BH Reprezentacija

Zmajevi pokazali hrabrost, susret protiv Ukrajine završen bez pobjednika

,

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je odigrala susret protiv selekcije Ukrajine u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Utakmica je završena bez pobjednika rezultatom 1-1.

Od samog starta utakmice Ukrajina se bolje postavila na terenu, preuzela inicijativu, a domaća selekcija je do prednosti stigla u 15. minuti susreta. Na asistenciju Tsygankova pogodio je Yarmolenko, jedan od najboljih pojedinaca selekcije Ukrajine.

Samo deset minuta kasnije nova velika prilika za Ukrajinu. Pokušao je Tymchyk, ali je Ibrahim Šehić odbranio zicer domaće selekcije. Već u 29. minuti susreta isti igrač je propustio još jednu priliku.

U 34. minuti susreta Zmajevi su mogli do poravnanja. Sead Kolašinac je imao izglednu situaciju, pokušao je šutirati, Pyatov je to odbranio. Stiče se utisak da je za Kolašinca bilo bolje rješenje vratiti loptu na peterac za Edina Džeku, koji je bio usamljen. Imali su Zmajevi odličnu šansu i preko Prevljaka, koji je šutirao malo pored gola. BiH definitivno nije imala sreće kod dvije situacije prvog poluvremena.

Sa minimalnom prednošću Ukrajine otišlo se na odmor. U nastavku utakmice, tačnije u 49. minuti susreta, veliku šansu propustio je Adi Nalić, njegov udarac glavom završio je tik pored stative.

U 69. minuti susreta Edin Džeko je sjajno šutirao sa distance, ali se Pyatov ispružio i nekako odbranio jednu od najboljih prilika za Zmajeve. Redale su se šanse za BiH i u nastavku. U 74. minuti Prevljak je izblokiran, a onda pogodak! BiH stiže do poravnanja u 77. minuti susreta. Sjajan pogodak u stilu napadača postigao je naš defanzivac Anel Ahmedhodžić.

Do kraja utakmice nije se mijenjao rezultat, BiH je izvukla povoljan rezultat, očekuju nas domaći susreti protiv Ukrajine i Finske.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Selektor SAD-a objavio spisak igrača za utakmicu sa Zmajevima

Selektor SAD-a Gregg Berhalter objavio je spisak igrača na koje računa za predstojeći prijateljski susret protiv Bosne i Hercegovine.

SAD i BiH će svoju utakmicu igrati 18. decembra u Los Angelesu od 02,15 sati po našem vremenu, a Berhatler je pozvao 26 igrača.

“Ova godina je bila odlična za nas i želimo da je završimo sa dobrim nastupom protiv Bosne i Hercegovine. Ovo okupljanje će nam omogućiti da isprobamo neke nove igrače te da naši ključni igrači iz domaće lige ostanu u takmičarskoj formi”, rekao je selektor SAD-a.

Na spisku se nalaze:

Golmani: John Pulskamp (Sporting Kansas City), Gabriel Slonina (Chicago Fire), Matt Turner (New England Revolution)

Odbrana:: George Bello (Atlanta United), Justin Che (FC Dallas), Jonathan Gomez (Louisville City), Kobi Henry (Orange County SC), Henry Kessler (New England Revolution), Brooks Lennon (Atlanta United), Aaron Long (New York Red Bulls) Kevin Paredes (D.C. United), Bryan Reynolds (Roma), Auston Trusty (Colorado Rapids), Walker Zimmerman (Nashville)

Vezni red:: Kellyn Acosta (Colorado Rapids), Cole Bassett (Colorado Rapids), Johnny Cardoso (Internacional), Cristian Roldan (Seattle Sounders), Jackson Yueill (San Jose Earthquakes)

Napad: Taylor Booth (Bayern Munchen), Caden Clark (New York Red Bulls), Cade Cowell (San Jose Earthquakes), Jesús Ferreira (FC Dallas), Jordan Morris (Seattle Sounders), Ricardo Pepi (FC Dallas), Gyasi Zardes (Columbus Crew).

Naš selektor Ivajlo Petev će uskoro objaviti spisak igrača za utakmicu protiv SAD-a, a na raspolaganju bi trebao imati fudbalere iz BiH, Austrije, Slovenije, Švedske, Rusije i Srbije, prenosi Reprezentacija.ba

Ivaylo Petev će na spisak uvrstiti četiri fudbalera Borca

Fudbalska A reprezentacija Bosne i Hercegovine 18. decembra odigrat će prijateljsku utakmicu protiv selekcije Sjedinjenih Američkih Država u Los Angelesu.

S obzirom na to da se ovaj meč ne igra u FIFA terminu selektor Ivaylo Petev će uglavnom koristiti igrače iz liga u kojima će jesenji dio prvenstva biti završen.

Tako će “preko bare” putovati igrači koji nastupaju u BiH, Austriji, Sloveniji, Švedskoj, Rusiji, a priliku bi mogli dobiti i neki dosadašnji U21 reprezentativci.

Petev još nije saopćio spisak za utakmicu SAD, ali su već poznata neka imena igrača koji će putovati u Los Angeles.

Kako piše Mondo, na spisku Zmajeva za duel sa Amerikancima nalaze se četverica igrača banjalučkog Borca.

Poziv u nacionalni tim dobili su golman Nikola Ćetković, veznjaci Aleksandar Vojnović, Amar Begić i napadač Jovo Lukić.

Osim njih, tu je još jedan doskorašnji igrač banjalučkog tima Almedin Ziljkić, koji trenutno nastupa za Olimpiju iz Ljubljane.

Prijateljski meč na Digniti Helt Sports Parku u Los Angelesu bit će treći međusobni duel reprezentacija BiH i SAD-a.

U prvom odigranom na Koševu 14. augusta 2013. godine Amerika je slavila sa 4:3.

Drugi meč ovih selekcija odigran je 28. januara 2018. godine u Los Angelesu i završen je bez pobjednika i bez golova – 0:0.

Ranije se u medijima nagađalo da će pozive dobiti i Selmir Pidro, Andrej Đokanović, Numan Kurdić, Belmin Dizdarević (FK Sarajevo), Hrvoje Barišić, Igor Savić, Josip Ćorluka (Zrinjski), Haris Ovčina, Mehmed Ćosić (Velež), Vedran Vrhovac (Željezničar)…

Stefan Mitrović za Sportske: Želja mi je igrati na Marakani!

Niški Radnički u svim je generacijama, kroz bogatu historiju, imao klasne igrače. Osamdesete su godine zlatno doba fudbala na Čairu. Nešto stariji ljubitelji fudbala pamte kada je “Real s Nišave” igrao u Evropi.

Jednog asa znaju svi, od Triglava do Đevđelije. Dovoljno je reći Dragan Stojković. I danas se prepričavaju Piksijeve majstorije i fudbalske čarolije.

Danas Radnički ima jednog od najvećih fudbalskih potencijala. Stefan Mitrović bi mogao postati novi igrač Srbije. Trenutno ima status kanadskog reprezentativca.

Za Sportske.ba Stefan se predstavio bh. publici.

Gdje ste počeli igrati fudbal?

– Počeo sam da igram fudbal od pete godine, za Hamilton Serbia. Igrao sam kanadsku prvu ligu. Zoran Rajović me skautirao. Rajović i Raša Bebić su me poslali na probu u Radnički iz Niša sa 17 godina. Poslije pet treninga sam potpisao profesionalni ugovor-kaže Mitrović u intervjuu za Sportske.ba.

Kakva je kvaliteta kanadskog fudbala?

– Ide na bolje, igra se dosta na snagu i brzinu…

Igrali ste za Srbiju, ali vas želi i Kanada. Na slatkim ste mukama…

– Dobio sam poziv za Kanadu, ali Srbija me isto prati. Biće teška odluka, ali ništa nisam još odlučio.

Možda zaigrate na svjetskom prvenstvu u Kataru…

– Nikada se ne zna. San mi je da igram na SP. Nadam se da mogu igrati u Kataru. Sve je moguće.

Debitirali ste za U 21 Srbije. Kakav je osjećaj?

– Posrećilo mi se da u debiju, u Kijevu protiv Ukrajine dam gol. To je nešto što se ne može opisati riječima.

Koji klub, osim za Radnički, za koji ste profesionalno vezani, simpatišete?

– Ja sam zvezdaš od malena. Od kad znam za sebe. Želja mi je igrati na Marakani. Od svjetskih klubova volim Barcelonu, ali Zvezda je svjetski klub, pa mi je zato najdraža-, izjavio je za Sportske.ba Stefan Mitrović, fudbaler o kojem će se još godinama pisati i pričati.