Ostalo

Mostar SG Staklorad osvojio duplu krunu

,

Revanš susret finala Kup-a Bosne i Hercegovine u futsalu između Centra i Mostar SG Staklorada odigran je danas u Sarajevu.

Iako je Centar pobijedio sa 5:4, trofej je otišao u Mostar zbog pobjede od 5:3 u prvom susretu.

Već u na samom otvaraju utakmice Josip Lokmer pogađa mrežu Mostaraca za 1:0. Jelić je mogao udvostručiti prednost u 7. minuti, ali je njegov pokušaj iskosa sa desne strane zaustavio Tinjak.

U istoj minuti gosti kažnjavaju taj promašaj. Marijo Aladžić je precizan sa distance za 1:1. Odlično je sa desetak metara udaljenosti šutirao De Souza u 10. minuti, a Omerbegović interveniše i izbacuje loptu u korner. Minutu poslije još jednom je pokušao De Souza, ali je Omerbegović još jednom uspješniji.

Kahvedžić je u 12. minuti istrčao jednu kontru i iz povoljne pozicije pogađa golmana Mostaraca. Odličnu priliku za Centar imao je i Jusić u 17. minuti. Primio je loptu na lijevoj strani i neometan šutirao pravo u Tarika Tinjka.

Domaći tim do nove prednosti dolazi u 19. minuti susreta. Mostarci nisu čuvali Kahvedžića koji je ostao sam na desetak metra od protivničkog gola i pogađa mrežu za 2:1. U posljednjoj minuti prvog poluvremena Bilal Jelić postiže treći pogodak za sarajevski tim.

I u drugom poluvremenu igralo se brzo i atraktivno, ali prva prilika viđena je u 28. minuti kada su gosti i smanjili prednost Centra na 3:2. Šut Pavlovića izblokirao je Jusić, a lopta se odbila do Vladana Vesića koji iskosa sa lijeve strane, iz teške pozicije loptu šalje od prečku u gol Omerbegovića.

U 31. minuti Mostar izjednačuje rezultat preko Josipa Božinovića.Već u narednoj minuti odlično je šutirao Bilal Jelić, ali je Tinjak još jednom na visini zadatka.

Četvrti pogodak Mostarci postižu u 33. minuti. Domaći igrači su zaboravili na Vesića koji je ostao sam kod protivničkog šesterca, predriblao je golmana Omerbegovića i pogodio mrežu za 3:4.

Centar je nakon tog gola igrao sa golman-igračem što im se isplatilo u 35’ kada Jelić pogađa za novo izjednačenje. Odličnu priliku za Centar nije iskoristio Husić u 36. minuti kada je promašio prazan gol protivnika.

U 38’ domaći tim još jednom preokreće rezultat. Jelić je sam krenuo na gol protivnika i sa distance pogodio za 5:4. Natavio je domaći sastav sa napadima, a u 39. minuti Kahvedžić je bio neprecizan iz povoljne pozicije i to je bila posljednja šansa na susretu.

Kapiten Mostra Marijo Aladžić je nakon meča izjavio: „Uspjeli smo da sačuvamo prednost iz prve utakmice. I pored minimalnog poraza mi se na kraju radujemo. Oba susreta su bila jako dinamična i mislim da je publika imala šta da vidi. Čestitao bih i ekipi Centra na fer i korektnom nadmetanju.“

Po završetku utakmice uslijedila je ceremonija proglašenja pobjednika, a pehare i medalje finalistima uručio je izvršni direktor sektora za sport NS/FS BiH Elmir Pilav.

Centar-Mostar SG Staklorad 5:4 (3:1)

Dvorana: „Ramiz Salčin“ Sarajevo.

Sudije: Zoran Sofrenić (Bijeljina), Nermin Gabela (Goražde), Danijel Mijatović (Bijeljina).

Delegat: Risto Ivanović (Istočno Sarajevo).

Posmatrač suđenja: Boro Elčić (Istočno Sarajevo).

Golovi: 1:0 Lokmer (1’), 1:1 Aladžić (7’), 2:1 Kahvedžić (19’), 3:1 Jelić (20’), 3:2 Vesić (28’), 3:3 Božinović (31’), 3:4 Vesić (33’), 4:4 Jelić (35’), 5:4 Jelić (38’).

Žuti kartoni: Kahvedžić (Centar), Aladžić, Šikalo, Bošković (Mostar).

Centar: Bahrudin Omerbegović, Josip Lokmer, Nermin Jusić, Nerin Kahvedžić, Bilal Jelić, Zinedin Buljubašić, Dino Nuhanović, Adi Pitić, Fadil Seferović, Admir Musić.

Mostar SG Staklorad: Tarik Tinjak, Daniel Marinjo De Souza, Marijo Aladžić, Dejan Pavlović, Josip Božinović, Josip Bošković, Elvir Salčin, Rijad Memić, Enis Isaković, Tarik Džemić, Vladan Vesić, Slaven Novoselac, Marin Šunjić, Benjamin Šikalo.

Fudbal

Karleuša iz Dubaija poručuje: “Ostavljam te”, Duško ne reaguje, a Sofija najavljuje tužbe

Prije neki dan u medijima se pojavila vijest da su u navodnoj ljubavnoj vezi bivši fudbaler Duško Tošić i Sofija Šašić, kćerka Sonje Vuksanović i pjevača Željka Šašića.

Naime, Sofija je ovih dana u žiži javnosti nakon što je procurila informacija da su ona i suprug Jelene Karleuše u tajnoj vezi. Sofija i 15 godina stariji fudbaler mjesecima navodno, vješto kriju romansu.

Duško Tošić i Sofija Šašić, kako prenosi “Hello magazin” u vezi su nekoliko mjeseci, najčešće se viđaju u jednom od njegovih stanova, a za njihovu vezu saznala je navodno i Jelena Karleuša.

Pred nastup u Dubaiju, dok se pripremala za koncert, Jelena je objavila video, uz pjesmu “Ostavljam te” koju je svojevremeno otpjevala sa bugarskim pjevačem Azisom. Mnogi su ovaj postupak protumačili i kao definitivnu poruku još uvijek zakonitom mužu, koji je zbog nasilja dobio jednomjesečnu zabranu prilaska pjevačici.

Uprkos sve glasnijim špekulacijama o svemu ovome, za hrvatski magazin “Story” Sofija je demantovala navode: “Apsolutna laž, tužba je poslata”.

Ostalo

Predsjednik Rukometnog saveza BiH vrijeđao novinarku zbog pitanja

Upravni odbor Udruženja/Udruge BH novinari i Linija za pomoć novinarima najoštrije osuđuju brutalne uvrede koje je ekipi portala Capital iz Banja Luke uputio Marinko Umičević, član Senata Republike Srpske, odbornik SNSD-a u Skupštini Grada Banja Luka, predsjednik Rukometnog saveza RS i tehnički direktor fabrike Bema.

Prilikom telefonskog poziva koji je novinarka Capitala Bojana Ninković uputila Umičeviću sa upitom da komentariše to što je Rukometni klub “Borac m:tel” od Grada Banja Luka 2020. godine dobio grant u iznosu od 126.867 KM, dok je u isto vrijeme Umičević bio potpredsjednik tog kluba i odbornik u Skupštini grada Banja Luka, što po zakonu predstavlja sukob interesa, Umičević je na račun novinarke Capitala te direktora i glavnog i odgovornog urednika tog portala Siniše Vukelića izgovorio niz najprizemnijih uvreda i psovki, koje u ovom tekstu iz pristojnosti nećemo citirati.

Ovo je još jedan u nizu slučajeva prijavljenih Liniji za pomoć novinarima posljednjih mjeseci u kojima političari i visoki javni funkcioneri u Republici Srpskoj verbalno napadaju, prijete, vrijeđaju i omalovažavaju novinare, te na taj način “odgovaraju” na njihove zahtjeve za pristup informacijama od javnog interesa.

Uprkos tome što je Upravni odbor BH novinara u više navrata javno reagirao i redovno prijavljivao ovakve slučajeve nadležnim institucijama, te apelovao na predstavnike vlasti u RS-u da štite slobodu medija i pravo novinara, kao i svih drugih građana, da žive i rade u sigurnom ambijentu, čini se da situacija postaje samo gora za medijske profesionalce u tom entitetu, ali i u cijeloj državi. Posebno su “na meti” oni koji se bave istraživačkim novinarstvom i otkrivaju brojne koruptivne afere vlasti, zbog čega su svakodnevno izloženi pritiscima, uvredama i govoru mržnje na društvenim mrežama i portalima, te besprizornim pokušajima kompromitacije njihovog ličnog i profesionalnog integriteta.

Podsjećamo da je u najnovijem izvještaju organizacije Human Rights Watch istaknuto kako „javni dužnosnici u BiH potiču ksenofobiju, ne hvataju se ukoštac s diskriminacijom i vrše pritisak na novinare“, a Evropska komisija je u svom posljednjem izvještaju također izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog sve većeg političkog pritiska, zastrašivanja i prijetnji novinarima u Bosni i Hercegovini. Istraživanje BH novinara pokazalo da je u posljednje tri godine više od 40 posto medijskih radnika bilo izloženo prijetnjama i zastrašivanju, uglavnom od strane političara i javnih dužnosnika.

Udruženje BH novinari nastavit će svim raspoloživim sredstvima da štiti prava novinara i da se zalaže za slobodno i nezavisno novinarstvo. Navedeni slučaj, kao i sve prethodne, prijavit ćemo domaćim i međunarodnim institucijama i organizacijama za zaštitu slobode medija.

Od predstavnika vlasti u BiH na svim nivoima i lidera političkih partija očekujemo da ovakve pojave javno i konkretno osude i sankcionišu svoje članove koji se prema novinarima ponašaju poput Marinka Umičevića, te na taj način pokažu da njihova podrška slobodnim medijima u demokratskom društvu nije samo na nivou ispraznih fraza.

Upravni odbor Udruženja/Udruge BH novinari/Linija za pomoć novinarima

Ostalo

Vrhunski sport na BHRT-u u 2022. godini

Počinjemo sa Evropskim prvenstvom u futsalu. Prijenosi nastupa nacionalnog tima Bosne i Hercegovine, ekipa iz regije, ali i najzanimljivijih utakmica na šampionatu.

U februaru istinski praznik zimskih sportova – Zimske olimpijske igre u Pekingu. Navijamo za naše predstavnike, očekujemo uzbuđenja na borilištima, velike domete i rezultate za sjećanje najboljih sportista na snijegu i ledu

I konačno, najatraktivnije – Svjetsko prvenstvo u nogometu. Najvažnija sporedna stvar na svijetu, prvi put krajem godine, prvi put u jednoj zaljevskoj zemlji, i prvi put sve utakmice u jednom gradu…

Budite uz programe Radiotelevizije Bosne i Hercegovine i pratite najzanimljivija svjetska sportska takmičenja, saopštili su iz BHRT-a.