Ostali sportovi

Kakanj na pragu povratka u Premijer ligu BiH

,

U derbi susretu 25. kola Prve rukometne lige Federacije Bosne i Hercegovine – grupa Sjever, zenički Čelik Junior je pred oko 1.000 gledalaca u Gradskoj areni “Husejin Smajlović” protiv Kaknja remizirao rezultatom 27:27 (15:16).

Čeliku je bila potrebna pobjeda, dok je Kaknjcima bio dovoljan i neriješen rezultat s kojim su se, kolo prije kraja, dodatno približili plasmanu u Premijer Ligu BiH. Kakanj će u zadnjem kolu biti domaćin Travniku, kada će imati priliku da pobjedom definitivno osigura povratak u PLBiH BiH. Čelik Junior ovim je rezultatom definitivno ispao iz trke za naslov prvaka, ali se eventulnom kiksu Kakanjaca nadaju rukometaši gradskog rivala Čelika.

Mladi zenički tim, nakon što je na kraju prvog poluvremena gubio s 15:16, u 40. minuti poveo je s 21:18, što je bila i najveća prednost koju je jedan tim imao u ovom meču. Gosti su iz sedmerca u 45. minuti poravnali na 21:21 te u 48. minuti i preokrenuli na 21:22, ali Čelik je u 51. minuti ponovo preokrenuo rezultat u svoju korist na 23:22.

Ekipe su se i u nastavku smjenjivale u vodstvu, ali nijedna do kraja nije imala vodstvo veće od jednog gola razlike. U igri gol za gol, Čelik se, pri rezultatu 27:27, na 27. sekundi prije kraja uspio odbraniti, ali nisu uspjeli postići i gol pa je ostao taj rezultat, s kojim su više bili zadovoljni Kakanjci.

Najefikasniji u timu Čelika bili su Stjepan Baltić sa sedam, Jasmin Omerdić sa šest i Ahmed Grabus sa pet golova, dok su pobjedničku ekipu Kaknja predvodili Belmin Hrustić sa šest te Kerim Čabaravdić i Benjamin Hrustić sa po pet golova.

Košarka

Džanan Musa fantastičan, ali Real nakon drame poražen

Košarkaši Real Madrida večeras su u WiZink areni u Madridu dočekali Monaco u okviru 12. kola Eurolige, a nakon velike drame u završnici, regularni dio susreta završen je bez pobjednika 88-88. Nakon produžetka Monaco je slavio 95-94.

Bh. reprezentativac Džanan Musa i večeras je pružio sjajnu partiju u dresu Real Madrida i bio najefikasniji košarkaš u redovima Real Madrida. Musa je postigao 24 poena i dodao četiri asistencije.

Real Madrid je dobro otvorio utakmicu, prvu četvrtinu su uzeli u svoju korist rezultatom 23-17, ali su drugu izgubili 25-28, pa se na odmor otišlo sa neriješenim rezultatom.

Treća četvrtina pripala je, iznenađujuće, Monacu, koji je u posljednju dionicu ušao sa prednošću od šest poena razlike. Ipak, kvaliteta Real Madrida pokazala se u posljednjoj dionici, a kada se očekivala pobjeda kod rezultata 88-84, James je pogodio nestvarnu tricu na četiri sekunde do kraja i dobio dodatno slobodno bacanje. Iskoristio je i slobodno bacanje i meč odveo u produžetke.

U produžetku je bio bolji Monaco, konačan rezultat utakmice je bio 94-95.

Lana Pudar proglašena sportistom godine u Bosni i Hercegovini

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica i evropska prvakinja u disciplini 200 metara delfin Lana Pudar večeras je izabrana za sportistu godine Bosne i Hercegovine u organizaciji Olimpijskog komiteta naše zemlje.

Mostarka je otputovala u Australiju na Svjetsko prvenstvo gdje će se boriti za nove medalje. Umjesto Lane priznanje je preuzeo njen brat Nemanja. Lana je osvojila i nagradu u ženskoj konkurenciji ispred skijašice Elvedine Muzaferije i tekvandoistkinje Petre Ždero.

Za najboljeg sportistu u muškoj konkurenciji proglašen je tekvandoist Nedžad Husić, koji je slavio ispred atletičara Mesuda Pezera i džudiste Tonija Miletića.

Lana će učestvovati na Svjetskom prvenstvu u plivanju 25-metarskim bazenima koje se održava u Melburnu od 13. do 18. decembra. Ona će se takmičiti u četiri discipline – 50, 100 i 200 metara delfin, te u 100 metara kraul.

Za najbolju reprezentativnu selekciju izabrana je ženska košarkaška reprezentacija BiH, a Lanin Klub vodenih sportova Orka Mostar je dobio nagradu za najuspješniji sportski klub u 2022. godini.

Košarka

Real Madrid se prisjetio legendarnog Mirze Delibašića

Na današnji dan prije 21 godinu preminuo je Mirza Delibašić, legendarni košarkaš i najbolji sportista Bosne i Hercegovine svih vremena.

Gdje god je igrao legendarni Kinđe je ostavio dubok trag. U Real Madridu je proveo tri godine, a iz kraljevskog kluba su ga se sjetili danas, gdje su na društvenim mrežama podsjetili na košarkaškog maga. Real Madrid je objavio videoprilog o njemu, uz poruku: “21 godina bez “Delibašića”.

Mirza Delibašić rođen je 9. januara 1954. godine u Tuzli. Sportsku karijeru počeo je 1968. godine, kada je postao pionirski prvak BiH u tenisu. Ubrzo reket je zamijenio košarkaškom loptom u tuzlanskoj Slobodi da bi 1972. godine prešao u KK Bosna.

Za “Studente” je odigrao gotovo 700 utakmica i postigao približno 14.000 koševa.

Mirza Delibašić umro je u Sarajevu 8. decembra 2001. godine.