalo je 10 krugovo, ako pratimo logiku i sve ostale kategorije).
Gdje prestaje logika, tu počinje Bosna i Hercegovina. Nažalost.

Prvo, u juniorskoj kategoriji nisu svi takmičari zabilježeni da su trčali i da su istrčali trku. Itekako je važno da se zabilježi da je takmičar istrčao trku zbog bodovanja, inače klub kojeg predstavljaju može ostati bez bodova.

Onda cirkus kreće u muškoj kategoriji kod seniora. Mjesto za start se pomjera kod cilja uz objašnjenje da ako bi se startalo sa predviđenog mjesta, staza bi bila duža od 10 km. Svi spremni za 10 krugova startaju. Kako je uobičajena praksa i na evropskim i svjetskim takmičenjima, na mjestu gdje je bio start, bude osoba koja broji krugove i svakom takmičaru ponaosob kaže koliko je krugova do kraja ostalo ili u koji krug ulazi. Ovdje toga nije bilo.

Bili su treneri koji su svojim takmičarima brojali krugove, a usput zapisivali i krugove ostalih, što je posao jednog od sudije, a ne trenera. Na upit u koji krug se ulazi ili koliko je ostalo do kraja, dobijao se ciničan osmijeh uz odgovor; “ma kako to, imaš ti još, samo trči”. Sreća pa postoje GARMIN satovi koji pokazuju kilometražu, pa neki nisu bili prevareni i trčali krug duže. Određen broj takmičara je istrčao 11 krugova, pojedini 10 krugova, a bilo je i onih sa 8 krugova. Jedan od trenera, koji je i trener u jednom od klubova koji su organizatori takmičenja konstatuje da atletičari koji su istrčali 11 krugova su zapravo i jedini koji su istrčali 10 kilometara. Čemu onda pomjeranje starta i skraćivanje kruga? Opet problemi sa evidencijom ulaska u cilj.

Tokom sabiranja bodova i određivanja plasmana i pobjednika, delegat takmičenja se odmakao od stola, razočaran cjelokupnom organizacijom i ponašanjem trenera, koji su na kraju ostali da sabiraju bodove i određuju plasmane kako za svoje takmičare, tako i za one druge.

Pametnom dosta. Sada se očekuje reakcija Atletskog saveza BiH, čeka se izvještaj delegata, a nakon toga bi rezultati trebali biti ili priznati ili…

(N.Alibašić/Sportske.ba)

Slični članci