Tenis

Nadal u finalu Australian Opena, ima priliku postati rekorder

,

Španski teniser Rafael Nadal (35) plasirao se u finale prvog Grand Slam turnira sezone Australian Opena nakon što je u polufinalu pobijedio Talijana Mattea Berrettinija sa 6-3, 6-2, 3-6, 6-3.

Nadalu, trenutno petom teniseru svijeta, bit će to šesti nastup u finalu Australian Opena, a do sada je slavio samo jednom, 2009. godine.

Španac će se za rekordni 21. Grand Slam naslov u karijeri boriti protiv pobjednika susreta između Rusa Daniila Medvedeva i Grka Stefanosa Tsitsipasa.

Nadal je do sada u karijeri osvojio 20 Grand Slam naslova – čak 13 puta je pobijedio na Roland Garrosu, četiri puta na US Openu, dva puta u Wimbledonu, a jednom u Australiji.

Po 20 naslova na četiri najveća svjetska turnira imau i Srbin Novak Đoković, koji je deportiran iz Australije prije početka turnira, te Švicarac Roger Federer koji nije nastupio zbog problema s koljenom.

Tenis

Dvostruki finalist Roland Garrosa sad je ispao u prvom kolu

Dvostruki finalista Roland Garrosa i bivši treći teniser svijeta, Austrijanac Dominic Thiem, nastup na ovogodišnjem Grand Slam turniru u Parizu okončao je već u prvom kolu. Bolji od Thiema za dva sata igre bio je Bolivijac Hugo Dellien 6:3, 6:2, 6:4.

Bio je to tek šesti Thiemov meč u 2022. godini nakon devetomjesečne pauze zbog povrede, a ujedno i šesti poraz. Osim dva finala Roland Garrosa, Thiem je prije dvije godine pobijedio na US Openu, a iste je godine igrao i finale Australian Opena.

Ostali sportovi

ATP drastično kaznio Wimbledon, šokantne stvari u najavi!

Asocijacija teniskih profesionalaca (ATP) oduzela je Wimbledonu poene zbog odluke organizatora tog turnira da ne dozvole ruskim i bjeloruskim teniserima, ali i teniserkama da ne učestvuju na događaju.

Jedan od najprestižnijih turnira na svijetu mogao bi doživjeti potpuni krah ove godine. Pitanje je koliko su teniseri spremni da se žrtvuju samo da bi učestvovali na Wimbledonu, riskirali eventualnu povredu, a zauzvrat ne bi dobili ništa čak i ako ga osvoje!

“Mogućnost igrača bilo koje nacionalnosti da učestvuju na turnirima na osnovu svojih zasluga i bez diskriminacije je fundamentalna za naš Tour”, stoji u saopštenju ATP.

Tako je za sada upitno hoće li se Wimbledon uopšte održati, a ukoliko se to desi imaće revijalni karakter. No, ostaje prostor da se promijeni odluka i dopusti Rusima i Bjelorusima da se bore na britanskoj travi.

Naknadno je objavljeno i da će bodovi sa prošlogodišnjeg Wimbledona biti izbrisani, a kako znamo, šampion je bio Novak Đoković.

Ako znamo da je Novak Đoković aktuelni šampion, ukoliko ne dođe do naknadnih promjena, svjetski broj jedan će izgubiti taj status! Njemu će biti izbrisano 2000 poena i pašće na čak treće mjesto, prenose Sportske.net.

Ukoliko postane zvanično, biće ovo najgori ranking Novaka Đokovića još od 10. avgusta 2018. godine kada je bio također treći.

Tenis

Tuzlanska teniserka nije uspjela prirediti novu senzaciju

Tuzlanska teniserka Nefisa Berberović, nije uspjela prirediti novu senzaciju te je ispala u osmini finala turnira u Strasbourgu.

Kaje Juvan, 81. teniserka na Wta listi savladala je Nefisu Berberović sa 2:0 u setovima i to rezultatom 6:2 i 6:3.

Podsjetimo, Nefisa je prethodno kreirala senzaciju izbacivši Sloane Stephens, 53. teniserku svijeta.