Suspenzijom stadiona ”Bilino polje” od strane Svjetske fudbalske asocijacije (FIFA), tj. zabrana igranja utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo ”Rusija 2018” protiv Belgije u oktobru u Zenici još jednom otkrila je, najblaže rečeno, skromnost fudbalske infrastrukture u Bosni i Hercegovini.
Ukoliko žalbu Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH (N/FS BiH) na spomenutu kaznu, uzrokovanu junskim incidentom nakon meča sa Grčkom (0:0), Apelacioni komitet FIFA-e ne usvoji, nacionalni bh. tim suočit će se sa velikim problemom. Gdje ugostiti Belgiju? Kako danas stvari stoje nigdje u BiH.
”Ključna stvar kada je u pitanju organizacija kvalifikacionih reprezentativnih utakmica od 2014. godine je da je nosilac prava Evropska fudbalska asocijacija (UEFA). UEFA je ta koja direktno odlučuje i diktira koji stadion je zadovoljavajući. Osnovna stvar je kvaliteta terena i jačina reflektorske rasvjete, radi kvalitetnog TV prenosa, jer su najvažniji dio cijele priče marketinška prava”, rekao je za Anadolu Agency (AA) Nihad Hodžić, sekretar Izvršnog odbora i v.d. stručnog saradnika za stadione i bezbjednost N/FS BiH, naglasivši:
”Kada je u pitanju eventualna odluka da protiv Belgije igramo u Sarajevu, niti jedan stadion sada ne zadovoljava uslove sa rasvjetom. I ‘Koševo’ i ‘Grbavica’ trebaju podići nivo rasvjete preko 1.400 luksa. Prilikom ovosedmične posjete ‘Koševu’ i ‘Grbavici’ u stručnoj ekipi UEFA-e i FIFA-e bio je i ekspert za rasvjetu. Dakle, ako nam FIFA ne usvoji žalbu, na jednom ili drugom od spomenutih stadiona u dva mjeseca morat ćemo, prije svega, uraditi rasvjetu. Radi toga je nešto ranije i napravljena ova posjeta ljudi iz UEFA-e i FIFA-e. U postupku smo žalbe i suspenzija stadiona u Zenici nije pravosnažna, ali tražimo alternativna rješenja”.
Hodžić kaže i da će BiH dočekati Belgiju, ako ne u Zenici, onda sigurno na nekom od sarajevskih stadiona. Međutim, i ekspert N/FS BiH za infrastrukturu mišljenja je da su bh. stadioni na dnu evropske tabele.
”Treba raditi na svemu. Nažalost, ovo što je do sada urađeno na infrastrukturi, urađeno je najviše zahvaljujući N/FS BiH i konstantnom pritisku od 2003. godine u procesu licenciranja klubova, gdje moraju biti zadovoljeni i infrastrukturni kriteriji. Puno se toga mora uraditi na našim brojnim stadionima, od toga da osigurate sigurnost, komoditet navijačima, zadovoljite higijensko-tehničke uslove, osigurate uslove za rad novinara, VIP prostor… Sve skupa ne možemo se fokusirati na jedan problem”, kazao je Hodžić.