Fudbal

UEFA odbila intoniranje britanske himne

,

Europska fudbalska federacija (UEFA) odbila je zahtjev Manchester Cityja, Chelseaja i Rangersa.

Britanski timovi podnijeli su zahtjev za intoniranje britanske himne pred početak njihovih susreta u drugom kolu Lige prvaka. Ovi klubovi željeli su da se himna svira u spomen na kraljicu Elizabetu II, koja je preminula prošlog četvrtka.

“Neće se svirati himne, to takođe uključuje i himnu Lige šampiona, na temelju održavanja dosljedne ceremonije prije utakmica, u tišini i bez ikakvih slavljeničkih aktivnosti na svim mestima u Ujedinjenom Kraljevstvu, kako bismo iskazali poštovanje kao što smo to učinili i u četvrtak” – navodi se u saopštenju UEFA.

Chelsea će večeras dočekati Salzburg, City igra susret protiv Dortmunda, dok će Rangers igrati protiv Napolija.

Domaći fudbal

Preminuo član zlatne generacije NK Čelik

Preminuo je legendarni fudbaler i član zlatne generacije NK Čelik Zenica, Petar Mićić.

“S tužnim srcem smo primili vijest da je na bolji svijet preminuo Petar Mićić, bivši igrač i član zlatne generacije NK Čelik Zenica.

Rođen je 21. avgusta 1946. godine u Mileševu kod Vrbasa. Popularnog Micketa, kako su ga svi zvali, fudbalski svijet je odveo u Zenicu, naš Čelik, 1970-te godine. U Čeliku je za dvije i po godine imao 70 prvoligaših nastupa i šest prvenstvenih pogodaka. Učestvovao je u prvom od dva Čelikova osvojena Srednjoevropska kupa.

U Gorici, u Italiji, 1971. crno-crveni su trijumfovali nad Austrijom Salzburg 3:1, a Petar Mićić je postigao jedan gol.

Neka je vječna slava starom majstoru fudbala i bivšem igraču našeg Kluba.”, poručili su iz zeničkog kluba.

Fudbal

Poznati su novi termini za prve dvije utakmice osmine finala Mundijala, nema stajanja!

Grupna faza Svjetskog prvenstva ušla je u posljednji krug koji će trajati do petka, a onda već od subote startaju mečevi osmine finala ovog takmičenja.

Večeras smo dobili konačan rasplet u grupama A i B, Nizozemska i Engleska opravdali su uloge favorita i očekivano sačuvali prva mjesta, te tako zakazali susrete protiv Senegala, odnosno SAD-a.

Prvi susret osmine finala igrat će upravo Nizozemska i SAD, i to u subotu od 16 sati, dok će Engleska i Senegal svoj meč igrati dan kasnije, u nedjelju od 20 sati.

Sutra su na programu susreti grupa C i D, kada ćemo saznati ko će na Francuze u nedjelju od 16 sati, to mogu bukvalno da budu svi – Poljska, Argentina, Meksiko ili Saudijska Arabija. Upravo će neko od te četiri ekipe ići na Australiju ili Dansku, pa možda čak i Tunis u subotu od 20 sati, ali da sačekamo rasplet.

Subota 16.00: Nizozemska – SAD

Nedjelja 20.00: Engleska – Senegal

Fudbal

Engleska i SAD u nokaut fazi, poznata prva dva para osmine finala Mundijala!

Večeras je odigrano treće kolo grupe B Svjetskog prvenstva u Kataru, a plasman u nokaut fazu takmičenja osigrale su selekcije Engleske i Sjedinjenih Američkih Država.

Engleska je igrala protiv Walesa i sasvim zasluženo upisala novu pobjedu. Iako u prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, u nastavku su viđena čak tri.

Rashford je fenomenalnim pogotkom iz slobodnjaka u 50. minuti donio slavlje navijačima Engleske, a već u 52. bilo je 2-0. Drugi pogodak na utakmici postigao je Phil Foden. Tačku na pobjedu Engleske postavio je Rashford svojim drugim pogotkom, ovoga puta u 68. minuti utakmice. Wales nije ponudio apsolutno ništa i zasluženo su izgubili.

U drugoj utakmici selekcija SAD-a je slavila protiv Irana i osigurala plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva. Jedini pogodak na utakmici postigao je Christian Pulišić u 38. minuti utakmice na asistenciju Desta.

U nadoknadi vremena, u 99. minuti utakmice djeluje da je Iran žestoko oštećen. Reprezentativac Irana je pao u šesnaestercu protivnika, djelovalo je da je povučen, ali VAR nije gledao situaciju. Iranu je, podsjetimo, bio potreban pogodak za prolazak u osminu finala.

Poznata su i prva dva para osmine finala. Selekcija Engleske će igrati protiv Senegala i to će biti izuzetno dobra utakmica u najavi, dok će Nizozemska odmjeriti snage protiv Sjedinjenih Američkih Država.