Rukomet

Gruđanke sjajne u Zaječaru na trećem turniru 2. grupe WRHL

,

Višestruke prvakinje Bosne i Hercegovine rukometašice Gruda su u Zaječaru u okviru trećeg turnira 2. grupe WRHL – Ženske Regionalne lige nastavile sa sjajnim igrama. Prvog dana turnira Gruđanke su savladale domaću ekipu Zaječar 1949 rezultatom, 39:25, od samog početka pulenice trenerice Zlate Zubac su imale rezultatsku prednost. Priliku su dobile i tri kadetkinje: Mia Lugonjić, Paula Miloš i Marija Brakić, a Brakić i Miloš su postigle prve golove na međunardnim utakmicama seniorske ekipe.

Drugu utakmice Gruđanke su odigrale protiv vodeće ekipe prvenstva Sjeverne Makedonije, ekipom ŽRK Kumanovo . Veći dio prvog poluvremena prednost su imale igraćice Kumanova, te je prvo poluvrijeme završeno rezultatom, 12:15.

U drugom dijelu utakmice prvak BiH je u nekoliko navrata uspio doći na gol zaostatka, a u par nvrata rezultat je bio izjednaćen, a prvu prednost Gruđanke su imale u 55. minuti. Potom slijedi burna i neizvjesna završnica, a 3 minuta prija kraja sa igračicom manje bilo je, 26:26. Fenomenalna je bila golmanica Darjana Vukliš koja je tokom cijelog susreta bila više nego sjajna i nekoliko sekundi do kraja obranila zicer i donijela veliku pobjedu od 28:27.

Ovom četvrtom pobjedom u ovoj grupi ŽRK Grude je jedina maksimalna ekipa i sama na vrhu tabele WRHL, gdje će dočekati posljednji turnir ovog takmičenja koji će se održatio d 14. do 16. feburuara uz učešće ekipa ŽRK Grude, ORK Rudar Pljevlje i ŽRK Kumanovo .

(Ismet Nimanović/Sportske.ba)

Ostali sportovi

Poraz Borca u Banja Luci od Hadžića, Grude ubjedljive

U 2. kolu Premijer lige BiH za rukometašice u Banja Luci Hadžići su rezultatom 28:24 bile bolje od domaćeg Borca, aktuelne prvakinje rukometašice Gruda su slavile u Gornjem Vakufu /Uskoplju 34:26, u hercegovačkom derbiju u Ljubuškom Izviđač je savladao Zrinjski 28:27.

Ilidža je slavila u Prijdoru protiv Mire 34:22, a Knežpoljka je ugostila zavidovačku Krivaju 31:25.

11. ŽRK Sloga 2013 2 0 0 2 53:68 0

Parovi 3. kolo, 1. oktobar, Brčko: Jedinstvo Brčko – ŽRK Izviđač , Mostar: ŽRK Zrinjski – ŽRK Borac, Hadžići: ŽRK Hadžići DG – ŽRK Sloga 2013, Zavidovići: ŽRK Krivaja – ŽRK Mira, Grude: ŽRK Grude – Knežpoljka, slobodna ekipa ŽRK Ilidža.

ŽRK Sloga 2013 – ŽRK Grude 26:34 (15:19)

Gornji Vakuf/Uskoplje, SD „“, gledalaca: 400, sudije: Jasmin Mulahasanović (Maglaj) i ,Ivan Širić (Žepče) delegat: Vladimir Jović (Tuzla). Sedmerci: Sloga 2013 4 (4), Grude 2 (1), iskjučenja: Sloga 2013 2, Grude 2 minuta

ŽRK Sloga 2013: Burko 1, Hadžibulić 3, Ćudić, Milanović 2, Dadić 2, Jareb 2, Abazović 4, Imamović, Kasumović, Delić 1,N. Milanović, Sajra 1, I. Milanović, Osmanović 8, Dizdarević 2.Trener : Fuad Mahmutović.

ŽRK Grude: Mar. Šumelj , Mat. Šumelj 7, Miloš, Alpeza, Boban, Petković 5, Lugonjić 3, Bošnjak 8, Džidić, Vujisić, Sesar, Lovrić 4, Karačić, Zubac 1, Rašić, Ilić 6. Trenerica: Zlata Zubac.

Ismet Nimanović

Sloboda u derbiju bolja od Gračanice

U zaostaloj utakmici 1. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine za rukometaše tuzlanska Sloboda je u derbiju savladala Gračanicu 32:31 (14:15).

U prvom dijelu gosti su diktirali ritam. Stigli su do 11:14, nakon čega je trener Siniša Markota pozvao time-out. Domaći rukometaši su do velikog odmora smanjili zaostatak na 14:15.

U prvom dijelu Sloboda se mučila u napadu dok je odbrana dobro funkcionisala. Gračanica je forsirala polukontranapad i i tzv “brzi centar” te se takva igra isplatila izabranicima Damira Doborca.

U drugom dijelu nekoliko važnih intervencija imao je Slobodin golman Čajić, a poslije niza poravnanja Tuzlaci u finišu susreta imaju dva gola prednosti.

No, ni Gračanica se ne predaje. Ponovo su poravnali, ali u posljednjoj minuti Sloboda ide na 32:30, a gosti imaju vremena tek da se izbore za minimalan poraz 32:31.

U redovima Slobode najefikasniji je bio Ovčina sa devet postignutih golova, slijede Čičkušić sa 6 i Mehinagić sa 5. Kod Gračanice najefikasniji su bili Trkulja sa 7, te Mehmedćehajić i Tufekčić sa po 5 postignutih golova.

Rukomet

Markota: Naš cilj je da Mejdan ostane neosvojiv

Rukometni klub „Sloboda“ danas je održao press konferenciju pred sutrašnju utakmicu sa Rukometnim klubom „Gračanica“.

Utakmica prvog kola BH Telecom Premijer lige Bosne i Hercegovine igra se sutra, 21. septembra, u 19 sati. Na press konferenciji medijima su se obratili trener naše ekipe Siniša Markota i rukometaš Alen Ovčina.

„Sutra nam dolazi ekipa Gračanice, koju, kao i sve ostale ekipe, veoma cijenim i poštujem. Sama činjenica da je to kantonalni derbi ima malo veće značenje, a u derbiju su uvijek svi rezultati mogući. Najprije bih ekipi Gračanice čestitao na prolasku u drugo kolo EHF European Cup-a i želim im da što bolje prezentiraju bosanskohercegovački rukomet u Europi. Sutra nas očekuje jedna jako zahtjevna, teška utakmica protiv vrlo kvalitetne ekipe. Oni su dobro krenuli u sezonu, nemaju šta izgubiti, dolaze rasterećeni. Naš cilj je da Mejdan ostane neosvojiv i ove sezone, otkad sam ja došao i nadam se da će igrači shvatiti važnost utakmice. Pripreme za ovu utakmicu su kratke jer nemamo puno vremena, samo dva dana, ali ista je situacija i u Gračanici, tako da smo tu jednaki što se toga tiče. U derbiju uvijek pobjeđuje jedan ekstra dan, nadahnutost nekog pojedinca, u većini slučajeva ekipa koja želi više pobijediti. Nadam se da će igrači sutra izaći sa takvom mišlju, da će ostaviti srce na parketu i ovom prigodom pozivam navijače da dođu u što većem broju i da nas podrže u sutrašnjem derbiju“, izjavio je trener Siniša Markota.

Prisutnima se obratio i Alen Ovčina, koji je najprije čestitao ekipi Gračanice na ostvarenim rezultatima.

„Što se tiče same utakmice, sigurno da nas čeka jedna teška utakmica s obzirom da su oni u pobjedničkom nizu, mi smo tek odigrali prvu utakmicu. Analizirali smo ih koliko- toliko, ali nema tu nešto puno razlike u odnosu na prošlu godinu, otišlo je nekoliko igrača, došlo je nekoliko novih, ali stil igre je pretežno isti. Fokusirat ćemo se da damo maksimum na terenu i da pobjeda ostane u Tuzli. Ovom prilikom također pozivam navijače da dođu u što većem broju jer nam je pobjeda i podrška veoma važna“, zaključio je Ovčina.

Još jednom napominjemo da se utakmica protiv ekipe Rukometnog kluba „Gračanica“ igra sutra u Mejdanu od 19 sati.