U doba kapitalizma kada se sve vrti oko novca, rijetki su oni koji zaista traže talente i na sve moguće načine im pomažu da se izgrade u uspješne sportiste koji bi našu državu predstavljali u najboljem svjetlu i Bosni i Hercegovini donosili medalje. Baš onako kako je to prije nekoliko dana uradila Larisa Cerić, osvojivši srebrnu medalju i baš onako kako je to uradio Amel Tuka, osvojivši bronzanu medalju.
Oni su preko trnja stigli do zvijezda u očima istinskih ljubitelja i poznavalaca sporta i sportskih prilika u BiH.
U Bosni i Hercegovini još uvijek ne postoji pravilo, zakon, propis, ne postoje određeni normativi prema kojim se neformalnim grupama dozvoljava, odnosno zabranjuje osnivanje školi sporta. Većina se pozivaju na omasovljavanje pod određenim tarifom. Baviti se sportom postala je privilegija djece imućnih roditelja koji svom djetetu su u stanju obezbijediti neophodnu opremu i plaćati mjesečnu članarinu.
Djeca su zaluđena Džekom, Pjanićem, Ronaldom, Messijem i drugim poznatim i uspješnim sportistima i sanjaju da postanu ono što su njihovi idoli. Takozvani sportski radnici to vješto koriste i osnivaju škole sporta u kojim se radi svakako, ali ne kako bi trebalo. Nije rijetkost da vidimo dijete koje trenira nekoliko godina a da ne zna trčati, da ne zna hodati, ima iskrivljena leđa, i ko zna šta sve ne.
Baš u tom periodu u Tuzli postoje dva sportska kolektiva koja djeci, svom podmlatku ne naplaćuju treninge. To u Atletski klub “Sloboda Tehnograd“ i od danas Fudbalski klub “Sloga“ iz Simin Hana.
AK “Sloboda Tehnograd” godinama se muči sa uslovima u kojim se nalaze, krenuvši od svlačionica do atletske staze. Pored toga, iako nemaju redovne izvore finansiranja, nemaju sponzora koji redovno izdvaja sredstva za programske aktivnosti Kluba, atletičari nastupaju na svim državnim prvenstvima, redovni su članovi atletske reprezentacije, a ove godine imali su predstavnika na Evropskom dvoranskom prvenstvu. To je bio dvadesetjednogodišnji Rusmir Malkočević koji se bori za normu koja će ga odvesti na Olimpijske igre u Tokijo. Istom Malkočeviću kojem je prije nekoliko godina traženo da plaća korištenje atletske staze u Sarajevu, iako je i tad obarao državne rekorde, bio državni prvak i redovan član atletske reprezentacije.
FK “Sloga” iz Simin Hana na lošem je glasu zbog svog predsjednika Azmira Husića, za kojeg se smatra da igra prljave igre s ciljem promocije kluba u najveći rang takmičenja. Kritikuju se navijači i nazivaju se plaćenicima jer im gospodin Husić plaća prevoz na utakmice. Isti taj gospodin Husić donio je odluku da djeci omogući besplatne treninge i na takav način u prvi plan stavio sport i razvoj istog, te na takav način omogućio svima, bezobzira na financijski status njihovih roditelja, da se bave sportom i treniraju ono što vole, a u ovom slučaju fudbal.
(N.A./Sportske.ba)