BH Reprezentacija

Poraz Zmajeva za kraj kvalifikacija, Ukrajina u baražu

,

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine porazom je okončala kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine. Zmajevi su večeras na Bilinom polju poraženi sa 0:2 od Ukrajine, koja je tako izborila drugo mjesto u našoj grupi i baraž.

Zmajevi, koji su zaigrali skoro u kompletno promijenjenom sastavu u odnosu na meč s Finskom prije tri dana, su prvi put zaprijetili u 27. minuti kada je Prcić je sjajnom dubinskom loptom proigrao Demirovića koji je šutirao iz prve s desetak metara, ali pored gola.

Minutu kasnije Jarmolenko je šutirao sa 16 metara pored same stative i to je bila posljednja prilika za goste u prvih 45 minuta.

Zmajevi su preuzeli terensku inicijativu, a u posljednjoj minuti prvog poluvremena Nakon kornera Hadžikadunić je šutirao glavom, a Buščan čudesnom intervencijom uz pomoć stative spašava svoju mrežu. U nastavku akcije ni Demirović ni Ahmedhodžić nisu uspjeli iz gužve pogoditi gol Ukrajianca.

Ukrajina je napadala od starta drugog dijela, a u 56. minuti Ahmedhodžić je intervenisao u posljednjem trenutku ispred Yaremchuka. Ipak, nismo izdržali pritisak. Zinchenko je pogodio za vodstvo gostiju. Fudbaleru Manchester Cityja nije bilo teško zatresti mrežu gola Zmajeva. Pet minuta poslije Malinovskyi je šutirao pored gola.

Pokušao je Ahmedhodžić u 74. minuti, ali odbranio je to golman gostiju. Veliku šansa BiH je imala u 77. minuti. Makazicama je pokušao Prevljak, no odbranio je to Bushchan. Ukrajina je u 79. minuti udvostručila prednost. Dovbyk je sam izašao na Vasilja i pogodio. U nastavku gosti su u nekoliko navrata zaprijetili, ali rezultat se nije mijenjao.

Francuska je ranije u našoj grupi osigurala prvo mjesto i direktan plasman na Mundijal. Trikolori su večeras na gostovanju savladali Finsku sa 0:2 golovima Benzeme i Mbappea, a Finci su tako ostali bez drugog mjesta, koje je preuzela Ukrajina.

Reprezentativcu BiH znatno porasla cijena

Reprezentativcu BiH Amaru Dediću, nakon nastupa u Red Bull Salzburgu, znatno je porasla cijena.

Prema posljednjem ažuriranju na specijaliziranom portalu Transfermarkt, desni bek reprezentacije BiH vrijedi sedam miliona eura te mu je cijena narasla za tri miliona eura.

Budući da redovno igra u Red Bull Salzburgu, a da je svoj raskonšni talenat i potencijal pokazao i u prethodnim utakmicama u reprezentaciji, za očekivati je kako će Dediću cijena u kontinuitetu rasti.

Red Bull u svojim redovima ima dragulja i vrlo brzo će Dedić postati jedan od najvećih eksponata u izlogu ovog austrijskog kluba, koji je poznat kao klub koji po visokim cijenama prodaje svoje igrače.

Samira Hurem poslala pozive za historijski duel

Ženska „A“ reprezentacija Bosne i Hercegovine će u meču prve runde baraža za Svjetsko prvenstvo gostovati u Velsu.

Utakmica Vels-Bosna i Hercegovina na programu je 6. oktobra u 20:15 sati u Kardifu, a selektorka bh. tima Samira Hurem je pozvala sljedeće igračice:

Envera Hasanbegović (SFK 2000 Sarajevo), Almina Hodžić (SFK 2000 Sarajevo), Indira Faković (Emina), Melisa Hasanbegović (Sporting, Portugal), Amela Kršo (SFK 2000 Sarajevo), Andrea Grebenar (Hajduk Split, Hrvatska), Gloria Slišković (SFK 2000 Sarajevo), Selma Kapetanović (ŽNK Split, Hrvatska), Andrea Gavrić (1. FC Köln, Njemačka), Ena Šabanagić (SFK 2000 Sarajevo), Alma Kamerić (SFK 2000 Sarajevo), Đula Velagić (SFK 2000 Sarajevo), Marija Aleksić (Arna-Bjørnar, Norveška), Marija Ana Milinković (SFK 2000 Sarajevo), Dajana Spasojević (SFK 2000 Sarajevo), Merjema Medić (Osijek, Hrvatska), Zerina Piskić (Emina), Amina Mujanović (Fortuna), Ena Taslidža (Eintracht Frankfurt, Njemačka), Minela Gačanica (SFK 2000 Sarajevo), Maja Jelčić (Sarajevo), Alma Krajnić (SFK 2000 Sarajevo).

Igračice će se okupiti 3. oktobra u Zenici.

BiH potvrđena u drugom šeširu, “Zmajevi” ne mogu igrati protiv jedne reprezentacije

Žrijeb za kvalifikacije za Evropsko prvenstvo bit će održan 9. oktobra.

UEFA je objavila i iznimke kod žrijeba, a BiH neće moći igrati protiv Kosova iz političkih razloga. Iz istog razloga ne mogu se sastati ni Srbija i Kosovo, kao i Armenija i Azerbejdžan, Bjelorusija i Ukrajina te Španija i Gibraltar.

UEFA je također navela da u istoj skupini mogu biti najviše dvije reprezentacije s potencijalno oštrim zimama, a to su Bjelorusija, Estonija, Farski Otoci, Finska, Island, Latvija, Litva i Norveška. Zbog velike udaljenosti pojedine momčadi mogu biti izvučene najviše jednom od udaljenijih reprezentacija pa Azerbajdžan može biti samo u skupini s Gibraltarom, Islandom i Portugalom. Island samo s Gruzijom, Izraelom, Armenijom ili Kiprom.