Domaći fudbal

Koševom odjekuje “uprava napolje”: Očajna utakmica i podjela bodova između Sarajeva i Širokog Brijega

,

Večeras je na stadionu Koševo odigran susret sedmog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine između Sarajeva i Širokog Brijega. Utakmica je završena rezultatom 0:0.

Gledaoci na Koševu su svjedočili prilično lošoj utakmici. Na samom početku susreta prvi su zaprijetili Širokobriježani, ali je Dizdarević lijepo intervenisao. Zatim su udarce oprobali Kobiljar s jedne i Brekalo s druge strane, no i jedan i drugi su bili neprecizni. Prva veća prilika desila se u 35. minuti kada se danas agilni Llanos našao u šansi, ali je golman Sarajeva Dizdarević spasio svoj tim.

I drugo poluvrijeme je bilo blago rečeno loše. Palić je oprobao svoje udarce u 55. i 60. minuti, ali nijednom nije bilo veće opasnosti po gol Širokog. Na drugoj strani gosti su zaprijetili nakon jednog prodora Brekala, ali je njegov centaršut bio previsok. U 90. minuti iz slobodnog udarca je centrirao Imamović, ali je neko od fudbalera gostiju skrenuo loptu u korner prije nego što je Palić stigao do nje. U nastavku akcije Hebibović šutira kraj gola. Do kraja meča nije bilo većih uzbuđenja pa je ostalo početnih 0:0, što i jeste najrealniji rezultat današnje utakmice.

Nakon ovog remija, barem za sada, Sarajevo se bodovno izjednačilo sa tuzlanskim timovima Tuzla Cityjem i Slobodom koji imaju po 13 bodova, a Široki Brijeg ostatak kola čeka na petoj poziciji sa osam osvojenih bodova.

Sarajevo poslalo poruku navijačima pred večerašnje finale

Fudbaleri Sarajeva večeras od 19:00 sati igraju finale Kupa BiH protiv Veleža.

Za susret na Bilinom polju vlada veliko interesovanje, ali ulaznica još uvijek ima.

– Još uvijek možete kupiti kartu za finale Kupa BiH. U bordo fan shopu ulaznice će biti u prodaji do 16:00 sati, objavili su iz FK Sarajevo.

Pobjednik Kupa BiH izborit će plasman u Evropu pa je time ova utakmica između Sarajeva i Veleža dobila više na vrijednosti.

Večeras finale Kupa BiH: Ko osvoji trofej ide u Evropu

Večeras će u Zenici biti odigrano finale Kupa BiH između Veleža i Sarajeva. Osim trofeja, pobjednik ovog susreta izborit će i plasman u Evropu, zbog čega ova utakmica ima posebnu draž.

Šef stručnog štaba FK Sarajevo, Dženan Uščuplić je uoči utakmice izjavio:

„Prije svega, očekujem jednu dobru utakmicu u odličnom ambijentu. Želja mi je da bude pun stadion navijača obje ekipe i da odigramo jednu jaku utakmicu. Velež je kvalitetna ekipa koja je pokazala da je dosta konkretna i ozbiljna u svojoj igri. Sama činjenica da igramo finale nosi jednu posebnu odgovornost i igrači će morati da budu na visini zadatka kako bismo ispunili naš cilj.“

Njegov kolega na klupi Veleža, Feđa Dudić kaže:

„U finalu Kupa očekujemo jedan spektakl, jer odavno veći ulog nije bio u jednoj utakmici, tako da će sigurno i navijači dati veliku podršku svojim klubovima od prve do zadnje minute. Bez obzira ko je u kakvoj formi, šanse za osvajanje Kupa su izjednačene. Sigurno neke od prednosti Sarajeva su individualni kvalitet, pogotovo igrača prema naprijed, dok je na našoj strani tim i kolektiv.“

Meč Sarajevo-Velež na programu je u 19:00 sati uz direktan prenos na Arena Sport TV. Utakmicu sudi Irfan Peljto.

Put do finala

Oba tima su do finala došla na impresivan način. Mreže Sarajeva i Veleža su se u najmasovnijem takmičenju tresle samo po jedan put. Sarajevo je jedini gol primilo u prvom kolu u Modriči, dok je put do mreže Veleža pronašla samo ekipa Širokog Brijega u revanš utakmici četvrtfinala.

FK Sarajevo

1/16 finala

Alfa Modriča-Sarajevo 1:4 (Mitar Trifković 59’ – Matthias Fanimo 18’, 68’, Anel Hebibović 20’, Halid Šabanović 39’)

1/8 finala

Sarajevo-Ljubić 1:0 (Kenan Dervišagić 84’)

1/4 finala

Sarajevo-Sloboda 2:0 (Hamza Čataković 4’, Mersudin Ahmetović 47’)

Sloboda-Sarajevo 0:0

1/2 finala

Sarajevo-Igman Konjic 2:0 (Daniel Avramovski 28’, Hamza Čataković 71’)

Igman Konjic-Sarajevo 0:2 (Krste Velkoski 28’, Dal Varešanović 90'+2)

FK Velež

1/16 finala

Zvijezda 09-Velež 0:3 (Dino Hasanović 14’, Slaviša Radović 52’, Obren Cvijanović 86’)

1/8 finala

Sloga Gornji Vakuf/Uskoplje-Velež 0:6 (Brandao de Souza 15’, Dino Hasanović 33’, Slaviša Radović 34’, Nemanja Anđušić 42’, Omar Pršeš 83’, Dženan Zajmović 89’)

1/4 finala

Velež-Široki Brijeg 4:0 (Nermin Haskić 36’, 63’, Alen Dejanović 55’, Samir Radovac 83’)

Široki Brijeg-Velež 1:0 (Tonči Mujan 70’)

1/2 finala

Velež-Tuzla City 4:0 (Alen Dejanović 9’, 65’, Đani Salčin 28’, Nemanja Anđušić 38’)

Tuzla City-Velež 0:1 (Edo Vehabović 41’)

Kontroverzni stručnjak Nenad Lalatović preuzima bh. premijerligaša!?

Kontroverzni srbijanski nogometni trener Nenad Lalatović blizu je preuzimanja klupe banjalučkog Borca, saznaje portal Klix.ba.

Nenad Lalatović (44) i ranije se spominjao kao potencijalni kandidat za dolazak u bh. nogomet, a posebno u FK Borac, no od toga nije bilo ništa. Ipak, čini se da je došao trenutak da Lalatović napusti Srbiju i stigne u naš nogomet.

Riječ je o stručnjaku koji je trenutno na klupi Radničkog iz Kragujevca s kojim je izborio opstanak. Lalatović nije želio komentarisati navode o promjeni sredine sve dok ne izbori opstanak s klubom, a nakon što je to učinio prošlog vikenda, obavio je razgovore s predstavnicima Borca.

Kako saznaje portal Klix.ba, Lalatović je sa čelnicima Borca obavio razgovore i postoji obostrana želja za sklapanjem saradnje što bi se moglo dogoditi uskoro.

S Lalatovićem na klupu Borca trebala bi stići peteročlana ekipa u stručnom štabu, što je bio jedan od zahtjeva srbijanskog trenera. Finalni pregovori i dalje su u toku.

Lalatović je tokom karijere vodio brojne srbijanske klubove među kojima i Crvenu zvezdu i Vojvodinu. Bio je selektor U-21 i U-20 reprezentacija Srbije, a radio je i u Radničkom iz Niša, Čukaričkom, Borcu iz Čačka, Voždovcu, Proleteru i Sremu.

Jedini inostrani angažman imao je u Saudijskoj Arabiji gdje je na svega osam utakmica vodio Al-Batin. Ta neslavna epizoda trajala je od jula do oktobra prošle godine.