Rukomet

Ljubav prema BiH ne poznaje granice: “Zmajevi” će večeras imati posebnu podršku

,

Ambasadorica Bosne i Hercegovine u Češkoj Martina Mlinarević vozom se zaputila u Slovačku kako bi večeras bodrila Bosnu i Hercegovinu na otvaranju Evropskom prvenstv u rukometu.

“Prije svitanja, s vlakom iz Praga do Bratislave, bodriti večeras našu rukometnu reprezentaciju na njihovoj prvoj utakmici na Europskom rukometnom prvenstvu, jedan je izvrstan početak dana”, napisala je amabsadorica BiH u Češkoj na svom Twitter profilu.

Susret BiH i Švedske počinje od 20:30 sati.

Ostali sportovi

Francuska nakon čudesnog preokreta u polufinalu Eura

U posljednjoj utakmici drugog kruga Evropskog prvenstva u rukometu selekcija Danske je kao favorit izgubila od Francuske rezultatom 30-29, te tako poslala Island u borbu za peto mjesto.

Prije susreta Francuzima za prolaz je igrala pobjeda ili remi, a Islandu jedino pobjeda Danske. Tako će u polufinalu igrati Francuska protiv Švedske i Španija protiv Danske.

Selekcija Danske imala je ogromnu prednost na poluvremenu rezultatom 17-12, ali se Francuzi nisu predavali, a najzaslužniji za čudesan preokret bio je Nikola Karabatić, koji je postigao tri pogotka, ali kada je to najviše trebalo.

U redovima Francuske istakao se Descat sa osam golova, koliko je dao i Mem, dok je pored Karabatića tri gola dao i Lenne. U redovima Danske najbolji je bio Kirkelokke sa čak deset postignutih golova.

Rukomet

Rusi odlučili: Bh. stručnjak ostaje selektor

Iskusni bosanskohercegovački trener Velimir Petković ostaje na čelu rukometne selekcije Rusije.

Banjalučanin je na kormilo došao u martu 2020. godine. Nakon što su Rusi ostali bez šansi za plasman u polufinale Evropskog prvenstva bilo je glasina da bi mogao odstupiti, međutim od toga neće biti ništa.

Rukometni savez Rusije saopštio je kako 65-godišnji Petković ostaje na mjestu selektora.

– Nema sumnje u Velimirovu kompetentnost i njegovu želju da radi. Očigledno umije da podigne momke, da izvuče maksimum iz ekipe. Vidim međusobno poverenje, a to vrijedi mnogo – rekao je predsjednik saveza Sergej Šiškarjev.

Petković je karijeru počeo u Borcu, a prije nego što je došao u Rusiju, iza sebe ima i dugogodišnji rad u Njemačkoj gdje je vodio Füchse Berlin, Göppingen, Wetzlar, Ossweil, Rintheim, Scharnhausen, Wernau…

Rukomet

Francuzi deklasirali Crnogorce, ali polufinale je još uvijek daleko

Francuski rukometaši ostali su u igri za polufinale EURA svladavši u 3. kolu 1. skupine u Budimpešti Crnu Goru s 36-27 (16-12).

Crnogorci su se odlično držali sve do 25. minute (11-11), kada su se Francuzi do poluvremena odvojili na četiri gola razlike, a u drugom dijelu narasla je i i do deset razlike.

Mem je sa sedam golova bio prvi strijelac kod Francuza, kojima je u 18. minuti crveni karton dobio golman Gerard zbog grubog nasrtaja, dok je kod Crne Gore sedam golova zabio Miloša Vujović. Kapiten Crnogoraca Vasko Ševaljević dobio je u 13. minuti crveni karton zbog udaranja Nikole Karabatića u lice.

Francuzi će sigurno u polufinale ukoliko ne izgube od Danaca u srijedu ili ukoliko Island ne svlada Crnu Goru.