Magazines cover a wide subjects, including not limited to fashion, lifestyle, health, politics, business, Entertainment, sports, science,

Sarajlija u društvu najplaćenijih trenera u Kini

Blog Image

Kineska liga već neko vrijeme sve više je popularna za fudbalere, ali i trenere. Odlaskom na Daleki istok fudbaleri, ali i treneri zarađuju više nego što bi to objektivno mogli u Evropi. Fabio Cannavaro, trenerski pionir, sa godišnjom plaćom od 12 miliona eura jedan je od najplaćenijih trenera današnjice. Iza sebe ostavio je Zinedine Zidanea, Jurgena Kloppa, Arsenea Wengera, Antonija Contea…

I jedan Sarajlija uživa blagodati kineskog novca. Dragan Talajić od 2017. sjedi na klupi Henan Jianyea. Po sezoni zarađuje 1.5 milion eura. Talajić je jedan od najplaćenijih trenera u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta. Čitavu svoju dosadašnju trenersku karijeru proveo je na azijskom kontinentu. Trenerski hljeb ponudio mu je Tomislav Ivić, koji ga je uzeo za pomoćnika, a kada je Ivić smijenjen, Talajić je nastavio samostalno raditi u Al Ittihadu.

Sjedio je na klupi: Bahraina Riffa, Eas Riffa, Al Nahda, Shabab Al Ordona, Al-Wehdata, Kuwaita, Ittihad Kalabe, Dhofara, Muangthong Uniteda, Al-Faisalyja. Talajić je bivši golman, a svoju karijeru počeo je u Sarajevu. Najveći trenerski uspjeh mu je osvajanje azijske Lige prvaka sa Ittihadom u sezoni 2003/04.

U Kini trenerski hljeb zarađuje i Rusmir Cviko, koji radi u kineskom drugoligašu Meizhou Hakki, dok je Almir Seferović član stručnog štaba u Dallianu. Uskoro bi na Daleki istok mogao i Vahid Halilhodžić. Naš najuspješniji trener bi nakon što završi nastup sa Japanom na Svjetskom prvenstvu mogao preuzeti jednog kineskog prvoligaša.

Jedan od najplaćenijih trenera u Kini je i Dragan Stojković Piksi, legenarni fudbaler ex Jugoslavije. Piksi godišnje zarađuje osam miliona eura, a plaćeniji od njega u ovoj zemlji su samo Cannavaro, Capello i Pellegrini.

Slični članci