Ostalo

Održano 37. seniorsko prvenstvo ŠK Igman Konjic

,

Proteklog vikenda u slastičarni “Nur” u organizaciji jednog od najaktivnijih klubova u općini Konjic, Šahovskog kluba Igman održan je 37. po redu Seniorsko prvenstvo ŠK Igman Konjic.

Učestvovalo je 11 igrača, igralo se po Bergerovom sistemu (svako sa svakim), 11 kola uz tempo igre 25 minuta plus 10 sekundi od početka partije, Svi učesnici su imali FIDE rejting, titulu šampiona je branio Samuel Zenelaj, kadetski prvak BiH.

Poslije veoma zanimljivih partija i neizvjesnosti osmi put titulu prvaka je osvojio Muamer Mrndžić, 8,5 poena, glavni rejting favorit FM Tigran Kojić je imao isti broj poena, ali mu je zbog dodatnog kriterija pripalo drugo mjesto. treći je bio Fisnik Zenelaj, 8 poena, četvrti prošlogodišnji prvak Samuel Zenelaj, 6,5, peti Jakub Džafić, 6, šesti, Safet Lapo 4,5 poena.

Šestorica prvoplasiranih su dobili diplome, novčane nagrade i stekli pravo učešća u finalu prvenstva kluba 2019. godine.

Dužnost sudija su obavljali, dr. Mulić, Mrndžić, Kojić i Zelenaj.

(Ismet Nimanović/Sportske.ba)

Ostali sportovi

PK SPID obilježio Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Uz jedinstvenu poruku “šampioni inkluzije” na Olimpijskom bazenu Otoka u Sarajevu u nedjelju je održano sedmo tradicionalno klupsko takmičenje “U vodi smo svi jednaki” u organizaciji Plivačkog kluba SPID.

Na takmičenju je nastupilo oko 150 plivača i plivačica različitog stepena i oblika invaliditeta zajedno sa osobama tipičnog razvoja, koji su još jednom pobijedili sve predrasude i pokazali da smo svi jednaki.

Po tradiciji su uručena i posebna priznanja za one najsupješnije članove Plivačkog kluba SPID u godini na izmaku. Titulu najbolje plivačice u 2022. godini ponijela je Kanita Šabanović, najbolji plivač je Jan Radenović, dok je titula šampiona inkluzije otišla u ruke Miji Hadžiavdić.

Takmičenje su svečano otvorili i priznanja uručili ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Samir Avdić i ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović, kojima su domaćini uručili zahvalnice.

Zahvalnica za doprinos u radu prvog i jedinog plivačkog kluba za osobe sa invaliditetom dodijeljena je i Mirsadu Mufticu, doktoru Paraolimpijskog komiteta BiH.

Plivačko takmičenje “U vodi smo svi jednaki” organizuje se svake godine povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i 5. decembra Međunarodnog dana volontera, a bila je to prilika i za proslavu sedmog rođendana PK SPID.

Svim takmičarima su simbolično uručene medalje, saopćeno je iz PK SPID.

Doprinos ovogodišnjem takmičenju dali su volonteri studenti Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja Sarajevo. Poseban zabavni program priredio je Ristić Saša koji je pravio balone, zabavljao i uveseljavao djecu.

Plivački klub SPID dobitnik je brojnih nagrada za svoj rad među kojima i “UNICEF nagrade Šampion inkluzije” i “Nagrade za razvoj sporta” u Izboru najboljeg sportiste BiH u organizaciji “Nezavisneih novina” i BHRT.

Uz predsjednika i šefa stručnog štaba Amela Kapu, trenerski tim čine: Tarik Kurtanovic, Ilda Bučan Kukuruzović, Amra Arapović, Adnan Hadžović, Edvin Teskeredžić.

Elvedina Muzaferija zauzela 37. mjesto

Corinne Suter ostvarila je pobjedu u utrci superveleslalom u sklopu Svjetskog kupa koja je vožena u Lake Louisu.

Švicarska skijašica slavila je sa samo dvije stotinke prednosti ispred Austrijanke Cornelije Huetter.

Na pobjednićkom postolju, na najnižoj stepenici, završila je Ragnhild Mowinckel iz Norveške, koja je za pobjednicom zaostala 16 stotinki.

Elvedina Muzaferija, najbolja bh. skijašica, utrku je završila na 37. poziciji sa 2,87 sekundi zaostatka iza Suter, te je ostala bez bodova.

Inače, Priska Nufer, koja je završila na 30. mjestu i osvojila je jedan bod, bila je za skoro sekundu brža od naše skijašice (99 stotinki).

Bosna i Hercegovina ekipno prvoplasirana na Balkanom taekwondo prvenstvu

Taekwondo reprezentacija Bosne i Hercegovine osvojila je prvo mjesto ekipno na Balkanskom prvenstvu koje je održano u Albaniji.

Ovo je sjajan rezultat i pokazatelj da je BiH zasluženo dobila domaćinstvo za organizaciju ovog takmičenja u narednoj godini, saopćeno je iz Taekwondo saveza BiH.

Drugoplasirana je bila ekipa Turske, dok je treće mjesto osvojila Albanija.

– Pokazali smo da osim organizacionih uspjeha, naši sportisti ostvaruju vrhunske rezultate i stavljaju Bosnu i Hercegovinu na mapu uspješnih taekwondo nacija. Osvojili smo dvadeset zlatnih medalja i zasluženo se našli na postolju u ekipnom poretku – istakao je Samir Šarić, predsjednik Taekwondo saveza BiH.