BH Reprezentacija

Očajna igra Zmajeva: Danci rutinski pobijedili, BiH već četiri utakmice bez postignutog pogotka

,

Danska je na domaćem terenu u Kopenhagenu sa 2:0 savladala Bosnu i Hercegovinu u prijateljskom meču, a golove su za Dance postizali Martin Braithwaite i Andreas Cornelius.

Ponovo nismo vidjeli mnogo od naše selekcije, koja je bila potpuno bezopasna u napadu, pa je i četvrti meč zaredom ostala bez postignutog gola. Opet su se Zmajevima ponavljale katastrofalne greške u odbrani. Kao boljka su se još jednom pokazali prekidi, pošto je BiH oba gola primila nakon kornera.

Iskoristila je Danska te rupe u našoj igri i na kraju zasluženo slavila sa sigurnih 2:0. Tako Zmajevi i dalje čekaju na neki trijumf, a posljednji su, podsjećamo, upisali u novembru 2019. protiv Lihtenštajna. Danska je, s druge strane, ovom pobjedom napravila dobru uvertiru za Evropsko prvenstvo, na kojem će, za razliku od BiH, učestvovati.

U prvih petnaestak minuta gotovo da nije nikako bilo uzbuđenja, a onda su Danci poveli iz prve ozbiljnije prilike. Nakon kornera, lopta se odbila do Martina Braithwaitea koji glavom pogađa mrežu naših igrača za 1:0.

BiH je najbolju priliku imala u 24. minuti. Također nakon kornera, Vladan Danilović je šutirao glavom, a defanzivci Danske su sa gol linije uspjeli izbiti loptu i spriječiti siguran gol.

Do odlaska na odmor se rezultat nije mijenjao, pa se na odmor otišlo s 1:0.

U nastavku ista priča – Danci su imali inicijativu, a ekipa Ivayla Peteva bila je potpuno bezopasna u napadu gdje Zmajevi apsolutno nisu imali ideje.

Do drugog gola Danska dolazi u 73. minuti i to opet nakon kornera. Ovaj put je nakon ubačaja glavom pogodio rezervista Andreas Cornelius.

Već tri minute poslije Danci su mogli do trećeg gola nakon fantastičnog prodora Maehlea, ali sjajno je njegov udarac zaustavio Vasilj, nakon čega loptu izbija Saničanin.

U 84. minuti je poraz Zmajeva mogao ublažiti Prevljak, ali je iz dobre pozicije šutirao pored gola Danaca. Do kraja nije bilo promjene rezultata.

BiH pobijedila Italiju

Futsal reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je sinoć u prijateljskom meču u Manzanu selekciju Italije sa 4:3.

Dva gola za bh. tim postigao je Josip Bošković, a u strijelce su se upisali Marijo Aladžić i Davor Arnautović. Za Italiju su pogađali Antonino Isgrò, Alex Merlim i Francesko Liberti.

Tokom čitave utakmice futsal Zmajevi su imali veliku podršku sa tribina, a na kraju su reprezentativci i navijači zajedno proslavili pobjedu u dvorani Palasport di Manzano.

Na istom mjestu večeras u 20:30 sati ove selekcije će odigrati još jedan meč.

Italija-Bosna i Hercegovina 3:4 (1:2)

Golovi: 0:1 Bošković (3'16”), 1:1 Isgrò (9'50”), 1:2 Merlim (19'59”), 2:2 Aladžić (22'23”), 2:3 Liberti (23'20’), 3:3 Bošković (33'47”), 3:4 Arnautović (36'16”).

Italija: Berthod, Musumeci, De Matos, Merlim, Podda, Pietrangelo, Pieri, Liberti, Motta, Donin, Isgrò, Lo Cicero, Tornatore, Di Eugenio, Biscossi. Selektor: Massimiliano Bellarte.

Bosna i Hercegovina: Milanović, Ivanković, Bošković, Baručija, Duvnjak, Sesar, Arnautović, Radujković, Gosto, Aladžić, Čorhodžić, Džindić, Kalajdžić, Poračanin. Selektor: Ivo Krezo.

Vaha za Sportske otvoreno odgovorio hoće li biti selektor BiH i kada

Trofejni bh. stručnjak Vahid Halilhodžić stigao je u Mostar, gdje je uz kafu razgovarao sa urednikom Sportskih, Sinanom Sinanovićem.

Pitanje koje je za bh. javnost možda i najvažnije jeste da li bi popularni Vaha sjeo na selektorsku klupu reprezentacije BiH?

“I ako sutra umrem, sutra će me sahraniti ovdje. Ovo je moja država, moj narod. Ovo što se dešava, to mene boli. Sve su zapalili, opljačkali, ostao sam bez ičega. Ja sam odan ovoj državi. Ja znam kakav sam karakter, ovakav jedan karakter bi došao u sukob sa svim tim nacionalistima, koji žele samo da unište bh. fudbal.”

“Ja ću vjerovatno pomoći na neki način. O tome ne volim mnogo pričati. Ja imam dovoljno novca, meni toga ne treba. Ja kada bi došao želio bih samo da pomognem. Kada se reprezentacija BiH dovede u Banja Luku i Mostar, možemo pričati o tome.”, jasno je rekao Vahid Halilhodžić.

Pogledajte razgovor za Sportske.ba OVDJE

Zmajice poražene od Filipina u prijateljskoj utakmici

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ubjedljivo je poražena od selekcije Filipina u prvoj prijateljskoj utakmicu u Termama Čatež.

Polufinalista Azijskog kupa trijumfovao je rezultatom 3:0, a tim Samire Hurem priliku da popravi utisak imat će u nedjelju, kada će biti odigran drugi duel.

Već u sedmoj minuti Filipinke su stigle do vodstva, preko Tare Alison Šelton, dok je prednost udvostručena šest minuta prije odlaska na odmor, kada je precizna bila Sarina Izabel Bolden.

Konačan rezultat postavljen je u 81. minutu, drugim golom Bolden, dok je BiH u samom finišu mogla do počasnog gola, ali je Dajana Spasojević u 89. minutu pogodila prečku.

Bila je to druga najbolja šansa za Zmajice u ovom meču – prvu, još u prvom poluvremenu, nije iskoristila naša najbolja igračica Milena Nikolić, kada je udarcem glavom poslala loptu pored stative.

Podsjetimo, reprezentaciju Bosne i Hercegovine u septembru očekuju duel sa Azerbejdžanom, koji će dati odgovor na pitanje da li će najbolje bh. fudbalerke zazuzeti drugo mjesto u kvalifikacionoj grupi i samim tim steći pravo nastupa u baražu za Mundijal 2023.

Zmajice su pred posljednja dva kola drugoplasirane sa deset bodova, dok trećeplasirana Crna Gora ima utakmicu i bod manje. Do kraja kvalifikacija Crnogorćke će gostovati Danskoj i dočekati Maltu.