Fudbal

Ko je Arijon Ibrahimović: Sa 16 godina u timu Nagelsmanna

,

Sa svega 16 godina, Arijon Ibrahimović impresionirao je Juliana Magelsmanna tokom predsezonskih priprema minhenskog Bayerna i od tada redovno trenira sa prvim timom. Sa ovim prezimenom, neće tek tako biti zaboravljen…

Arijon Ibrahimović igra u minhenskom Bayernu, a za reprezentaciju Njemačke do 17 godina upisao je sedam nastupa. Pokriva poziciju veznog reda isturen prema napadu. Rođen je u Nirnbergu, kosovskog je porijekla i nema nikakve veze sa švedskom zvijezdom Zlatanom Ibrahimovićem.

Svoje prve korake napravio je u Greuther Furthu 2014. godine, sa devet godina, Ibrahimović je preselio u rodni klub Nirnberg kako bi nastavio svoj omladinski razvoj fudbalske karijere. Nakon svega četiri godine provedene tamo, klub Bavarske pokucao je na vrata Arijonu, a on se pridružio Bayernu.

Brzo je napredovao u redovima Bayerna i razvio se u jednog od najcjenjenijih mladih talenata u klubu. Ibrahimović je debitovao za Bayernov U17 tim sa svega 14 godina, postigao je dva pogotka i tri puta asistirao u pet nastupa u sezoni 2020/21. Uprkos tome što je napunio 16 godina u decembru 2021. godine, bio je dio U19 tima u sezoni 2021/22.

Njegovo ime došlo je u fokus kada je trenirao sa prvim timom Juliana Nagelsmanna tokom njihove pripreme uoči sezone 2021/22. Ibrahimović je izašao na teren protiv Dayot Upamecana i Eric-Maxima Choupo-Motinga, te čak postigao gol tokom trening utakmice.

Vezni fudbaler je iz utakmice u utakmicu pokazivao kako se radi o velikom talentu. Podjednako dobro radi i “prljav posao” u odbrani, kao i u napadu. Ibrahimović je upoređen sa Bayernovim marljivim njemačkim reprezentativcem Leonom Goretzkom, te su mnogi mišljenja da igra slično kao on.

Arijon Ibrahimović pokazao je impresivne tehničke vještine na lopti, kao i inteligenciju u igri u smislu presinga i pozicioniranja.

Mladi Ibrahimović dobro zna svog imenjaka Zlatana, te je njega i Ronalda čak opisao kao svoje idole. Ovaj 16-godišnjak je nedavno pokazao da je mentalno sličan Zlatanu u objavi na Instagramu, uz citat sličan onom koji je svojevremeno rekao bivši napadač Milana, Intera i PSG-a: “Lavovi se ne upoređuju sa ljudima”.

Njegov post je za razliku od toga glasio: “Tigar i lav su možda jači. Ali vuk ne nastupa u cirkusu.”

Javnost je interesovalo i šta trener Bayerna Nagelsmann ima reći o mladom Arijonu:

“Imamo jako dobar utisak o njemu. Ari je veoma dobar igrač u napadu, čiji kvalitet leži u tome da posjeduje odličnu tehniku i može se izboriti sa protivničkim igračima u situacijama jedan na jedan. On može zaista dobro da dribla.”

Sigurno je da Arijona Ibrahimovića očekuje impresivna karijera, ukoliko se bude trudio i radio onako kako treba, a sigurno smo da hoće.

Ino fudbal

Tunis minimalnom pobjedom do četvrtine finala

Nakon što je Burkina Faso ovjerila četvrtinu finala, večeras je to uradio i Tunis.

U duelu između Nigerije i Tunisa vidjeli smo samo jedan gol. Nigerija je u grupnoj fazi imala maksimalan učinak. Tri pobjede u tri meča. Ipak, večeras su kapitulirali protiv ekipe koja je u svojoj grupi bila treća.

Jedini gol na utakmici je zabio Youssef Msakni u 47. minuti. Vrijedi spomenuti da je Nigerija od 66. minute igrala sa igračem manje. Crveni karton je dobio Alex Iwobi.

Domaći fudbal

Evo čime su Veležovci iznenadili svoju legendu u Splitu

Jučerašnja prijateljska utakmica koju je Velež odigrao u Splitu protiv Hajdua, bila je prilika i za druženje starih sportskih prijatelja. Veležova delegacija obišla je stalne muzejske postavke splitskog velikana.

Veležovce je dočekao legendarni Boro Primorac. Radi se o igraču koji je u Veležu počeo karijeru, odakle je otišao u Hajduk.

Godinama je bio pomoćni trener Arsene Wengera u Arsenalu. Trenutno je angažovan kao rukovodilac Omladinskog pogona Hajduka.

Direktor Veleža Džemil Šoše iskoristio je ovu priliku i Primorcu poklonio uramljen dres mostarskog kluba s brojem pet, koji je Boro nosio dok je igrao za “Rođene”

(FK Velež Mostar, photo: Dino Đonko)

Ino fudbal

Poznat je prvi učesnik četvrtfinala AFCON-a

U prvoj utakmici u okviru osmine finala Afričkog kupa nacija sastali su se Burkina Faso i Gabon. Utakmica na kojoj nije nedostajalo kartona. Burkina Faso je zaradila 6 žutih, dok su Gabonci brojali do 9. Pored toga, reprezentacija Gabona je igrala sa igračem manje od 67. minute, nakon što je crveni karton dobio Sidney Obissa.

Nakon što je Bernard Traore promašio penal u 18. minuti, dobio je priliku za iskupljenje u 28. minuti kada je zabio pogodak za vodstvo. Kada je djelovalo da je utakmica gotova, došlo je do izjednačenja. Autogol je postigao Adama Guira. Utakmica je ušla u produžetke. Kako se rezultat nije mijenjao, došlo je do izvođenja penala.

Izvedeno je 9 serija penala. Iako je bilo ukupno pet promašaja, kao krivac se može izdvojiti Llyod Palun koji je promašio posljednji. Reprezentacija Burkine Faso prošla nakon što je bila bolja u izvođenju penala rezultatom 7-6.