Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Trener Sturma: ”Bilo me sram što sam iz Srbije, dva puta sam mijenjao ime”

Blog Image

Nestor El Maestro (35), trener Sturma iz Graca, Britanac je rođen u Srbiji. Priča seže u ratno doba… El Maestro je rođen kao Nestor Jevtić u Beogradu 1983. godine i zaljubio se u nogomet kada ga je otac vodio na utakmice Crvene zvezde. Kad je navršio osam godina,  zbog rata, porodica ga je odvela u Veliku Britaniju.

– Živio sam u Beogradu, išao u školu i igrao se s prijateljima na ulici, a mjesec dana kasnije postao sam učenik na “West Sussexu”. Nisam znao ni riječ engleskog jezika, sjetio se u intervjuu za “Guardian”, te dodao:

– Odrastao sam u Engleskoj za vrijeme slavnih dana Premier lige. Ili je to samo činjenica da vam se sve čini romantičnije i posebnije dok ste dijete…

 

Kad mu je bilo 16 godina dobio je Uefinu B licencu.

– Nisam imao jasnu viziju što želim raditi, znao sam samo da volim nogomet i da nisam dovoljno dobar da bih ostvario igračku karijeru, rekao je El Maestro, koji je u toj tinejdžerskoj dobi odlučio je promijeniti ime.

Zapravo, kako kaže, to je učinio dva puta

– Prvi put kad mi je bilo 16 ili 17, htio sam se riješiti onoga ‘ić’. Nakon toliko godina u Engleskoj osjećao sam se kao Britanac, a bilo me i malo sram što sam iz Srbije. Ona je tada bila opisivana kao agresor, a Slobodanu Miloševiću, čije je prezime završavalo kao moje, sudilo se za ratne zločine.

Promijenio je prvo ime u Džon Smit (John Smith).

– No, nekoliko godina kasnije, kad mi je bilo oko 18, počeo sam se osjećati kao lažnjak i pomalo glupo s imenom Džon Smit. Roditelji su mi bili stranci i govorili su drugačijim naglaskom, pa sam se vratio svom izvornom imenu koje mi se oduvijek i dopadalo – Nestor. A u trenucima tinejdžerskog ludila, prezime sam promijenio u El Maestro, jer mi je zvučalo “cool”. Sad sam El Maestro duže nego što sam bio Jevtić i naučio sam živjeti s tim, konstatuje trener Šturma

Trenersku je karijeru počeo u amaterima, ali je radio video analize utakmica Premier lige, pisao planove treninga i slao ih diljem Europe. Na neke je dobio odgovor, među njima i od  direktora akademije Vest Hema Tonija Kara( Tony Carra).

– Nekako sam mu se dopao, rekao mi je da dođem na nekoliko treninga s najmlađima, dječacima od osam ili devet godina. To mi je bilo ostvarenje sna, otkriva El Maestro.

Uslijedio je poziv iz bečke Austrije.

– Možda su vidjeli da ne znam tačno što radim, ali brzo učim, da sam inovativan i razmišljam izvan okvira, otkriva Britanac iz Srbije.

Nakon Austrije, trenirao je mlade ekipe u Valensiji i 2006. počeo raditi kao pomoćni trener Šalkea, kao najmlađi asistent u Bundesligi.

– Bilo je čudno, nijedan trener nije bio mlađi od 35 godina. Danas to nije čudno, posebno u Njemačkoj, gdje imate i trenere u 20-im godinama, rekao je El Maestro.

Poređenje sa Gvardiolom

Nestor je radio u Hanoveru i Hamburgu, pa se vratio u bečku Austriju prije dvije godine kao pomoćnik Torstena Finka (Thorsten). I baš nakon utakmice protiv Spartaka iz Trnave, slovački klub ge je u ljeto 2017. doveo na klupu.

– Ne znam gdje ću biti za deset godina, ali uvjeren sam da ću biti u većem klubu i ligi nego što sam sad. A ako me karijera odvede natrag u Englesku, u Premier ligu, bit ću najsretniji na svijetu, naglašava.Zbog velikih emocija prilikom vođenja utakmice, engleski su mediji porede s Pepom Gvardiolom (Guardiola).

– Razlika među nama je kao i između slovačke i njemačke lige. Jedina je sličnost što obojica imamo obrijane glave. Mi igramo posve drugačijim stilom: Fokusirani smo na kontroliranje igre bez lopte, dok njegove ekipe teže posjedu – rekao je za kraj.

Ivor: Avaz

Slični članci