Rukomet

Rusi odlučili: Bh. stručnjak ostaje selektor

,

Iskusni bosanskohercegovački trener Velimir Petković ostaje na čelu rukometne selekcije Rusije.

Banjalučanin je na kormilo došao u martu 2020. godine. Nakon što su Rusi ostali bez šansi za plasman u polufinale Evropskog prvenstva bilo je glasina da bi mogao odstupiti, međutim od toga neće biti ništa.

Rukometni savez Rusije saopštio je kako 65-godišnji Petković ostaje na mjestu selektora.

– Nema sumnje u Velimirovu kompetentnost i njegovu želju da radi. Očigledno umije da podigne momke, da izvuče maksimum iz ekipe. Vidim međusobno poverenje, a to vrijedi mnogo – rekao je predsjednik saveza Sergej Šiškarjev.

Petković je karijeru počeo u Borcu, a prije nego što je došao u Rusiju, iza sebe ima i dugogodišnji rad u Njemačkoj gdje je vodio Füchse Berlin, Göppingen, Wetzlar, Ossweil, Rintheim, Scharnhausen, Wernau…

Ostali sportovi

Okončano prvenstvo za rukometašice, ŽRK Grude prvakinje!

Odigrano je posljednje 22. Kolo Premijer lige BiH za rukometašice, i u ovom kolu domaće ekipe su maksimalne, sedmorostruki prvak BiH Grude su savladale Ilidžu 34:23, mostarski Zrinjski Jednstvo 26:23, banjalučki Borac prijedorsku Miru 40:23, Knežpoljka Hadžiće 31:27 i Krivaja Leotar 28:19.

ŽRK Grude – ŽRK Ilidža 34:23 (19:10)
Grude, SD „Bili Brig“, gledalaca: 500, sudije: Marko Miljević i Zoran Petrović oba Banja Luka, delegat: Srđan Jović (Doboj). Sedmerci: Grude 5 (3), Ilidža 5 (4), iskjučenja: Grude 8, Ilidža 14 minuta.

ŽRK Grude: Šumelj, Vujisić, Rašić, Jelčić 3, Miloš, Nikić 1, Boban, Petković 2, Lugonjić 1, Vujić 6, Džidić 2, Lovrić 4, Boras, Karačić 2, Zubac 4, Ilić 9. Trenerica: Zlata Zubac.

ŽRK Ilidža: Draganić, Mihajlović 2, Bujak 5, Hasibović, Perla 6, Pavlović 1, Imširević 2, Hodžić, Janković 1, Jahić, Omerović 3, Pandurević, Janković 2, Memić, Škaljić 1. Trener: Elvir Baručija.

Ismet Nimanović

Kakanj na pragu povratka u Premijer ligu BiH

U derbi susretu 25. kola Prve rukometne lige Federacije Bosne i Hercegovine – grupa Sjever, zenički Čelik Junior je pred oko 1.000 gledalaca u Gradskoj areni “Husejin Smajlović” protiv Kaknja remizirao rezultatom 27:27 (15:16).

Čeliku je bila potrebna pobjeda, dok je Kaknjcima bio dovoljan i neriješen rezultat s kojim su se, kolo prije kraja, dodatno približili plasmanu u Premijer Ligu BiH. Kakanj će u zadnjem kolu biti domaćin Travniku, kada će imati priliku da pobjedom definitivno osigura povratak u PLBiH BiH. Čelik Junior ovim je rezultatom definitivno ispao iz trke za naslov prvaka, ali se eventulnom kiksu Kakanjaca nadaju rukometaši gradskog rivala Čelika.

Mladi zenički tim, nakon što je na kraju prvog poluvremena gubio s 15:16, u 40. minuti poveo je s 21:18, što je bila i najveća prednost koju je jedan tim imao u ovom meču. Gosti su iz sedmerca u 45. minuti poravnali na 21:21 te u 48. minuti i preokrenuli na 21:22, ali Čelik je u 51. minuti ponovo preokrenuo rezultat u svoju korist na 23:22.

Ekipe su se i u nastavku smjenjivale u vodstvu, ali nijedna do kraja nije imala vodstvo veće od jednog gola razlike. U igri gol za gol, Čelik se, pri rezultatu 27:27, na 27. sekundi prije kraja uspio odbraniti, ali nisu uspjeli postići i gol pa je ostao taj rezultat, s kojim su više bili zadovoljni Kakanjci.

Najefikasniji u timu Čelika bili su Stjepan Baltić sa sedam, Jasmin Omerdić sa šest i Ahmed Grabus sa pet golova, dok su pobjedničku ekipu Kaknja predvodili Belmin Hrustić sa šest te Kerim Čabaravdić i Benjamin Hrustić sa po pet golova.

Premijer liga BiH za rukometašice: Sve pobjede domaćih ekipa

Odigrani su susreti pretposljnjeg 21. kola Premijer lige BiH za rukometašice, na sve četiri odigrane utakmice slavile su domaće ekipe, Hadžići DG je slavio protiv banjalučkog Borca 30:21, Jedinstvo Brčko protiv Krivaje 32:27, Izviđač CO je sasvladao mostarski Zrinjski 19:16 i Ilidža Knežpoljku 28:23. ŽRK Grude koje su dva kola prije kraja prvenstva osigurale sedmu titulu prvakinja Bosne i Hercegovine utakmicu u Trabinju igraju u utorak 17. maja.